قرص­ های ضد بارداری چقدر موثر است؟ عوارض و فواید آن چه چیزهای می ­تواند باشد؟ - هاله رحمان پور

قرص­ های ضد بارداری چقدر موثر است؟ عوارض و فواید آن چه چیزهای می ­تواند باشد؟

قرص­ های ضد بارداری چقدر موثر است؟ عوارض و فواید آن چه چیزهای می ­تواند باشد؟

قرص­ های ضدبارداری اگر به صورت منظم توسط فرد مصرف شود، میزان حاملگی و شکست خیلی کم است، یعنی از بین هزار خانمی که در سال قرص جلوگیری از بارداری مصرف می ­کنند فقط دو تا سه مورد حاملگی می ­تواند رخ دهد مصرف قرص­ های جلوگیری از بارداری علاوه بر اینکه اثر جلوگیری کننده دارد فوایدی هم دارد که ممکن است خیلی از افراد اطلاعی از این موضوع نداشته باشند.

مزایای اثبات شده قرص­ های پیشگیری از بارداری:

– افزایش نظم سیکل­ های قاعدگی

– کاهش میزان خونریزی در دوران قاعدگی

– کاهش کم­ خونی ناشی از فقر آهن

– کاهش دردهای حین قاعدگی

– کاهش اختلالات خلقی قبل از قاعدگی

– کاهش میزان کیست­ های تخمدان

– کاهش احتمال حاملگی ناخواسته

– کاهش خطر عفونت­ های لگنی

– کاهش سرطان آندومتر و تخمدان

قرص­ های جلوگیری از بارداری به دلیل افزایش غلظت در ترشحات داخل دهانه رحم و سرویکس مانع از انتقال عفونت­ ها از واژن به داخل رحم می شوند و احتمال بیماری­ های التهابی لگن را کم می ­کند.

در مورد شیوع سرطان سینه به علت مصرف قرص ضدبارداری هیچ ­گونه افزایشی دیده نشده است.

علاوه بر اثر ضدبارداری در درمان بعضی از بیماری­ ها از قرص­ های ضدبارداری هم استفاده می­ شود:

– درمان افرادی که دچار هیرسوتیسم هستند یا رشد موهای زائد دارند که به­ خاطر اختلال کارکرد تخمدان است و می­ توان با مصرف قرص­ های ضدبارداری از اضافه شدن موهای زائد جلوگیری کرد.

– درمان آندومتریوز، برای پیشگیری از پیشرفت آندومتریوز و چسبندگی می­ توان قرص­ های ضدبارداری را برای این دسته از افراد تجویز کرد تا مصرف کنند.

– افرادی که اختلالات خونریزی دهنده دارند که منجر به کم خونی در این افراد می ­شود و خونریزی­ های قاعدگی شدید دارند را می­ توان با قرص ­های جلوگیری درمان کرد.

– تاثیری که بر روی چربی­ ها می­ گذارد خیلی مفید است و قرص­ های جلوگیری باعث می ­شوند که میزان LDL یا چربی مضر کاهش پیدا کند و میزان HDL یا چربی مفید افزایش پیدا می­ کند که این مساله بر روی کم شدن میزان بیماری­ های  قلبی عروقی اثر خوبی دارد.

عوارض قرص­ های ضدبارداری

– یکی از عوارضی که برای قرص جلوگیری وجود دارد افزایش میزان ترومبوز وریدی است. منظور از ترومبوز وریدی یعنی ایجاد لخته در داخل وریدها و عروق خونی است.

همان­طور که می­ دانیم در شرایط طبیعی سیستم انعقادی یک تعادل دینامیکی بین سیستم­ های انعقادی و ضدانعقادی دارد. در افرادی که این تعادل به هم می ­ریزد، یعنی سیستم انعقادی قوی­تر از سیستم ضدانعقادی است و بیشتر زمینه ژنتیکی دارد، در این افراد شانس بروز ترومبوز یا لخته در اثر مصرف قرص­ های ضدبارداری افزایش پیدا می­ کند و بهتر است برای فردی که سابقه ترمبوز در خود و افراد درجه یک دارد قرص جلوگیری تجویز و مصرف نشود.

– عوارض دیگر آن، بیماران ایسکمیک قلبی است. علت بیماری­ های ایسکمیک قلبی و سکته­ های مغزی چند مساله از جمله سن بالا و مصرف دخانیات است، در نتیجه در افرادی که سن آنها از 45 سال به بالا است و افرادی که سیگار می­ کشند چون شانس بیماری­ های ایسکمیک قلب و مغز در این دسته از افراد بیشتر است و احتمال این وجود دارد که دچار سکته قلبی یا مغزی شوند بهتر است برای این­گونه از افراد قرص جلوگیری تجویز و مصرف نشود.

– اثر قرص جلوگیری بر روی فشار خون، قبلا چون دوزهای بالاتری از استروژن و پروژسترون داخل قرص­ های جلوگیری بود فشار خون را بالا می­ برد ولی قرص­ هایی که در حال حاضر مصرف می­ شوند به علت دوز کم هورمون استروژن، معمولا تاثیر خیلی ناچیزی بر روی فشار خون و قند خون دارند، چون دوز پروژسترون پایین­تر است بر روی افزایش میزان قند یا غیرطبیعی شدن آزمایش قند بیمار تاثیر آنچنانی ندارد.

  • آیا این مطلب برای شما مفید بوده است؟
  • خواندن این مطالب رو به دوستان خود پیشنهاد دهید
دکتر هاله رحمان پور

دکتر هاله رحمان پور، فارغ التحصیل رشته پزشکی در سال 1374 از دانشگاه علوم پزشکی ایران و تخصص زنان و زایمان درسال 1381، فلوشیپ نازایی و IVF از دانشگاه علوم...

سوالات خود را از پزشک بپرسید
  • لغو پاسخ