جراحی بینی استخوانی و گوشتی - فوق تخصصی پوست و لیزر گلبرگ

جراحی بینی استخوانی و گوشتی

جراحی بینی استخوانی و گوشتی

از چه سنی جراحی بینی را می‌توان انجام داد و ورم در جراحی بینی گوشتی بیشتر است یا جراحی‌های استخوانی؟

سن جراحی بینی معمولا بعد از اتمام رشد استخوانی فرد انجام می‌شود و این سن معمولا در خانم‌ها 17 سال و در مردان 18 سال است. یعنی افراد در این سنین می‌توانند عمل جراحی بینی را انجام دهند، بدون آنکه نگران این موضوع باشند که استخوان رشد کند و بعد از چند سال به حالت اولیه برمی‌گردد و زودتر از این سنین چون احتمال رشد استخوان وجود دارد، ممکن است بینی رشد پیدا کند. اما ورم همان‌گونه که همه افراد می‌دانند در افرادی که بینی گوشتی دارند، معمولا 6 ماه زمان لازم است تا ورم کمتر شود، ولی در بینی استخوانی تورم کمتر است و زودتر به نتیجه دلخواه می‌رسند.

 

به طور معمول کاهش ورم بینی تا یک سال بعد از جراحی زیبایی بینی ممکن است طول بکشد. البته در بینی های گوشتی این مدت زمان ممکن است طولانی تر باشد و حتی تا دو سال بعد از جراحی بینی هم به طول بی انجامد.

گاهی اوقات جراح متخصص اگر صلاح بداند برای کاهش تورم بینی از آمپول های کورتون استفاده می کند که این آمپول ها زیر پوست تزریق می شوند.

چرا بینی‌های استخوانی زیباتر از بینی‌های گوشتی جراحی می‌شوند، علت چیست؟ و آیا بینی‌های گوشتی قابل برگشت هستند؟

عمل جراحی بینی را می‌توان روی دو نوع بافت بینی انجام داد؛ یکی روی بافت استخوان بینی و دیگری روی غضروف بینی است که ما روی این دو ناحیه مانور می‌دهیم، یعنی هم می‌توانیم استخوان بینی را جابه‌جا کنیم و هم غضروف را بالا و پایین کنیم. در بینی‌های گوشتی به علت پوست بسیار کلفتی که بینی این افراد دارند، تغییرات استخوانی و غضروفی کمتر خود را نشان می‌دهد، یعنی هر قدر هم غضروف را جابه‌جا کنید و گرَفت را قرار دهید و بالا و پایین کنید، بخیه زده شود اما بافت پوشاننده این غضروف و استخوان که همان پوست است به علت حجم زیادی که دارد خودش را کمتر نمایان می‌کند. گاهی اوقات پزشک پوست را یک مقداری نازک می‌کند که آن هم ریسک بالایی دارد ولی تا جایی که جراحی اجازه دهد این تغییرات استخوانی و غضروفی را بیشتر انجام دهیم که از زیر بافت پوست گوشتی که این فرد دارد خود را نمایان کند.

 

شاید درباره برگشت‌پذیر بودن جراحی بینی گوشتی شنیده باشید، اما واقعیت این است که با مراجعه به جراح مجرب می‌توان از عمل بینی گوشتی نیز به نتیجه مطلوبی رسید. هدف از عمل بینی بهبود همزمان شکل و عملکرد بینی است. عملی که با مهارت و به شیوه صحیح انجام شود، برگشت‌پذیر نیست و بینی همچنان زیبا باقی می‌ماند. اگرچه نرخ برگشت‌پذیری ۲۰ تا ۵ % است، اما عمل بینی باید فقط و فقط یک بار انجام شود. بنابراین حتماً به جراح مجرب مراجعه کنید تا احتمال ضرورت یافتن عمل ترمیمی ثانویه به حداقل برسد. جراح زیبایی بینی با استفاده از روش‌های نوین در جراحی بینی‌های گوشتی از برگشت بینی به شکل قبل جلوگیری کرده و بهترین نتیجه را برای بیماران محترم به همراه دارد.

اسپیلینت بعد از عمل جراحی زیبایی بینی تا چه مدتی روی بینی باید قرار بگیرد؟

دو نوع اسپیلینت داریم: خارجی و داخلی

استفاده از اسپیلینت خارجی و داخلی با توجه به نوع عملی که برای بیمار انجام می‌گیرد، متفاوت است.

اسپیلینت خارجی معمولا در همه افراد به کار می‌رود. بعد از شکستن بینی نیاز است که استخوان بی‌حرکت بماند تا جوش بخورد، در محلی که ما نیاز داریم فرم طبیعی و جدید خود را به دست آورد. کار گذاشتن اسپیلینت خارجی معمولا یک هفته زمان می‌برد، اما اسپیلینت داخلی که بیشتر برای انحراف سپتوم یا تیغه بینی استفاده می‌شود، بین 7 روز تا 2 هفته ممکن است باقی بماند.

 

اسپلینت ترموپلاستیک است، یعنی با گرما شل می شود و با سرما سفت می شود. بعد از مدت زمان گفته شده اسپلینت یا گچ برداشته می شود که برداشتن آن اصلاً درد ندارد. بعد از برداشتن اسپلینت بینی هنوز خیلی ورم دارد که باعث می شود بیمار فکر کند سوراخهای بینی غیر قرینه است.

اهداف اسپلینت داخلی

فواید استفاده از اسپلینت داخلی عبارت است از:

نگه داشتن تیغه بینی (سپتوم)

اسپلینت داخلی اسپلینت سیلیکونی نرمی است که برای نگهداشتن تیغه بینی پس از جراحی بینی به کار برده می‌شود. کاهش خونریزی

اسپلینت داخلی پوست و غشاء مخاطی را فشرده می‌کند تا خونریزی و هماتوم کاهش یابد.

واداشتن بافت به التیام یافتن روی غضروف

اسپلینت یا گچ بینی داخلی پس از جراحی زیبایی بینی به این منظور به کار برده می‌شود تا پوشش داخلی بینی (مخاط) روی بدنه داخلی بینی (استخوان و غضروف) التیام یابد.

اهداف استفاده از اسپلینت خارجی

اسپلینت یا آتل خارجی پس از جراحی زیبایی بینی روی بینی قرار داده می‌شود. اسپلینت خارجی عملکردهای متفاوتی دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حفظ شکل جدید بینی
 • محافظت از بینی در برابر آسیب‌دیدگی
 • کاهش ورم

مرکز فوق تخصصی پوست، مو و لیزر گلبرگ

دکتر طاهره محقق، متخصص پوست، مو و زیبایی- نفر چهارم بورد تخصصی پوست و مو- عضو آکادمی درماتولوژی اروپا- عضو انجمن متخصصین پوست ایران- عضو سابق هیئت علمی دانشگاه علوم...

سوالات خود را از پزشک بپرسید
 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۲/۰۴ ۰۵:۲۳

  ژل گونه و لب

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۱/۱۰ ۰۴:۵۳

  من اگزمای پوستی دارم که سرم پوسته پوسته میشه  و موهام میریزه میخواسم بدونم باید از چه شامپویی استفاده کنم؟آیا این موهای ازدست رفته قابل برگشته؟

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۱/۰۸ ۰۵:۴۰

  سلام صورت من مثل سری که شوره میزنه اینجوری میشه به نظرم قارچ پوستی باشه

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۱/۰۳ ۰۸:۴۶

  سلام وقت بخیر.قیمت حدودی و زمان استراحت چقدره؟ راهنمایی و اطمینان خاطر میخوام.

 • لغو پاسخ