علل ریزش مو در زنان، کودکان و زنان باردار - مطب زیبایی متخصصین دُریتا

علل ریزش مو در زنان، کودکان و زنان باردار

علل ریزش مو در زنان، کودکان و زنان باردار

علل ریزش مو در کودکان و راه درمان آن

معمولا در کودکان بیماری ریزش مو نداریم مگر اینکه یکسری اتفاقات رخ دهد، در کودکان ایرانی مخصوصا دختران، کمبود آهن خیلی شایع شده است که علت آن معلوم نیست، یا به خاطر تغذیه نامناسب یا فست فود است که باعث کمبود آهن در کودکان شده است به همین جهت ریزش مو به علت کمبود آهن به طور شایع در کودکان ایرانی مشاهده  می شود.

نکته بعدی تغییرات هورمون های تیروئید است. پر کاری یا کم کاری تیروئید در کودکان ایرانی خیلی شایع است به همین جهت توصیه می شود زمانی که مادران با ریزش موی فرزندان خود مواجه می شوند حتما از این دو پارامتر آگاهی داشته باشند:

1-  یکی وضعیت آهن خون، مخصوصا ذخیره آهن که همان فرتین است. فرتین حتما باید بالای 40 باشد.

2- آگاهی از وضعیت هورمون های تیروئیدی، که در محدوده نرمال باشد.

علل دیگری که ممکن است باعث ریزش مو در کودکان شود تب های طولانی، بیماری هایی مثل سرخچه یا آبله مرغان یا بیماری هایی که تب دار است مثل آنفلوآنزای شدید است که به دنبال آن تقریبا بین 2تا3ماه بعد ممکن است کودک دچار ریزش موی واکنشی شود که به آن تلوژن گفته می شود. ریزش مو تلوژن در واقع در اثر یک شوک شدید که در ریشه مو اتفاق می افتد ایجاد می شود و در این ریزش مو ریشه کاملا  سالم است و بعد از تقریبا 6 تا9 ماه دوباره مو به سیکل طبیعی خودش برمی گردد و رویش می کند، البته به شرطی که کودک فقر آهن یا مشکل تیروئیدی و … را نداشته باشد، در غیر این صورت اگر هیچ کدام از اینها علت ریزش مو نباشد خیلی به ندرت دیده می شود که کودکان علل ریزش مویی مثل بزرگسالان را داشته باشند که در این صورت باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنند تا تشخیص ریزش مو و درمان انجام شود.

علل ریزش مو در خانم ها

کتاب های پزشکی زیادی در مورد انواع ریزش مو داریم که علت های مختلفی می تواند داشته باشد.

علت ریزش موی شایع در خانم ها:

1-  تلوژن افوولیوم یا ریزش موی واکنشی:  این نوع ریزش مو در اثر زایمان، جراحی، سقط، فقر آهن و مشکلات تیروئیدی می تواند ایجاد شود.

2- ریزش موی ارثی یا مردانه: که می تواند الگوی زنانه یا مردانه داشته باشد، ممکن است در خانم ها دیده شود. معمولا در این نوع ریزش مو موهای جلوی سر نسبت به پشت سر نازکتر است که تفاوت سایز و قطر موها این الگو را به ما نشان می دهد.

3- ریزش موهای ناشی از بیماری های  التهابی: این ریزش مو براثر بیماری هایی مانند لیکن پلان، بیماری روماتیسم پوستی به وجود می آیند و همه اینها نیاز به بیوپسی و تشخیص پاتولوژی برای تایید دارند.

علل و درمان ریزش مو در بارداری و بعد از آن چیست؟

در بارداری اتفاقی که در همه خانم ها به وجود می آید این است که هورمونی به نام پروژسترون ترشح می شود که سطح این هورمون در تمام طول بارداری بالا است. وجود این هورمون باعث می شود که جفت در محل خود ثابت بماند و بچسبد، از طرف دیگر این هورمون باعث می شود موها در محل خود در سر بمانند و ریزش پیدا نکنند، به همین جهت اکثر خانم های باردار موهای پر پشت تری پیدا می کنند و بسیار زیباتر می شوند، ولی بعد از بارداری سطح هورمون پروژسترون دچار افت می شود و این افت سه ماه بعد از زایمان خودش را به صورت یک ریزش موی واکنشی نشان می دهد، که در این ریزش موی واکنشی ریشه مو کاملا سالم است.

این ریزش مو به علت تغییرات هورمونی مادر سه ماه بعد شروع می شود و بین 9-6 ماه طول می کشد، بعد از آن به حالت طبیعی خود باز می گردد.

توجه:

– نکته مهمی که مادران باردار باید بدانند این است که چون نوزاد حجم زیادی از کلسیم و آهن بدن مادر را بر می دارد، خانم های ایرانی بعد از بارداری با شدت زیادی از اختلالات و کمبود کلسیم و آهن مواجه می شوند.

– تغییرات هورمونی: تا زمانی که سیکل ماهیانه به حالت طبیعی باز گردد هم اهمیت دارد.

– مادران باردار بعد از زایمان حتما از نظر سطح موادی مانند آهن، کلسیم، ویتامینD و وضعیت هورمون تیروئید حتما چک شوند که اگر اختلال داشته باشند ممکن است بعد از ریزش موی تلوژن، دوباره موها برنگردد و اگر اینها اختلال داشته باشد لازم است حتما در دوره پس از بارداری باید اینها کاملا جایگزین شود تا به حد طبیعی برسد.

راهکار خیلی زیادی برای پیشگیری از ریزش مو وجود ندارد ولی استفاده از یکسری محلول های مجاز در دوران شیردهی که حتما باید تحت نظر پزشک متخصص تجویز شود، کمک می کند پس از شروع ریزش مو تلوژن یا ریزش مو واکنشی خیلی زودتر و بهتر تمام شود.

مطب متخصصین دریتا

دکتر زهرا اکبری، متخصص پوست، مو و زیبایی، لیزر درمانی و جراحی های پوست، عضو آکادمی درماتولوژی آمریکا،دارای رتبه ممتاز بورد تخصصی پوست

سوالات خود را از پزشک بپرسید
 • Farhaneh
  ۱۳۹۸/۰۱/۱۷ ۰۴:۴۷

  سلام مدت زیادی روی ناخن های من لاک بود ولی وقتی پاک کردم متوجه شدم که زیر ناخن هام سیاه شده اگه میشه راهنمایی کنید...

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ ۰۵:۵۰

  عمل زیبایی گوش

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۲/۰۷ ۰۶:۲۷

  با سلام. من سه ساله داروی اعصاب میخورم و یک ساله که داروی دپاکین برای دو قطبی مصرف می کنم. در حال حاضر دپاکین ۵۰۰ و ونلافکسین ۷۵ میخورم. قبلا کوییتیاپین۱۰۰ هم میخوردم که ناگهانی و سرخود برای دو هفته قطعش کردم. ممکنه قطع ناگهانی اون قرص باعث به هم ریختن هورمونها و ریزش مو بشه؟ سرم کمی، فقط کمی خارش داره و با اینکه موهام کوتاهه ریزش داره. و من آخرین بار آرایشگاه که رفتم با ماشین اصلاح و قیچی که موهامو کوتاه کرد و شونه ی چند بار مصرف از اون موقع شروع شد ریزش موهام. آیا ارتباطی به کثیف بودن اون شونه داره؟ آیا ارتباطی با قطع ناگهانی قرص اعصاب داره؟ از چی میتونه باشه؟ کاملا ناگهانی اتفاق افتاد ریزش موهام. ممنون میشم راهنماییم کنید

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۱/۱۳ ۰۵:۴۰

  سلام دخترمن سه سالشه و چن وقته یه پاهش پر از لکه های قهوه ای شده خیلی نگرانم، میشه بگید چیه لطفا جواب بدید

 • لغو پاسخ