تزریق فيلر ها برای زیبایی و عوارض آن - دکتر منوچهر قدیمی

تزریق فيلر ها برای زیبایی و عوارض آن

تزریق فيلر ها برای زیبایی و عوارض آن

فيلرها (پر كننده ها) موادي هستند كه به منظور بر طرف كردن فرورفتگي ها و يا چين هاي ايجاد شده در هر منطقه اي از بدن و نيز به منظور افزايش حجم و تغيير فرم نواحي مختلف به خصوص صورت براي ايجاد زيبايي بيشتر  تزريق مي شوند. فيلر ها ممكن است طبيعي باشند مثل چربي كه از بدن بيمار استخراج شده و در مناطق مورد نياز تزريق مي شوند و يا ممكن است مثل فيلر هاي هيالورونيك اسيد به صورت مصنوعي ساخته شوند.

فيلر هاي صناعي به سه دسته كلي دائمي، نيمه دائمي و موقت تقسيم مي شوند.

فيلر هاي دائمي به دليل عوارض زياد در حال حاضر كمتر مورد توجه و استقبال قرار گرفته اند. فيلر هاي موقت عمر كوتاهي داشته و ماندگاري آنها حد اكثر يك الي دو ماه است و اما فيلر هاي نيمه دائمي به دليل اينكه نه مثل فيلرهاي موقت ماندگاري كوتاهي داشته و نه مانند فيلرهاي دائمي عوارض بالائى دارند بسيار مورد توجه و استقبال قرار گرفته اند و در واقع انقلابي در مقوله زيبايي ايجاد كرده اند و ماندگاري آنها از چند ماه تا چندين سال مي تواند متفاوت باشد.

از رايج ترين فیلرهاي نيمه دائمى مي توان به ژل هاي هيالورونيك اسيد با ماندگاري چهار تا دوازده ماه، كلسيم هیدروكسي آپاتيت با ماندگاري 24-15 ماه و فيلرهاي اسيد پلي لاكتيك با ماندگاري 24 ماه اشاره کرد.

پرمصرف ترين ژل ها در سطح جهان ژل هاي هيالورونيك اسيد هستند و مهمترين علت آن اين است كه اين ژلها كمترين ميزان حساسيت را داشته و از طرفي به هر دليلي مصرف كننده بخواهد آنرا از بين ببرد مي توان با تزريق آنزيم هيالاز، كل ژل را در عرض چند ساعت تا دو هفته به طور كامل از بين برد. ماندگاري ژل هاي هيالورونيك بسته به غلطت ژل، سايز پارتيكل هاي ژل، عمق تزريق و  برند ژل از يك طرف و سطح متابوليسم و لايف استایل خود فرد از 4 تا ١٨ ماه متفاوت است، البته اكثر كتب زيبايي ماندگاري اين ژل ها را بين ٤ تا ١٢ ماه ذكر كرده اند.

عوارض تزريق فيلر:

عوارض تزريق فيلر به دو دسته كلي عوارض زودرس و عوارض ديررس تقسيم مي شود.

عوارض زودرس

عوارض زودرس عمدتا شامل كبودي، تورم، درد بوده و معمولا ظرف چند روز از بين مي رود ولي يكي از عوارض مهم و نسبتا خطرناك زودرس ايسكمي است كه شايع نيست و علت آن تزريق ژل به داخل عروق و يا فشار بيش از حد ژل تزريقي به عروق و شريان هاي ناحيه بوده كه باعث انسداد جريان خون می شود و چناچه از دید پزشكِ تزريق كننده دور بماند مي تواند منجر به نكروز ناحيه شود ولي اگر پزشك درمانگر توجه كافي موقع تزريق به اين موضوع داشته باشد حتي اگر ايسكمي ايجاد شود به راحتي با ماساژ و يا در صورت لزوم تزريق آنزيم قابل درمان است.

مهمترين نكته اي كه مراجعين در اين مورد بايد به آن توجه داشته باشند اين است كه هرگونه تغيير رنگ در موضع تزريق به خصوص سفيد شدن و يا تركيبي از سفيدي و قرمزي در ناحيه تزريق را به سرعت به پزشك خود اطلاع دهند.

عوارض دیررس

دسته دوم از عوارض تزريق فيلر ها عوارض ديررس بوده كه مي تواند به صورت ندول، گرانولوم، فيبروز اطراف ژل و حتي آبسه باشد كه شايع نيستند و ممكن است چندين ماه پس از تزريق ايجاد شوند كه همگي قابل درمان هستند.

کاربرد فیلرها

مهمترين كاربرد فيلر ها در زيبايي فرم دهي زاويه فك، فرم دهي و حجم دهي گونه، پر كردن خطوط خنده، خطوط بغض، گودي و تحليل رفتگي زير چشم، فرم دهي و حجم دهي لب و فرم دهي چانه است.

از آنجايي كه ژل هاي هيالورونيك اسيد به تدريج جذب مي شوند. براي ماندگاري طولاني توصيه مي شود هر شش ماه يك بار مقادير كمتري در مقايسه با تزريق اوليه به عنوان تاچ آپ تزريق شود تا كمبود ناشي از مقاديري از ژل را كه طي اين مدت جذب شده جبران کند.

مهمترين موارد منع تزريق ژل عبارتند از:

بارداري، عفونت يا جراحت در موضع، اختلالات خونريزي دهنده، اگزماي ناحيه، ديابت و ساير بيماري هاي مزمن كنترل نشده، سابقه حساسيت به فيلرها و سابقه مصرف اخير راكوتان.

دکتر منوچهر قدیمی

دکتر منوچهر قدیمی، در سال 1374 از دانشگاه جندی شاپور فارغ التحصیل شده اند و در سال 2016 میلادی برای گذراندن دوره مستر به دانشگاه طب چینی پکن رفتند و...

سوالات خود را از پزشک بپرسید
 • مریم نجفی
  ۱۳۹۸/۰۳/۲۵ ۰۵:۱۶

  سلام آقای دکتر من میخوام ژل گونه تزریق کنم عوارض داره یا نه.بعد هزینه ش زیاده؟؟

  • دکتر منوچهر قدیمی
   ۱۳۹۸/۰۳/۲۵ ۰۵:۱۶

   سلام عوارض تزریق ژل هیالورونیک بسیار کم هست و احتمال عوارض بسیار پایین هست ، هزینه بستگی به نوع ژل انتخابی و میزان تزریق دارد برای اطلاعات با مطب تماس بگیرید

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۲/۲۵ ۱۳:۲۷

  طب سوزنی برای درمان جوش های صورت و بدن، جای جوش، کک مک و لک های حاملگی کاربرد دارد یا نه؟

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۲/۱۸ ۱۱:۴۵

  سلام خسته نباشید من دختری بیست ساله هستم پوست دماغم چرب، گونه ها خشک و بقیه صورت حالتی عادی داره من هر کرم پودری که استفاده میکنم دماغم پوسته پوسته میشه و حالت ناخوشایندی داره میخواستم بدونم علتش چیه آیا کمبود ویتامین یا بیماریه یا مربوط به ژنتیکه؟

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ ۰۵:۵۱

  سلام صورتم زخمی شده الان جایش لکه شده

 • لغو پاسخ