برای تنظیم قاعدگی چه کارهایی باید انجام دهیم؟ - هاله رحمان پور

برای تنظیم قاعدگی چه کارهایی باید انجام دهیم؟

برای تنظیم قاعدگی چه کارهایی باید انجام دهیم؟

عقب‌ افتادن عادت ماهیانه از نظر روحی، روانی می ‌تواند روی بسیاری از زنان تأثیر منفی بگذارد و متابولیسم بدن آنها را تغییر دهد و گاهی مشکلات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

گرچه‌ علل بی ‌نظمی عادت ماهیانه معمولاً شایع است، اما اگر این بی‌ نظمی بیش از چند ماه طول بکشد، برای تشخیص و درمان نزد پزشک بروید و پزشک با توجه به‌ علت مشکل درمان هایی را برای بیمار تجویز می کند.

خانمی که با اختلال قاعدگی یا بی ­نظمی قاعدگی به پزشک مراجعه می­ کند، اولین کاری که صورت می­ گیرد بررسی هورمونی از طریق یک سری آزمایش های خون است. بهترین زمان برای انجام این آزمایش خون روز سوم تا پنجم قاعدگی است. در این زمان هورمون­ ها به صورت یک عدد استاندارد هستند که پزشک می تواند با این آزمایش عدد استاندارد را مقایسه کند که آیا میزان هورمون ­های فرد از حد استاندارد پایین ­تر یا بالاتر است.

البته ممکن است سوال پیش بیاید در خانمی که سه یا چهار ماه پریود نمی­ شود در این صورت چه زمانی باید آزمایش ها را انجام دهد؟ اگر بخواهیم برای این خانم با دارو پریود مصنوعی ایجاد کنیم، دارو بر جواب آزمایش فرد تاثیر می­ گذارد و در نتیجه خانمی که با علت عدم خونریزی قاعدگی یا آمنوره به پزشک مراجعه کرده و یا دو-سه ماه است که پریود نشده است در همان موقع مراجعه اول، بهتر است که آزمایش انجام شود و بعد از آن دارو برای تنظیم قاعدگی تجویز شود. وقتی  فردی مراجعه می ­کند جواب آزمایشات را پزشک می ­بیند از جمله آزمایشاتی که باید صورت گیرد، هورمون پرولاکتین، TSH (Thyroid Stimulating Hormone) یا همان هورمون محرکه تیروئید و هورمون ­هایی که از مغز ترشح می­ شوند و باعث تنظیم کار تخمدان می­ شوند که شامل هورمون FSH و هورمون LH هستند. براساس تغییرات این هورمون­ ها پزشک می تواند تشخیص دهد که علت بی نظمی قاعدگی این فرد به دلیل تنبلی تخمدان، ترشح هورمون­ های مغزی است یا مشکلات تیروئیدی و پرولاکتین دارد که براساس آن درمان را انجام می دهند.

انواع بی نظمی پریود

انواع مختلفی از بی نظمی پریود وجود دارد که شامل موارد زیر است:

– خونریزی نامنظم در دوران  قاعدگی

– قاعدگی بدون خونریزی

– خونریزی شدید قاعدگی

– خونریزی قاعدگی شدید و طولانی مدت

– خونریزی قاعدگی سبک

هدف از درمان قاعدگی نامنظم

هدف از درمان پریود نامنظم، ایجاد تعادل هورمونی در بدن خانم ها است؛ زیرا پریود نامنظم در اثر عدم تعادل هورمون های خاصی در بدن،‌ ایجاد می شود.

قاعدگی مناسب نشانه ‌ای از داشتن یک بدن سالم است و در صورت بروز بی ‌نظمی مستعد چند مشکل درازمدت سلامتی خواهید بود از جمله نازایی و چاقی که از مهم ‌ترین عوارض آن هستند.

قاعدگی نامنظم می ‌تواند روی بارداری هم تأثیر بگذارد؛ مخصوصا اگر تخمک‌ گذاری در هر ماه اتفاق نیفتد. خانم‌ هایی که قاعدگی نامنظم دارند و می‌ خواهند بچه ‌دار شوند معمولا از داروهای تحریک ‌کننده‌ تخمک‌گذاری استفاده می ‌کنند. با اینکه در صورت قاعدگی نامنظم همچنان احتمال بارداری وجود دارد اما برای اطمینان از سلامتی ‌تان بهتر است تحت نظر پزشک باشید.

  • آیا این مطلب برای شما مفید بوده است؟
  • خواندن این مطالب رو به دوستان خود پیشنهاد دهید
دکتر هاله رحمان پور

دکتر هاله رحمان پور، فارغ التحصیل رشته پزشکی در سال 1374 از دانشگاه علوم پزشکی ایران و تخصص زنان و زایمان درسال 1381، فلوشیپ نازایی و IVF از دانشگاه علوم...

سوالات خود را از پزشک بپرسید
  • لغو پاسخ