عوامل مستعد کننده سرطان سینه چیست؟ - هاله رحمان پور

عوامل مستعد کننده سرطان سینه چیست؟

عوامل مستعد کننده سرطان سینه چیست؟

تقریبا می ­توان گفت سابقه خانوادگی مهم ­ترین عامل سرطان سینه است. در بین زنانی که دچار سرطان سینه می­ شوند20 تا 30 درصد آنها قبلا سابقه خانوادگی این بیماری را داشتند و هر چقدر که ابتلا به سرطان سینه قبل از یائسگی در بستگان درجه اول رخ بدهد شانس سرطان سینه در فرد افزایش پیدا می­ کند. افرادی که سابقه سرطان سینه را در اقوام درجه یک یا بستگان دورتر بعد از سن یائسگی داشتند، خطر ابتلا افزایش چندانی پیدا نمی­ کنند، ولی اگر مادر یا خواهر بیمار قبل از یائسگی دچار سرطان یک طرفه پستان شوند خطر ابتلا برای این فرد30 درصد و اگر دچار سرطان دو طرفه پستان شده باشند، خطر ابتلا برای این فرد بین40 تا50 درصد است.

مساله بعدی این است که مشاهده شده بین رژیم غذایی و چاقی و مصرف الکل با شیوع سرطان سینه ارتباط وجود دارد و افرادی که رژیم غذایی سالم ­تری را داشتند خطر سرطان سینه در آنها کمتر بوده است.

مساله سوم عوامل تولید مثل و هورمونی است، در افرادی که سابقه چندین زایمان را داشتند نسبت به افرادی که حاملگی و زایمان نداشتند، شانس سرطان سینه کمتر است.

همچنین در افرادی که مدت دوران باروری آنها طولانی است یعنی یا قاعدگی زودرس دارند و یا دیرتر یائسه می ­شوند در این افراد هم شانس سرطان سینه بیشتر می ­شود، ولی کسانی که زودتر یائسه می­ شوند و یا به دلیل عمل­ های جراحی تخمدان­ ها را خارج می­ کنند، چون کمتر در معرض هورمون قرار می­ گیرند شانس سرطان سینه در اینها کمتر می­ شود.

همچنین در فردی که سابقه سرطان سینه در یک سینه را داشته است، خطر ابتلا به سرطان در سینه مقابل50 درصد است، یعنی خود سرطان سینه یک طرفه، شانس ابتلا به سرطان سینه در طرف مقابل را بیشتر می ­کند.

علائم و نشانه های سرطان سینه چیست؟

1- توده یا تومور پستان

2- ترشح از نوک پستان از نشانه های سرطان سینه

3- تغییرات پوست پستان از نشانه های سرطان سینه

4- تغییرات نوک پستان از علائم سرطان سینه

5- بزرگی غدد لنفاوی زیر بغل

6- تغییر اندازه پستان از نشانه های سرطان سینه

بیماری سرطان پستان مانند سایر بیماری ‌های سرطان ۴ مرحله اول تا چهارم دارد، مرحله اول آن كاملا قابل علاج قطعی است، مرحله دوم و سوم، مرحله كلینیكی است كه بیمار باید تحت درمان ‌های خاص و عمدتا جراحی و شیمی ‌درمانی قرار گیرد؛ اما مرحله چهارم زمانی است كه بیماری خیلی پیشرفت كرده است و كار زیادی برای آن نمی ‌توان انجام داد.

درد های شایع سینه

درد های شایع سینه به دو دسته دوره ‌ای و غیر دوره ‌ای تقسیم می‌ شود كه دردهای دوره ‌ای در زنان ۳۰ تا ۳۵ ساله در نیمه دوم قاعدگی یا در صورت مصرف هورمون دیده می ‌شود. دردهای دوره ‌ای غالبا دو طرفه هستند و به علت شدت درد به زیر بغل منتشر می ‌شوند و همچنین با مصرف كافئین یا در صورت اضطراب و افسردگی تشدید می ‌شوند و عموما علت این دردها تغییرات هورمونی است.

انواع درمان استاندارد مورد استفاده در سرطان سینه عبارتند از:

۱)عمل جراحی

۲) راديو تراپی

۳) شيمی درمانی

۴) درمان هدفمند با داروی تراستوزوماب (هرسپتین)

روش هاي درماني سرطان سینه متفاوت  بوده و در اغلب اوقات ترکیبی از چند روش درمانی گوناگون برای درمان یک بیمار مورد استفاده قرار می گیرند.

دکتر هاله رحمان پور

دکتر هاله رحمان پور؛ جراح و متخصص زنان و زایمان دکتر هاله رحمان پور متخصص جراحی زنان و زایمان در شمال تهران است که در سال 1374 از دانشگاه علوم...

سوالات خود را از پزشک بپرسید
 • حدیث
  ۱۳۹۸/۰۳/۲۷ ۰۵:۱۲

  سلام من ۱۷ سالمه و یک ساله ک ازدواج کردم، الان حدود ۱ ماهه ک پریودم ب شکل نامنظمه، اول ماه لکه بینی شدم و دیگ پریود نشدم و تمام مراحل باردار نشدنم رعایت می کنم، میشه کمکم کنید. ممنون

 • باران بهاری
  ۱۳۹۸/۰۳/۲۱ ۰۵:۴۴

  سلام. روز ۴ پریودم هستم و درد در تخمدان چپم دارم که متوالی نیست، علت چی میتونه باشه؟

 • ز. واحدی
  ۱۳۹۸/۰۳/۱۹ ۰۶:۴۹

  با سلام خانم دکتر من پنج ماه حامله هستم اما شک وترید دارم در جنسیت فرزندم همه اطرافیان و آشنایان میگن شبیه پسره از روی بند ناف و کمردرد شدید و پا گرفتگی شدید در اویل بارداری داشتم و اصلا هیچ و یاری به هیچ چیزی نداشتم آخه شنیدم حالت تهوع زیاد داشته باشه دختر دار میشه. دکتر خودم هم این احتمالو داده بود ولی اینار که سونو ناهنجاری رفتم دکتر گفت بچه ات دختره آیا میشه در سونو اشتباهی ایجاد شود. یا منتظر دخمل گلم باشم نیازی هس بازم برم سونو یا شما میتوانید کمکم کنید🙏🙏

 • ط.ص
  ۱۳۹۸/۰۳/۱۹ ۰۶:۴۶

  باسلام و خسته نباشید ، اندومتریوز شدید در بن دوگلاس قابل درمان هستش و جراحی آن چه مدت دوره بستری در بیمارستان دارد؟ آیا با دارو این نوع چسپندگی قابل درمان هستش؟ با تشکر فراوان

 • لغو پاسخ