منابع فلوراید چیست؟ و فلوراید چگونه باعث کاهش میزان پوسیدگی می شود؟ - گروه دندانپزشکی آریا

منابع فلوراید چیست؟ و فلوراید چگونه باعث کاهش میزان پوسیدگی می شود؟

منابع فلوراید چیست؟ و فلوراید چگونه باعث کاهش میزان پوسیدگی می شود؟

فلوراید در خمیر دندان ها، دهانشویه ها، بعضی نخ دندان ها، آب شرب شهری و مواد غذایی (روی آن ها درج شده است) وجود دارد.

وقتی که فلوراید در کنار ساختار دندان قرار می گیرد به عمق ساختمان نفوذ می کند و جزئی از دندان می شود. این ساختمان جدید که از مواد جدید تشکیل شده است خواص جدیدی هم پیدا می کند، از جمله اینکه نسبت به اسیدها مقاوم تر می شود، اسیدهایی که از طریق خوردن مواد غذایی ترش به صورت مستقیم یا تخمیر مواد غذایی توسط باکتری ها در محیط دهان تولید می شوند و در مجاورت با ساختار سخت دندان ها قرار گرفته و باعث حل شدن آن در خود می شود. به این روند شروع پوسیدگی می گوییم.

هرچقدر دندان ها زمان و میزان بیشتری در معرض فلوراید باشند مقدار بیشتری فلوراید به خودشان جذب کرده و ساختمانشان مستحکم تر می شود. امروزه توصیه می شود مسواک زدن و مصرف دهانشویه در زمان های متفاوت انجام شود و بلافاصله پشت سر هم نباشند تا دندان ها زمان بیشتری را در معرض فلوراید باشند.

وارنیش فلوراید و فلورایدتراپی چیست؟  

فلوراید تراپی راهی برای پیشگیری از پوسیدگی دندانی کودکان است که 2 بار در سال برای دندان های سالم و 3 بار در سال برای کودکانی که دندان های پوسیده دارند الزامی است.

فلوراید تراپی می تواند روند پوسیدگی دندان را 72-62 درصد کاهش دهد. فلوراید باعث می شود ساختار کلی دندان قوی تر شود و از پوسیدگی در برابر اسیدها محافظت شود.

 

سوالات خود را از پزشک بپرسید
  • لغو پاسخ