روانشناسی خانواده یکی از شاخصه های اصلی روانشناسی  - کلینیک رشد پویا

روانشناسی خانواده یکی از شاخصه های اصلی روانشناسی 

روانشناسی خانواده یکی از شاخصه های اصلی روانشناسی 

خانواده نخستین نهادی است که شخصیت کودکان در آن تحول می یابد در این فرایند خانواده و کودکان باید تعامل بسیار نزدیکی دارند. بنابراین کارکرد هر  فرد در درون سیستم خانواده بر کارکرد هر فرد در درون سیستم خانواده بر کارکرد سایر اعضا تاثیر گذار است روان شناسی خانواده حوزه تخصصی است که در آن متخصصان روانشناسی به بررسی هیجانات، تفکرات، رفتار ها و کارکرد های فردی، زوجی و خانوادگی در تعامل با یکدیگر و محیط می پردازند.

یکی از مسائل عمده ای که در باره خانواده وجود دارد این است که الگو و کارکرد خانواده های کنونی مانند چند دهه قبل نیست.  به لحاظ اجتماعی، مفهوم خانواده نه فقط افراد را در بر دارد بله روابط همسران، والدین و فرزندان را نیز شامل می شود. منظور از این روابط ارتباط هایی نظیر دلبستگی، قید و بند ها و تعهدات است.

مشاوره قبل از ازدواج چه کمکی به زوجین می کند؟

نهاد خانواده یکی از نهادهای مهم اجتماعی است که با ازدواج تشکیل می‌شود لذا آموزش و مشاوره در مراحل  قبل، حین و پس از ازدواج می‌ تواند بسیار مؤثر و مفید باشد؛ آموزش در مراحل مختلف ازدواج می ‌تواند از آمار ازدواج های ناموفق و به تبع آن آسیب هایی همچون طلاق، کودک‌آزاری، خوشونتهای خانوادگی، اعتیاد، همسرآزاری و … را کاهش دهد.

  • آیا این مطلب برای شما مفید بوده است؟
  • خواندن این مطالب رو به دوستان خود پیشنهاد دهید
کلینیک رشد پویا

زهره طیبی، روان شناس، مشاور، خانواده درمانگر و موسس کلینیک رشد پویا از آن جایی که یکی از نیاز های اساسی جامعه فعلی ما توجه به سلامت روان و بنیان...

سوالات خود را از پزشک بپرسید
  • لغو پاسخ