چه چیزی باعث بالا رفتن آمار طلاق در ایران شده است؟ - کلینیک رشد پویا

چه چیزی باعث بالا رفتن آمار طلاق در ایران شده است؟

چه چیزی باعث بالا رفتن آمار طلاق در ایران شده است؟

میزان آمار طلاق و جدایی در سال‌ های اخیر با افزایش قابل توجهی همراه بوده است به گونه‌ای که به نظر می‌رسد این موضوع در بین زوج‌ های ایرانی عادی شده و با کوچکترین مشکلی جدایی را به عنوان تنها و بهترین راهکار برمی‌گزینند.

 

برای درک عمق این فاجعه، کافی است گذری به دادگاه ‌های خانواده بزنیم تا در آنجا با زوج‌ های جوان بسیاری که برای گرفتن حکم طلاق پشت در شعبات در انتظار نشسته‌اند، مواجه شویم.

بر اساس گزارش منتشر شده توسط دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور در سال 1392 از هر 100 ازدواج، 20.1 طلاق وجود دارد.

دلایل طلاق عبارت بوده است از نبودن تناسب میان دختر و پسر، تفاوت ‌های اعتقادی، رعایت نکردن مسائل شرعی از سوی یکی از زوجین، عدم شناخت کافی از یکدیگر و مشکلات زناشویی! به این ‌ها اضافه کنید اظهار نظرهای رسمی کارشناسان دیگری را که بر اساس پژوهش هایی که انجام دادند.
همچنین از پیامدهای گذار جامعه ایرانی از سنت به مدرنیته، نداشتن مهارت‌های ارتباط زناشویی لازم و متناسب نبودن پرسونالیتی فردی و خانوادگی زوجین در کنار عوامل اقتصادی مهمترین دلیل فروپاشی تشکل‌های خانوادگی نیمه مدرن و جوان امروزی است.

  • آیا این مطلب برای شما مفید بوده است؟
  • خواندن این مطالب رو به دوستان خود پیشنهاد دهید
کلینیک رشد پویا

زهره طیبی، روان شناس، مشاور، خانواده درمانگر و موسس کلینیک رشد پویا از آن جایی که یکی از نیاز های اساسی جامعه فعلی ما توجه به سلامت روان و بنیان...

سوالات خود را از پزشک بپرسید
  • لغو پاسخ