بلیچینگ چیست و چگونه انجام می شود؟ - گروه دندانپزشکی آریا

بلیچینگ چیست و چگونه انجام می شود؟

بلیچینگ چیست و چگونه انجام می شود؟

سفید کردن دندان ها در انگلیسی بلیچینگ نامیده می شود، پروسه شیمیایی است که طی آن رنگ دندان ها چند درجه روشن تر می شود. در این روش دندان ها به طور کامل سفید و براق نمی شوند بلکه تنها چند درجه روشن تر می شود. این درمان برای تغییر رنگ های خیلی خفیف تا متوسط در دندان هایی که سالم هستند و پوسیدگی ندارند انجام می شود و برای تغییر رنگ شدید تر باید درمان های دیگری مانند ونیرهای کامپوزیتی، سرامیکی یا حتی پروتزهای ثابت و روکش را در نظر بگیریم.

انجام بلیچینگ به دو نوع تقسیم می شود:

1- بلیچینگ خانگی 2- بلیچینگ در مطب

بلیچینگ خانگی روشی است که از دندان ها قالب تهیه می شود و به فرد قالب و با ژل (درصد پایین) مخصوص به وی داده می شود که فرد بنا به دستور دندانپزشک خود از آنها در منزل استفاده  می کند و طی مدت زمان طولانی تری شما به نتیجه دلخواه خود خواهید رسید، همچنین ماندگاری بیشتری نیز دارد.

بلیچینگ در مطب بلیچینگی است که با مواد و ژل های با درصد غلیظ تر و بالاتری انجام می شود. گاهی دستگاه تخصصی با نور مخصوصی روی دندان هاتون تابانده می شود تا این ژل را فعال تر کند در یک، دو یا سه جلسه در مطب این کار انجام می شود و ماندگاری کمتر ولی نتیجه دهی سریع تری را به دنبال دارد. به طور کلی ماندگاری بلیچینگ 6 تا یک سال و گاهی 1.5 سال است. با توجه به تغذیه بیمار و سبک زندگی میزان استفاده  از چای، قهوه، سیگار و قلیان این ماندگاری متفاوت و کمتر است.

سوالات خود را از دندان پزشکی بپرسید
  • لغو پاسخ