نکاتی در مورد پروتز سینه که قبل از جراحی باید بدانیم؟ - دکتر محمدرضا آخوندی نسب

نکاتی در مورد پروتز سینه که قبل از جراحی باید بدانیم؟

نکاتی در مورد پروتز سینه که قبل از جراحی باید بدانیم؟

جنس پروتزهای سینه دو نوع است: آب نمکی و ژلی

در نوع آب نمکی در داخل پوسته سلیکونی در حین جراحی آب نمک تزریق می شود و باید به حجمی که برای آن پروتز تعیین شده است برسد، در نتیجه اینها را از طریق برش های کوچک تری می توان تعبیه کرد، زیرا از قبل خالی هستند و خیلی راحت از طریق برش 2تا 3سانتی متری می توان پروتز را وارد کرد و بعد از آنکه سر جایش قرار گرفت سرم نمکی داخلش تزریق می شود و به سایز مورد نظر می رسد و لوله ای که به آن وصل است کشیده می شود. پروتزهای نمکی یک مقدار سفت تر از پروتزهای ژله ای لمس می شوند و لمس طبیعی سینه را ایجاد نمی کنند مگر در افرادی که بافت کافی داشته باشند و لاغر نباشند. به خاطر این موضوع و هم اینکه چون پروتزهای نمکی در طولانی مدت تخلیه می شدند و کم کم حجم خود را از دست می دادند پروتزهای ژله ای را ابداع کردند. در این پروتزها علاوه بر اینکه پوسته یک حالت سلیکونی دارد از یک سیلیکون نیمه مایع درون پروتز استفاده می شود و این ژل به پروتز قوام طبیعی و نرم می دهد که در لمس سینه با بافت سینه تفاوت چندانی ندارد. به علت اینکه از قبل این پروتزها پر شده اند برشی که برای گذاشتن پروتز بکار می رود بزرگتر است و این موضوع باعث شده است یکسری از روش ها مانند پروتز نمکی که قبلا از طریق ناف گذاشته می شد دیگر نتوان برای پروتز ژله ای از این روش استفاده کرد.

نکته دوم در مورد محل قرار گیری پروتز است.

اگر ناحیه زیرعضله و روی عضله را در نظر بگیریم در افرادی که لاغر هستند و بافت چربی زیر پوست کم است توصیه به این می شود که پروتز در ناحیه زیر عضله قرار بگیرد تا در قسمت های بالا لبه پروتز لمس نشود، اما در افرادی که چربی کافی داشته باشند گذاشتن پروتز چه روی عضله و چه زیر عضله فرقی ندارد.

از نظر نوع عمل وقتی پروتز زیر عضله قرار گرفته می شود، درد بعد از عمل بیشتر از زمانی است که روی عضله گذاشته می شود.

در افرادی که به صورت حرفه ای ورزش می کنند گذاشتن پروتز در زیر عضله چندان صلاح نیست، چون فشار عضله روی پروتز ممکن است باعث جابجایی پروتز شود یا فرد دچار اختلال در عملکرد عضله شود.

اینکه آیا بهتر است پروتز زیر عضله یا زیر عضله جاگذاری شود؟ بستگی به شرایط فیزیکی خود فرد دارد.

نکته بعدی در مورد برشی است که برای پروتز زده می شود. در جراحی زیبایی سینه 4 نوع برش داریم:

– برش دور هاله سینه

– برش زیر سینه

– برش زیر بغل

– قبلا برای پروتزهای نمکی برش ناف هم مطرح بود که برای پروتزهای ژلی انجام نمی شود.

شایع ترین برشی که استفاده می شود برش زیر سینه است، یعنی از زیر خط سینه برشی به طول 5 الی6 سانتی متر داده می شود و از آن طریق پروتز تعبیه می شود. در کسانی که هاله بزرگ دارند از طریق دور هاله هم می توان برش داد. در کسانی که نسبت به این برش خیلی حساسیت داشته باشند می توان از برش زیر بغل استفاده کرد که یک مقدار سخت تر است و زمان بیشتری برای جراحی لازم است.

دکتر محمدرضا آخوندی نسب

محمدرضا آخوندی نسب، دارای بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیش از 12 سال تجربه در زمینه جراحی های زیبایی...

سوالات خود را از پزشک بپرسید
 • alo_admin
  ۱۳۹۸/۰۱/۱۷ ۰۴:۵۸

  هزینه عمل و آدرس دکتر

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۲/۲۰ ۰۵:۱۱

  تفاوت لیپوماتیک و لیپوست چیست؟

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۲/۱۳ ۰۵:۳۸

  هزینه لیپوماتیک چند هست و کجا می توان انجام داد?

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ ۰۸:۵۶

  با سلام. بنده اضافه وزن چشمگیری ندارم چون ورزش میکنم اما با اینکه شکمم صاف و سفت و قسمت بالایی شکم دارای پک هست باز از زیر شکم خودم راضی نیستم و حالتی افتاده داره ایا به بنده توصیه عمل میکنید و دوران نقاهت چقدر است قد 172 وزن 80

 • لغو پاسخ