چه موقع کبد چرب منجر به سیروز کبدی می شود؟ - فرزاد فرامرزی

چه موقع کبد چرب منجر به سیروز کبدی می شود؟

چه موقع کبد چرب منجر به سیروز کبدی می شود؟

علائم کبد چرب چیست؟

کبد چرب در حال حاضر شیوع بسیاری در جوامع دارد و مهم‌ترین دلیل آن عدم رعایت رژیم غذایی، ورزش نکردن، مصرف غذاهای چرب، چاقی و کم‌تحرکی است. بیمارانی که کبد چرب دارند در سونوگرافی ابتدا یک لایه‌ای از چربی دور کبد مشخص می‌شود و اگر اینها تحت رژیم غذایی، ورزش و داروی مناسب قرار نگیرند، در مرحله بعد دچار التهاب کبد خواهند شد که با بالا رفتن آنزیم‌های کبدی ظاهر می‌شوند. اگر التهاب کبد به مدت خیلی طولانی باقی بماند و درمان مناسب صورت نگیرد، ممکن است منجر به نارسایی کبد یا سیروز کبدی شود.

بیش از 90درصد افرادی که اضافه‌وزن دارند قطعا در سونوگرافی کبد چرب هم دارند.

علاوه بر اینکه کبد چرب برای بیمار ممکن است مضر باشد، یک زنگ خطری است که نشان می‌دهد این چربی ممکن است در رگ‌های قلب و در جاهای دیگر از بدن هم وجود داشته باشد. همچنین کبد چرب درصد ابتلا به سکته‌های قلبی، بالا رفتن فشارخون، دیابت و … را افزایش می‌دهد. بهترین درمان برای کبد چرب داشتن رژیم غذایی مناسب، فعالیت بدنی و ورزش و کاهش وزن است.

مسئله مهم در کبد چرب این است که آیا بیمار دچار افزایش آنزیم‌های کبدی هم هست؟ آیا کلسترول و چربی خون بیمار همزمان بالاست؟ آیا بیمار دچار بیماری دیابت است؟ بیشتر از آن  چیزی که گرید در سونوگرافی کبد مهم باشد، برای پزشک این فاکتورهایی که نام برده شد مهم‌تر است.

 

در بیماری کبد چرب چه اتفاقی برای بدن رخ می دهد؟

کبد چربی را از خون خارج می کند و به سایر قسمت های بدن منتقل می کند. در بیماری کبد چرب، این «مدیریت چربی ها» مختل می شود. کبد همچنان چربی را از خون گرفته و سلولهای کبدی نیز چرب می شوند اما کبد قادر به انتقال چربی نیست و در نتیجه چربی شروع به جمع شدن در خودش می کند. با گذشت زمان، این افزایش چربی باعث التهاب می شود که باعث خسارت سلول های کبدی می شود. اگر این روند ادامه یابد، سلولهای کبدی شروع به خاموش شدن می کنند و سیروز می تواند رشد کند. سیروز می تواند منجر به نارسایی کبد و سرطان کبد شود.

 

بعد از تشخیص کبد چرب درمان به چه صورت است؟

بهترین درمان کبد چرب، رژیم غذایی، ورزش و کاهش وزن است و به جز این درمان‌های دارویی هم وجود دارد که اگر فردي چربی خون بالا داشته باشد باید داروی مناسب برای چربی خون دریافت کند، اگر قند بالایی دارد باید داروی مناسب برای قند دریافت کند، داروهایی را هم تجویز می‌کنیم که آنتی‌اکسیدان هستند که می‌توانند از پیشرفت کبد چرب به سمت سیروز جلوگیری کنند یا آن را به تاخیر بيندازند. کبد چرب درمان قطعی دارویی ندارد و بهترین درمان تاخیر سبک زندگی، رژیم غذایی و ورزش است.

 

آيا کبد چرب علائمی دارد که فرد بدون انجام آزمایش متوجه شود؟

کبد چرب علائم خاصی ندارد و فقط با آزمایش و سونوگرافی قابل تشخیص است.

 

آیا پیشگیری از ابتلا به کبد چرب وجود دارد؟

بهترین پیشگیری، همان رژیم غذایی و ورزش و جلوگیری از ابتلا به افزایش وزن و چربی است.

 • آیا این مطلب برای شما مفید بوده است؟
 • خواندن این مطالب رو به دوستان خود پیشنهاد دهید
دکتر فرزاد فرامرزی

دکتر فرزاد فرامرزی فوق تخصص گوارش و کبد و آندوسکوپی و نفر سوم بورد فوق تخصصی گوارش کشور در سال 1384 با سابقه بیش از 6سال عضویت در هیات علمی...

سوالات خود را از پزشک بپرسید
 • ۱۳۹۷/۱۰/۱۰ ۰۴:۵۹

  آیا زخم معده درمان می شود؟

 • ۱۳۹۷/۱۰/۰۸ ۰۶:۴۷

  سلام اقای دکتر آیاسرطان معده قابل درمان است؟

  • ۱۳۹۷/۱۰/۰۸ ۰۶:۴۷

   سلام اقای دکتر آیاسرطان معده قابل درمان است؟

 • ۱۳۹۷/۰۹/۰۵ ۰۶:۵۰

  با سلام لطفا محل انجام عمل و هزینه آندوسکو پی و کلونوسکوپی همزمان چقدر میباشد قطعا برای ارزش خدمات پزشکان محترم معیار مادی برابری نمیکند تشکر

 • ۱۳۹۷/۰۹/۰۵ ۰۶:۱۶

  ایا لخته ی خون در کبد با انژیوگرافی یا عمل جراحی خوب می شود ممنون جوابم را بدهید.

 • لغو پاسخ