تزریق بوتاكس در چه شرایطی مجاز نیست؟ - دکتر منوچهر قدیمی

تزریق بوتاكس در چه شرایطی مجاز نیست؟

تزریق بوتاكس در چه شرایطی مجاز نیست؟

بوتاكس نام تجاري سمي است كه اولين بار توسط شركت امريكايي آلرگان ساخته شده و بعدها اين توكسين به  همين نام در جهان عموميت پيدا كرد و كشورهاي مختلف بوتاكس را با نام هاي تجاري مختلف به جهان پزشكي معرفي كردند.

بوتاكس توكسيني است كه توسط يك باكترى بنام كلستروديوم بوتولينيوم توليد ميذشود و اولين بار در سال ١٩٨٩ توسط  FDAبراي درمان استرابيسم (دو بيني) و بلفارواسپاسم (اسپاسم پلك) مورد تاييد قرار گرفت و در سال ٢٠٠٢ نيز به منظور از بين بردن خطوط اخم مورد تاييد  FDAواقع شد و به تدريج مصرف آن براي درمان بسياري از بيماري ها و نيز به عنوان روشي براي زيبايي رواج پيدا كرد. هم اكنون از بوتاكس براي درمان ميگرن، تعريق كف دست و پا وزير بغل، گرفتگي هاي عضلاني گردن، دو بيني، بلفارو اسپاسم، از بين بردن خطوط اخم، پيشاني، چروك هاي پنجه كلاغي اطراف چشم، اسموكر لاين (خطوط اطراف لب)، لبخند لثه اي، افتادگي نوك بيني، خطوط بغض، از بين بردن برجستگي هاي اطراف زانو و ساق پا، بزرگي طبيعي زاويه فك و بسياري حالت هاي ديگر اسفاده مي شود. مهمترين كاربرد بوتاكس پيشگيري از ايجاد چروك در نواحي پيشاني، اطراف چشم (در صورت ايجاد) و بهبودي نسبي آنهاست.

توكسين بوتاكس با مهار كردن استيل كولين كه يك واسطه عصبي است و از انتهاي اعصاب ترشح مي شود در محل اتصال عصب به عضله باعث فلج موقت عضلات مي شود و با همين مكانيسم باعث از بين رفتن چين و چروك ها و اسپاسم هاي عضلاني مي شود.

اثر بوتاكس دو ساعت بعد از تزريق شروع شده و بين ده تا چهارده روز به حد اكثر اثر خود مي رسد و ماندگاري اثر آن بين چهار تا شش ماه است.

موارد منع مصرف بوتاكس شامل موارد زير است:

حساسيت به بوتاكس، جراحي اطراف چشم و يا خود چشم طي شش ماه گذشته، بارداري و شيردهي، كساني كه داراي فلج عضلات ناحيه صورت هستند مثل فلج بلز و يا بيماري هاي پيشرونده عصبي عضلاني مثل بيماري مياستنيا گراويس، عفونت و اگزماي فعال در موضع و افرادي كه داراي پوست بسيار شل و افتاده هستند.

تزريق بوتاكس مهارت خاصي را مي طلبد، زيرا چنانچه دقت كافي براي انتخاب محل دقيق تزريق وجود نداشته باشد مي تواند عوارضي از قبيل افتادگي پلك ها، نامتقارن شدن ابروها، اشك ريزش و آب ريزش از دهان، كج شدن و نامتقارن شدن لب ها و دو بيني را براي فرد به دنبال داشته باشد كه البته اين عوارض هيچ كدام دائمي نبوده و به تدريج با كم شدن اثر بوتاكس طي چند هفته از بين مي روند و از طرفي بعضي از اين عوارض مثل نامتقارن  شدن ابروها را مي توان با تزريق مجدد دو هفته بعد از تزريق اوليه بر طرف کرد و تعداد ديگري از اين عوارض ممكن است نياز به مصرف داروهاي خاصي داشته باشند.

دکتر منوچهر قدیمی

دکتر منوچهر قدیمی، در سال 1374 از دانشگاه جندی شاپور فارغ التحصیل شده اند و در سال 2016 میلادی برای گذراندن دوره مستر به دانشگاه طب چینی پکن رفتند و...

سوالات خود را از پزشک بپرسید
 • مریم نجفی
  ۱۳۹۸/۰۳/۲۵ ۰۵:۱۶

  سلام آقای دکتر من میخوام ژل گونه تزریق کنم عوارض داره یا نه.بعد هزینه ش زیاده؟؟

  • دکتر منوچهر قدیمی
   ۱۳۹۸/۰۳/۲۵ ۰۵:۱۶

   سلام عوارض تزریق ژل هیالورونیک بسیار کم هست و احتمال عوارض بسیار پایین هست ، هزینه بستگی به نوع ژل انتخابی و میزان تزریق دارد برای اطلاعات با مطب تماس بگیرید

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۲/۲۵ ۱۳:۲۷

  طب سوزنی برای درمان جوش های صورت و بدن، جای جوش، کک مک و لک های حاملگی کاربرد دارد یا نه؟

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۲/۱۸ ۱۱:۴۵

  سلام خسته نباشید من دختری بیست ساله هستم پوست دماغم چرب، گونه ها خشک و بقیه صورت حالتی عادی داره من هر کرم پودری که استفاده میکنم دماغم پوسته پوسته میشه و حالت ناخوشایندی داره میخواستم بدونم علتش چیه آیا کمبود ویتامین یا بیماریه یا مربوط به ژنتیکه؟

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ ۰۵:۵۱

  سلام صورتم زخمی شده الان جایش لکه شده

 • لغو پاسخ