ایمپلنت در افراد کامل بی دندان چگونه است؟ - دکتر مصطفی صولتی

ایمپلنت در افراد کامل بی دندان چگونه است؟

ایمپلنت در افراد کامل بی دندان چگونه است؟

در افرادی که هیچ دندانی در دهان ندارند از درمان ایمپلنت که معمولا یکی از انواع اوردنچر غیر یا ثابت است، استفاده می شود.

طرح درمان اوردنچر یک پروتز متکی بر ایمپلنت و متحرک است، به این معنا که بیمار می تواند پروتز را خارج کرده، آن را تمیز کند و مجددا داخل دهان قرار دهد و پروتز حین حرکاتی مانند جویدن، حرکت اندکی دارد. این نوع پروتز شبیه به دندان مصنوعی متداول است که با یک سری اتصالات به ریج استخوانی متصل شده و هر زمان که بیمار بخواهد می تواند این اتصالات را جدا کند. این اتصالات را می توان به دکمه هایی تشبیه کرد که پروتز را به فک بیمار متصل می کنند، اما طرح درمان ثابت در داخل دهان کاملا ثابت بوده و قابل درآوردن نیست. این نوع از پروتز حین جویدن هیچ گونه جا به جایی ندارد.

تفاوت های این دو در تعداد ایمپلنت ها، میزان جبران بافت های نرم و سخت از دست رفته، راحتی بهداشت و تمیز کردن پروتز، راحتی در غذا خوردن و میزان تحلیل استخوان پس از درمان است.

تفاوت در تعداد ایمپلنت ها:

در اوردنچر می توان با تعداد کمتر ایمپلنت و در نتیجه هزینه کمتری درمان را انجام داد.

میزان جبران بافت های از دست رفته:

اوردنچر به علت دارا بودن لبه های آکریلی که در نواحی مختلف و روی لثه و زیر لب قرار می گیرد توانایی بیشتری در جبران بافت های از دست رفته دارد. با این نوع پروتز می توان حالت فرورفته گونه و لب ها در اثر بی دندانی را به خوبی جبران کرد تا به حالت طبیعی نزدیک تر شود. در پروتز ثابت متکی بر ایمپلنت پتانسیل کمتری جهت این هدف وجود دارد. بنابراین زمانی که تحلیل شدید استخوان و لثه و ظاهر بی دندان با گونه های شدیدا فرورفته و از دست رفتن شدید ساپورت لب ها را داریم، اوردنچر می تواند انتخاب مناسب تری باشد.

بهداشت پروتز:

اوردنچر می تواند در این مورد دارای مزیت باشد چرا که می توان آن را بیرون آورده و کاملا زیر آن را تمیز کرد و مجددا در دهان قرار داد. اما در پروتز ثابت تمیز کردن زیر دندان ها نیاز به وقت و دقت بیشتری دارد.

راحتی در غذا خوردن و فانکشن:

بزرگترین و مهمترین تفاوت انواع ثابت و متحرک همین مورد است و در نوع ثابت بیمار به مراتب راحت تر است. در افرادی که انتظار بالایی از پروتز متکی برایمپلنت داشته باشند نوع ثابت ارحج است.

میزان تحلیل استخوان پس از درمان:

در اکثر انواع اوردنچر که متکی بر ایمپلنت و بافت هستند تحلیل استخوان پس از درمان در نواحی که ایمپلنت وجود ندارد ادامه پیدا می کند، اما در نوع ثابت و اوردنچر های کاملا متکی بر ایمپلنت این مشکل وجود ندارد.

دکتر مصطفی صولتی

دکتر مصطفی صولتی، متخصص جراحی لثه و ایمپلنت دانش آموخته دندانپزشکی عمومی از دانشکده مشهد و تخصص از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی بورد تخصصی ازدانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی عضو هیئت...

سوالات خود را از پزشک بپرسید
  • alo_admin
    ۱۳۹۸/۰۱/۲۴ ۰۵:۳۸

    با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر... برای فرد مسن مبتلا به بیماری قلبی ایمپلنت جواب میده؟؟

  • لغو پاسخ