چرا قاعدگی منجر به تغییر خلق و خوی افراد می ­شود؟ - هاله رحمان پور

چرا قاعدگی منجر به تغییر خلق و خوی افراد می ­شود؟

چرا قاعدگی منجر به تغییر خلق و خوی افراد می ­شود؟

در طول دوران تولید مثل تغییرات هورمونی قبل و بعد از قاعدگی و حتی در دوران بارداری و بعد از دوران بارداری اتفاق می­ افتد و یکسری افراد دچار pms (Premenstrual Syndrome) یا سندرم قبل از قاعدگی هستند که تغییرات خلق و خوی بارزی را قبل از قاعدگی پیدا می­ کنند، یا برخی از خانم ­ها بعد از زایمان دچار افسردگی می ­شوند که این هم باز مربوط به تغییرات هورمونی است. این تغییرات هورمونی در همه افراد وجود دارد ولی اینکه چرا این تغییرات خلق و خویی در برخی افراد رخ می­ دهد، مساله این است که مشخص شده است که هورمون ­ها  فرق زیادی در این افراد با افراد دیگر ندارند، بلکه مساله ­ای که مهم است این افراد در برابر این تغییرات هورمونی حساس هستند و حساسیت بیشتری نشان می­ دهند.

سندرم قبل از قاعدگی اگر نوع خیلی شدیدی باشد که باعث ایجاد تغییرات خلق و خویی شود و دارای پنج علامت که ذکر خواهد شد باشند این افراد اختلال دیسفوریک قبل از قاعدگی دارند که اصطلاحا pmdd (PreMenstrual Dysphoric Disorder) نامیده می شود. یعنی اینها افرادی هستند که قبل از اتفاق افتادن قاعدگی علائم آن تقریبا از یک هفته قبل از خونریزی قاعدگی شروع می­ شود و در هفته بعد از خونریزی قاعدگی برطرف می­ شود.

علائم به صورت خلق افسرده، احساس ناامیدی، اضطراب، احساس فشار و تنش، ناپایداری عاطفی، عصبانیت، تحریک ­پذیری، کاهش علاقه به فعالیت­های معمول، کاهش انرژی، دشواری در تمرکز، تغییرات اشتها به صورت بی ­اشتهایی یا پراشتهایی، تغییرات خواب و همچنین علائم فیزیکی مثل حساسیت پستان ­ها، سردرد و احساس نفخ است.

علت نامنظم بودن عادت ماهیانه در خانم­ ها چیست؟

عادت ماهیانه منظم از شروع قاعدگی تا شروع قاعدگی بعدی بین21 تا35 روز باید به طول بیانجامد، خانمی که زیر 21 روز مجدد عادت ماهیانه می­ شود یا اینکه دیرتر از 35 روز عادت می­ شود این فرد قاعدگی نامنظم دارد. علت نامنظمی مربوط به هورمون­ هایی است که از تخمدان ترشح می­ شود که همان هورمون­ های استروژن و پروژسترون هستند.

خانمی که قاعدگی منظمی دارد که تقریبا در90 درصد خانم­ ها فاصله بین دو قاعدگی 28روز است، در این خانم معمولا تخمک­ گذاری در روز 14 یا در  وسط سیکل قاعدگی (mid cycles) اتفاق می­ افتد و بعد از اینکه تخمک آزاد می­ شود، جسم زردی که از تخمک به ­جا می­ ماند، هورمون پروژسترون ترشح می­ کند که به مدت 14روز این هورمون پروژسترون در بدن بالاست و بعد از آن اگر حاملگی اتفاق پیش نیاید چون فعالیت جسم زرد هم متوقف می شود به صورت ناگهانی هورمون پروژسترون پایین می ­آید و فرد عادت ماهیانه می­ شود، اما در خانم ­هایی که این تخمک ­گذاری صورت نمی­ گیرد، اصطلاحا این افراد عدم تخمک ­گذاری یا تخمک­ گذاری نامنظم دارند (یعنی یک ماه تخمک ­گذاری دارند و یک ماه ندارند)، در این افراد چون هورمون ابتدایی یعنی استروژن وجود دارد ولی به دنبال آن هورمون پروژسترون ترشح نمی­ شود این باعث می­ شود زودتر یا دیرتر از موعد عادت می­ شوند، در نتیجه خانمی که با عادت ماهیانه نامنظم به پزشک مراجعه می­ کند، اول از همه باید بررسی­ های هورمونی صورت بگیرد و خود هورمون­ های تخمدان و سایر هورمون­ هایی که بر روی فعالیت تخمدان اثر می­ گذارند باید اندازه­ گیری شوند.

دکتر هاله رحمان پور

دکتر هاله رحمان پور؛ جراح و متخصص زنان و زایمان دکتر هاله رحمان پور متخصص جراحی زنان و زایمان در شمال تهران است که در سال 1374 از دانشگاه علوم...

سوالات خود را از دکتر بپرسید
 • تینا محمدی
  ۱۳۹۸/۰۴/۱۰ ۰۵:۲۷

  سلام من هفته 14 بارداریم رو صورتم تبخال زدم برای جنین مشکلی پیش نمیاد؟

 • Shiva
  ۱۳۹۸/۰۴/۰۹ ۰۵:۴۷

  سلام خانم دکتر لطفا زود جوابمو بدید من هشت ماهه برای بارداری تحت نظر دکترم هر ماه برام آمپول hcg و قرص کلومیفن لتروفم برام تجویز میکنن که روز سوم قاعدگی باید قرصا رو شروع کنم ماه قبل پریودم عقب افتاد سنوم کیست نشون داد دکترم اتیسترون برام نوشت مصرف کردم دیروز لکه داشتم درحالیکه 4 تا از قرصا مونده بود رفتم دکترم گفت قاعده شدی و دباره قرصا و آمپول رو برام نوشت الان من هیچ علائم قاعدگی ندارم حتا مثل دیروز لکه ام ندارم چیکار کنم به نظرتون از فردا قرصا رو شروع کنم یا نه؟؟؟؟خاهشا جوابم بدید

 • م خ
  ۱۳۹۸/۰۴/۰۹ ۰۵:۴۵

  سلام خسته نباشید شوهر من در نزدیکی زود ارضا میشه باید چیکار کنم؟...با تشکر

 • حدیث
  ۱۳۹۸/۰۳/۲۷ ۰۵:۱۲

  سلام من ۱۷ سالمه و یک ساله ک ازدواج کردم، الان حدود ۱ ماهه ک پریودم ب شکل نامنظمه، اول ماه لکه بینی شدم و دیگ پریود نشدم و تمام مراحل باردار نشدنم رعایت می کنم، میشه کمکم کنید. ممنون

 • لغو پاسخ