اصلاح فرم بینی با فیلر یا رینوپلاستی غیر جراحی - دکتر منوچهر قدیمی

اصلاح فرم بینی با فیلر یا رینوپلاستی غیر جراحی

اصلاح فرم بینی با فیلر یا رینوپلاستی غیر جراحی

تزریق ژل برای برطرف کردن مشکلات ظاهری بینی که بدون جراحی انجام می شود و به آن رینوپلاستی غیرجراحی گفته می شود، روشی ساده، بدون عارضه است و در یک جلسه انجام می شود. این روش بیشتر به منظور اصلاح تیغه بینی به کار می رود و نمی توان از آن برای کوچک کردن بینی به خصوص بینی های گوشتی استفاده کرد. هر چند بعد از اصلاح فرم بینی یا فیلر به دلیل خطای دید ایجاد شده، اندازه کلی بینی کوچکتر و بسیار زیباتر به نظر می رسد.

با توجه به عوارض متعدد رینوپلاستی جراحی و طول درمان زیاد آن، این روش به تدریج در حال جایگزین شدن جراحی زیبایی بینی است. در این روش با تزریق مقادیر کمی ژل هیالورونیک اسید به قسمت های نامتقارن بینی می توان بینی را به حالت  کاملا صاف و متقارن در آورد.

موارد کاربرد فیلر در اصلاح فرم بینی:

– انحراف تیغه بینی

– بینی های کوچک که نیاز به افزایش حجم دارند

– بینی هایی که در مسیر تیغه بینی دارای قوز بوده و نیاز به صاف شدن دارند.

– اصلاح عدم قرینگی هایی که پس از جراحی بینی ایجاد شده است.

– بینی هایی که دارای قوس زیاد در طول پل بینی دارند.

– افتادگی نوک بینی و نیز بینی هایی که قوس آن خیلی بالاست و ظاهری نامناسب ایجاد کرده اند.

مراحل اصلاح فرم بینی با فیلر:

ابتدا با بی حسی موضعی محل تزریق را به وسیله پمادهای موجود به مدت 30-20 دقیقه بی حس کرده و قبل از انجام تزریق، محل را ضدعفونی کرده و سپس مقادیر کمی از ژل مناسب در موضع تزریق می شود. چنانچه تزریق به وسیله کانولا انجام شود کمترین احتمال ایجاد کبودی و آسیب به موضع را داریم. پس از تزریق در مناطقی که نیاز به اصلاح دارند موضع را ماساژ می دهیم تا ژل تزریقی کاملا صاف و یکنواخت شود و به بیمار توصیه می شود به مدت 24 ساعت در موضع بینی آرایش انجام ندهد، از دستکاری بینی اجتناب ورزیده و دوش نگیرد.

ماندگاری این عمل حدود یک سال است و با چندین بار تکرار به دلیل تحریک ترمیم های کلاژن و سایر بافت های پیوندی در موضع تزریق به تدریج بینی شکل طبیعی خود را پیدا کرده و ممکن است در آینده نیاز به هیچ گونه تزریقی نداشته باشد.

عوارض تزریق ژل:

ژل های هیالورونیک اسید از آنجایی که کاملا با بدن انسان سازگار هستند کمترین عوارض جانبی را دارند به خصوص اگر ژل مناسب انتخاب شود و تزریق توسط پزشک مجرب انجام شود. با اینحال تزریق ژل به بینی ممکن است دارای یک سری عوارض موقت مثل کبودی، قرمزی و تورم باشد که طی چند روز کاملا از بین می روند. چنانچه شرایط استریل هنگام کار رعایت نشود ممکن است تا حدودی عفونت در موضع هم ایجاد شود که با مصرف آنتی بیوتیک های مناسب قابل درمان است.

یکی دیگر از عوارض مهم تزریق ژل به بینی فشار بر روی عروق ناحیه و ایجاد ایسکمی است که نسبتا خطرناک بوده ولی چنانچه تزریق توسط پزشک مجرب و آشنا به آناتومی عروق بینی انجام شود این عارضه به صورت خیلی نادر ممکن است ایجاد شود و خوشبختانه چنانچه این عارضه رخ دهد به وسیله تزریق آنزیم هیالاز به آسانی می توان ژل تزریق شده را از بین برد و فشار بر روی عروق را برطرف کرد و اینکه ژل هیالورونیک اسید بسیار محبوب و مورد پذیرش در سطح جهان است همین قابلیت از بین بردن آن به وسیله آنزیم هیالاز است و این خاصیت ژل های هیالورونیک اسید آنها را به بی خطرترین فیلرهای تزریقی تبدیل کرده است.

 

دکتر منوچهر قدیمی

دکتر منوچهر قدیمی، در سال 1374 از دانشگاه جندی شاپور فارغ التحصیل شده اند و در سال 2016 میلادی برای گذراندن دوره مستر به دانشگاه طب چینی پکن رفتند و...

سوالات خود را از پزشک بپرسید
 • مریم نجفی
  ۱۳۹۸/۰۳/۲۵ ۰۵:۱۶

  سلام آقای دکتر من میخوام ژل گونه تزریق کنم عوارض داره یا نه.بعد هزینه ش زیاده؟؟

  • دکتر منوچهر قدیمی
   ۱۳۹۸/۰۳/۲۵ ۰۵:۱۶

   سلام عوارض تزریق ژل هیالورونیک بسیار کم هست و احتمال عوارض بسیار پایین هست ، هزینه بستگی به نوع ژل انتخابی و میزان تزریق دارد برای اطلاعات با مطب تماس بگیرید

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۲/۲۵ ۱۳:۲۷

  طب سوزنی برای درمان جوش های صورت و بدن، جای جوش، کک مک و لک های حاملگی کاربرد دارد یا نه؟

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۲/۱۸ ۱۱:۴۵

  سلام خسته نباشید من دختری بیست ساله هستم پوست دماغم چرب، گونه ها خشک و بقیه صورت حالتی عادی داره من هر کرم پودری که استفاده میکنم دماغم پوسته پوسته میشه و حالت ناخوشایندی داره میخواستم بدونم علتش چیه آیا کمبود ویتامین یا بیماریه یا مربوط به ژنتیکه؟

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ ۰۵:۵۱

  سلام صورتم زخمی شده الان جایش لکه شده

 • لغو پاسخ