داروهای لاغری چه نقشی در لاغری افراد دارند؟ - محمد هاشمی

داروهای لاغری چه نقشی در لاغری افراد دارند؟

داروهای لاغری چه نقشی در لاغری افراد دارند؟

اساسا داروهای لاغری (داروهایی که برای لاغری مجاز هستند) بسیار محدود اند و عمدتا اثر محدودی هم دارند؛ به عبارت دیگر می توانند یک اثر 5 تا 10 درصدی طی یک دوره 6-5 ماهه داشته باشند و این بسیار اندک است، به این مفهوم که دارو هنوز به عنوان عامل اصلی در کاهش وزن شناخته نشده است. افراد حتما باید برای کاهش وزن یک تغییری در برنامه غذایی خود ایجاد کنند. به بیان دیگر یک رژیم غذایی درست بگیرند که در این صورت مصرف دارو می تواند کمک کننده باشد.

 

داروهایی که ادعا می شود اثرات دراماتیک و چشمگیری در کاهش وزن دارند و در فاصله زمانی کوتاهی باعث کاهش وزن بسیار زیاد افراد می شوند از دو حالت خارج نیستند:

1-  تبلیغاتی که در مورد دارو می شود تبلیغات دروغین و فریبکارانه است.

2-  داروی مجازی نیست

طبق بررسی هایی که انجام شده درصد قابل ملاحظه ای از این داروها حاوی مواد مخدر از دسته آمفتامین ها هستند که به اصطلاح شیشه نامیده می شوند. در اثر مصرف این داروها فرد دچار بی اشتهایی شده  و به دنبال آن مثل افراد معتاد کاهش وزن را تجربه می کنند. درصد بیشتری از این داروها حاوی هورمون تیروئید با دوز بالا هستند؛ به عبارت دیگر فرد ممکن است برای رسیدن به وزن ایده آل دچار مشکلات تیروئیدی شود که عوارض برگشت ناپذیر و تهدید کننده ای را به دنبال خواهد داشت و حتی ممکن است حیات فرد را به خطر بی اندازد.  مبحث داروها بسیار مبحث مهمی است، به تمام بیماران اکیدا تاکید می کنم دارو را فقط با دو شرط تهیه کنند، توسط پزشک تجویز شده باشد و از داروخانه تهیه شود.  هر دارویی که به غیر از این دو مسیر به دست آورده شود، داروی مجاز نیست. دارویی که شما از محتویات داخل آن بی خبر هستید و همچنین دارویی که بسته بندی و دارای مجوز مصرف و بهره برداری پروانه نباشد این دارو قابل استفاده نیست.  بعضا ممکن است در عطاری ها و حتی در مطب های پزشکان عرضه شود به این داروها به دیده تردید نگاه کنید و با تشخیص خودشان اقدام به مصرف دارو نکنید.

  • آیا این مطلب برای شما مفید بوده است؟
  • خواندن این مطالب رو به دوستان خود پیشنهاد دهید
دکتر محمد هاشمی

دکتر محمد هاشمی، کارشناس ارشد بهداشت عمومی و سلامت جامعه دیپلم تجربی دبیرستان البرز تهران دکتر محمدهاشمی، دوره پزشک عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی ایران به اتمام رساندند دارای...

سوالات خود را از پزشک بپرسید
  • لغو پاسخ