علل اصلی ناباروی و نازائی چیست؟ - هاله رحمان پور

علل اصلی ناباروی و نازائی چیست؟

علل اصلی ناباروی و نازائی چیست؟

علت نازایی در مردان و زنان به دلایل مختلف اتفاق می افتد و با توجه به سیستم بدنی هر کس متفاوت است. علت اصلی ناباروری و نازائی باید در زوجین یعنی هم خانم و هم آقا بررسی شود. در آقایان با انجام یک آزمایش به نام آنالیز اسپرم می ­توان تشخیص داد که آیا مشکل از آقا است یا خیر. در صورتی که تعداد اسپرم ­ها از بیست میلیون در میلی ­لیتر کاهش پیدا کند، حرکت اسپرم­ هایی که رو به جلو هستند و حرکت مناسبی دارند اگر از 50 درصد کمتر باشند و شکل غیرطبیعی اسپرم که اگر بالای 95 درصد اسپرم غیرطبیعی داشته باشیم اینها عواملی هستند که به آن فاکتور مردانه گفته می ­شود و باید  علت آن در آقایان بررسی شود، معمولا این کار توسط اورولوژیست انجام می­ شود.

در مورد خانم­ ها، علت اصلی شامل اختلالات تخمک­ گذاری، اختلالات شکل خود رحم و مشکلات لوله رحم است.

برخی از موارد ناباروری زنان به دلیل نارسایی تخمدانی است. اختلال قسمتی از مغز که تنظیم تخمدانی را به عهده دارد می‌ تواند منجر به سطوح پایین دو هورمون LH،FSH شود. حتی بی ‌نظمی ناچیزی در سیستم هورمونی می ‌تواند از آزاد سازی تخمک توسط تخمدان جلوگیری کند (عدم تخمک گذاری). دلایل اختلالات هیپوفیز- هیپوتالاموسی که منتج به عدم تخمک گذاری می ‌شوند عبارتند از: صدمات فیزیکی، تومور، ورزش شدید، گرسنگی و برخی از دارو‌ها نیز می ‌توانند با نارسایی تخمدان مرتبط باشند.

اختلالات تخمک­ گذاری را از طریق آزمایشات هورمونی و مشکلات رحم و لوله را از طریق عکس رنگی مورد بررسی قرار می دهند. در صورتی که رحم در عکس رنگی شکل دو شاخ داشته باشد، وسط رحم سپتوم یا دیواره وجود داشته باشد، لوله ­ها دچار انسداد و چسبندگی یا پیچ خوردگی شده باشند در این صورت به این مشکل فاکتور لوله­ای گفته می­شود و باید از طریق جراحی یا روش­های دیگر درمان شود.

علت­های ذکر شده از علل اصلی نازایی هستند، ولی در 15درصد زوجین ممکن است هیچ علتی را برای نازایی پیدا نکنیم که به این 15 درصد، نازایی بدون علت و بدون توجیه (un explain Infertility) گفته می­شود.

بارداری به چه صورت اتفاق می ­افتد و آیا در زمان قاعدگی احتمال بارداری وجود دارد؟

معمولا در خانمی که تخمک ­گذاری­ های منظم وجود دارد بارداری در حوالی زمان تخمک­ گذاری اتفاق می ­افتد، یعنی از زمانی که یک فولیکول تخمک شروع به رشد می­ کند تا زمانی که آزاد می ­شود معمولا دو هفته طول می ­کشد. زمانی که این فولیکول آزاد می­ شود و معمولا در خانمی که قاعدگی منظم و 28 روزه دارد در روز سیزده یا چهاردهم سیکل قاعدگی است، تخمکی که آزاد می ­شود به مدت 24ساعت در محیط بدن فرد زنده است و در در صورتی­که در این زمان با اسپرم برخورد داشته باشد بارداری رخ می ­دهد در نتیجه نیاز است اسپرم قبل از آزادسازی یا بعد از آزادسازی تخمک در محیط وجود داشته باشد تا شانس حاملگی افزایش پیدا کند، در نتیجه به خانم­ ها توصیه می ­شود که دو روز قبل از زمان تخمک ­گذاری تا 4روز بعد از آن یعنی بازه زمانی یک هفته را که معمولا از روز11تا 18 است در آن زمان به صورت یک روز در میان نزدیکی داشته باشند که در این زمان شانس حاملگی افزایش پیدا می­ کند. در دوران قاعدگی احتمال بارداری بسیاربسیار اندک است.

دکتر هاله رحمان پور

دکتر هاله رحمان پور؛ جراح و متخصص زنان و زایمان دکتر هاله رحمان پور متخصص جراحی زنان و زایمان در شمال تهران است که در سال 1374 از دانشگاه علوم...

سوالات خود را از دکتر بپرسید
 • تینا محمدی
  ۱۳۹۸/۰۴/۱۰ ۰۵:۲۷

  سلام من هفته 14 بارداریم رو صورتم تبخال زدم برای جنین مشکلی پیش نمیاد؟

 • Shiva
  ۱۳۹۸/۰۴/۰۹ ۰۵:۴۷

  سلام خانم دکتر لطفا زود جوابمو بدید من هشت ماهه برای بارداری تحت نظر دکترم هر ماه برام آمپول hcg و قرص کلومیفن لتروفم برام تجویز میکنن که روز سوم قاعدگی باید قرصا رو شروع کنم ماه قبل پریودم عقب افتاد سنوم کیست نشون داد دکترم اتیسترون برام نوشت مصرف کردم دیروز لکه داشتم درحالیکه 4 تا از قرصا مونده بود رفتم دکترم گفت قاعده شدی و دباره قرصا و آمپول رو برام نوشت الان من هیچ علائم قاعدگی ندارم حتا مثل دیروز لکه ام ندارم چیکار کنم به نظرتون از فردا قرصا رو شروع کنم یا نه؟؟؟؟خاهشا جوابم بدید

 • م خ
  ۱۳۹۸/۰۴/۰۹ ۰۵:۴۵

  سلام خسته نباشید شوهر من در نزدیکی زود ارضا میشه باید چیکار کنم؟...با تشکر

 • حدیث
  ۱۳۹۸/۰۳/۲۷ ۰۵:۱۲

  سلام من ۱۷ سالمه و یک ساله ک ازدواج کردم، الان حدود ۱ ماهه ک پریودم ب شکل نامنظمه، اول ماه لکه بینی شدم و دیگ پریود نشدم و تمام مراحل باردار نشدنم رعایت می کنم، میشه کمکم کنید. ممنون

 • لغو پاسخ