پروتزهای صورت چند نوع هستند و چه کاربردی دارند؟ - دکتر محمدرضا آخوندی نسب

پروتزهای صورت چند نوع هستند و چه کاربردی دارند؟

پروتزهای صورت چند نوع هستند و چه کاربردی دارند؟

پروتز مصنوعی صورت یک دستگاه مصنوعی است که برای تغییر یا انطباق ظاهر بیرونی صورت یا سر فرد مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع و اقسام پروتزهای صورت وجود دارد که شامل پروتزهای گونه، چانه و زاویه فکی می شود. حتی پروتز برای قسمت شقیقه هم داریم.

پروتزهاي صورت مي توانند تنها راه حل مورد نياز، برای افرادی که علاقه مند به افزايش حجم، برجستگي، و يا مشخص تر شدن ساختارهاي خاصي از صورت شان هستند

بخاطر ساده بودن قرار دادن پروتز گونه و کمتر بودن هزینه ی آن در مقایسه با جراحی گونه موجب افزایش طرفداران این روش شده است .و در واقع کسانی که صورت باریک و صاف دارند، و گونه های ضعیف دارند و در اثر افزایش سن زیبایی گونه های خود را از دست داده اند، می توانند از فواید پروتز گونه استفاده کنند.

پروتز هایی که از جنس سیلیکون هستند معمولا با توجه به قرارگیری آن روی استخوان، اگر در هفته اول خوب مراقبت شوند دچار جابجایی نمی شوند و بعدها هم در اثر حرکت های مختلف بدن خلل یا جابجایی ایجاد نخواهد شد. در واقع افرادی که استخوان گونه حالت هیپوپلاستیک یا کمبود حجم دارد انجام عمل پروتز گونه مناسب خواهد بود.

پروتزهای گونه سایز و شکل های مختلف دارد که بر اساس فرم صورت نوع مناسب آن برای هر فرد تعیین و انتخاب می شود. پروتز گونه به خاطر اینکه در دو طرف قرار می گیرد ایجاد قرینگی می کند، و این خیلی مهم است که اینها در زمان عمل انجام می شوند.

در پروتزهای چانه هم که از همه متداول است، پروتز بر روی استخوان قرار می گیرد و بعد از مدتی دیگر فرد آن را لمس نخواهد کرد. و این روش از طریق برش داخل دهان یا از طریق برش زیر چانه کار گذاشته می شود.

نحوه انجام جراحی پروتز چانه

در این جراحی که از دو روش داخل و يا خارج دهاني انجام می گيرد. بسیار راحت و آسان در حدود 30 الی 45 دقیقه ای انجام می شود. ابتدا ناحیه مورد نظر با بی حسی موضعی، بی حس می شود.

آن قسمت از چانه که بی حس شده است، توسط برش شکاف داده می شود، سپس پروتز جای گذاری می گردد.

پروتز را لغزانده می شود تا در جای خود ثابت شده و روي استخوان فك فيكس مي گردد.

در آخر، محل برش داده شده با بخیه بسته می شود.

آیا بعد از عمل بزرگ کردن چانه، بخیه ها دیده می شوند؟

برای بیماران بسیار مهم است که جای هیچ گونه بخیه ای در صورت باقی نماند.

برشی که برای قرارگیری پروتز در چانه زده می شود بستگی به جراح پلاستیک و شرایط جسمی بیمار دارد زیرا برای قرارگیری پروتز در چانه می توانیم برش های موردنیاز را از داخل دهان یا خارج دهان بزنیم.

برش هایی که از داخل دهان زده می شوند، اصلا قابل مشاهده نیستند ولی برش های خارجی مدت زمان کوتاهی قابل مشاهده می باشد و برای رفع جای برش نیاز است که بیمار کمی صبور باشد.

نکته: اگر میزان عقب بودن یا کوچک بودن چانه خیلی زیاد باشد معمولا پروتز کفایت نمی کند و بهتر است که از عمل برش استخوان یا ژنیوپلاستی استفاده شود.

توجه داشته باشید که پروتز زاویه فکی از جنس خاصی به نام پروکس هستند که حالت خیلی سفت و متخلخل دارند و در نتیجه بافت به داخل اینها رشد می کند. به کار گذاشتن این پروتزها از طریق برش داخل دهان است و باعث ایجاد چهره زیبا در قسمت تحتانی صورت می شود، قسمت تحتانی فک، شکل پیدا می کند و گونه ها به شکل برجسته تری دیده خواهد شد، عمل پروتز زاویه فکی عملی است که در موارد خاص نتیجه خیلی خوبی را به همراه دارد.

افرادی می توانند کاندیدای مناسب برای زاویه فکی باشند که :

چانه آنها عقب رفته است. با انجام این عمل بین میان اجزای صورتشان هماهنگی برقرار می شود.

توجه کنید که این روش وضعیت فک و هم چنین طرز قرار گرفتن دندان های بالا و پایین بررسی خواهد شد. چنانچه زاویه های مد نظر در ناحیه فک مشکلی نداشته باشد می توان کوچکی چانه را به کمک پروتز چانه برطرف کرد.

  • آیا این مطلب برای شما مفید بوده است؟
  • خواندن این مطالب رو به دوستان خود پیشنهاد دهید
دکتر محمدرضا آخوندی نسب

محمدرضا آخوندی نسب، دارای بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیش از 12 سال تجربه در زمینه جراحی های زیبایی...

سوالات خود را از پزشک بپرسید
  • لغو پاسخ