در جراحی پروتز سینه، برش‌ها در کدام قسمت‌ها ایجاد می‌شود و آیا عوارضی به همراه دارد؟ - فوق تخصصی پوست و لیزر گلبرگ

در جراحی پروتز سینه، برش‌ها در کدام قسمت‌ها ایجاد می‌شود و آیا عوارضی به همراه دارد؟

در جراحی پروتز سینه، برش‌ها در کدام قسمت‌ها ایجاد می‌شود و آیا عوارضی به همراه دارد؟

هر جراحی عوارض خاص خودش را به همراه دارد و برش‌هایی که برای جراحی پروتز سینه انجام می‌گیرد سه نوع برش است که شایع‌ترین برشی که ایجاد می‌شود، برش زیر خط سینه یا آی ام اف است.

یک نوع دیگر برشی است که دور هاله سینه ایجاد می‌شود و نوع دیگر برش که کمتر استفاده می‌شود برش ناحیه زیر بغل است. شایع‌ترین برشی که استفاده می‌شود برش خط زیر سینه است که در شرایط ایستاده هیچ دیدی ندارد و این برش مشخص نمی‌شود.

برش زیر بغل

در این روش بر روی سینه برشی ایجاد نمی شود و به همین علت ترجیح اکثر افراد متقاضی است، اما اشکالی که می توان به این روش گرفت این است که، امکان دارد تا پروتز بالاتر از محلی که باید، قرار بگیرد .

برش دور هاله ی سینه ( آرئول)

این برش برای افرادی که قرار است تا همزمان با انجام جراحی پروتز سینه، لیفت سینه را نیز انجام دهند، بهترین گزینه است.

برش زیر سینه

رایج ترین روش ایجاد برش برای جای گذاری پروتز سینه است و به بانوان جوان پیشنهاد می شود. همچنین دسترسی به بافت سینه نیز آسان تر بوده و امکان تغییر در احساس موضع حداقل خواهد بود.

آيا این برش‌ها در شرایط مختلف، متفاوت است؟

بله، این برش‌ها در شرایط مختلف، متفاوت است. یکی به خود فرد بستگی دارد که کاندیداي جراحی هست، خودشان نظر می‌دهند که برش در کدام قسمت ایجاد شود و دیگری بستگی به نوع سینه فرد متقاضی دارد. بعضی از سینه‌ها، به سینه‌های لوله‌ای شکل معروف هستند که برای این نوع سینه بهتر است با برش دور هاله سینه، آزادسازی انجام شود چون نیاز به آزادسازی بافت پستان دارند. در بقیه موارد می‌توان از برش زیر سینه استفاده کرد و افرادی که می‌خواهند هیچ برشی روی سینه نداشته باشند، می‌توانند از برش زیر بغل استفاده کنند. برش زیر بغل معمولا نیاز به دستگاه آندوسکوپی دارد و بدون دستگاه معمولا گذاشته نمی‌شود.

برش از زیر بغل

در جراحی برش از زیر بغل یکی از خط های چین زیر بغل را انتخاب و بر روی آن برشی به منظور واردکردن و جاگذاری پروتز صورت می گیرد. انتخاب این خط برش کمی سخت می باشد. در صورتی که  جاگذاری پروتز در این روش با مشکل پیش بیاید باید برشی بر روی سینه ایجاد نمود. بعضی بر این باورند که این نوع از جراحی از سه روش دیگر بهتر بوده و جای زخم و بخیه در معرض دید نیست، ولی اصلا این طور نبوده و در صورت پوشیدن لباس های بدون آستین جای زخم و بخیه به طور کامل قابل مشاهده می باشد.

اندازه پروتز سینه را به چه شکل می‌توان انتخاب کرد؟

برای تعیین اندازه پروتز سینه چند فاکتور تاثیرگذار است. یکی نظر و درخواست خود شخص است. مثلا شخص تمایل دارد حجم سینه زیادی داشته باشد یا حجم کمتری نیاز دارد. دومین فاکتور عرض قفسه سینه مهم است، یعنی شخصی که جثه کوچکی دارد ما نمی‌توانیم پروتز خیلی بزرگی را انتخاب کنیم و حجم باید متناسب با قفسه سینه باشد و عرض قفسه سینه فرد را اندازه می‌گیریم و براساس فرمولی که داریم عرض پروتز را انتخاب می‌کنیم.

براساس عرض پروتز حداکثر حجمی را که می‌توانیم انتخاب می‌کنیم و با توجه به این موضوع که چه افزایش حجمی برای سینه خود در نظر داشته باشد، می‌توانیم از دو نوع، high یا ultra high استفاده کنیم و اگر شخصی حجم کمی بخواهد از نوع متوسط استفاده می‌شود که دانسیته آن پروتز کم و زیاد می‌شود. در موارد اولتراهای دانسیته پروتز بسیار بالاست و در نوع متوسط دانسیته پروتز کمتر است.

انتخاب سایز پروتز سینه

انتخاب سایز پروتز سینه برای پر حجم کردن و بزرگ کردن آن به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل موارد ذیل هستند:

شرایط سینه

برای بزرگ کردن سینه باید به اندازه آن و میزان بافتهای سینه توجه داشت . در صورتی که بافتها در این قسمت دارای کیفیت مطلوبی نباشد یا دارای حجم مناسبی نباشد انتخاب سایز بزرگ برای پروتز امکان پذیر نیست.

اندازه سینه

پروتزهای موجود دارای اندازه های مختلفی می باشد باید به گونه ای انتخاب شود که متناسب با پهنا و قاعده سینه باشد که پزشک با توجه به این فاکتور می تواند جراحی را انجام دهد.

سبک زندگی

انتخاب سایز پروتز سینه به شیوه زندگی فرد بستگی دارد . فردی که به دنبال زیبایی موقت می باشد از پروتز های بزرگ بدون توجه به داشتن هماهنگی با سایر اعضای بدن استفاده می کند. فرد بعد از گذشت چند سال از جراحی به دلیل وزن زیاد پروتزها دچار درد در ناحیه شانه و کمر می شود و  به تدریج فرد دچارافتادگی سینه و پروتز می شود.

مرکز فوق تخصصی پوست، مو و لیزر گلبرگ

دکتر طاهره محقق، متخصص پوست، مو و زیبایی- نفر چهارم بورد تخصصی پوست و مو- عضو آکادمی درماتولوژی اروپا- عضو انجمن متخصصین پوست ایران- عضو سابق هیئت علمی دانشگاه علوم...

سوالات خود را از بپرسید
 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۲/۰۴ ۰۵:۲۳

  ژل گونه و لب

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۱/۱۰ ۰۴:۵۳

  من اگزمای پوستی دارم که سرم پوسته پوسته میشه  و موهام میریزه میخواسم بدونم باید از چه شامپویی استفاده کنم؟آیا این موهای ازدست رفته قابل برگشته؟

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۱/۰۸ ۰۵:۴۰

  سلام صورت من مثل سری که شوره میزنه اینجوری میشه به نظرم قارچ پوستی باشه

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۱/۰۳ ۰۸:۴۶

  سلام وقت بخیر.قیمت حدودی و زمان استراحت چقدره؟ راهنمایی و اطمینان خاطر میخوام.

 • لغو پاسخ