فیبرها چه نقشی در کاهش وزن دارند؟ - دکتر علی سمیعی

فیبرها چه نقشی در کاهش وزن دارند؟

فیبرها چه نقشی در کاهش وزن دارند؟

برای کاهش وزن فیبرها نقش مهمی دارند. فیبرها به دو دسته تقسیم می شوند: یکی فیبرهای محلول در آب و دیگری فیبرهای غیر محلول در آب  هستند که هر دو دسته در مجموع باعث کاهش وزن می شوند، چون باعث می شود چربی هایی که با غذا خورده می شود به فیبرها بچسبد و از طریق روده دفع شوند، به همین دلیل در تجویز تغذیه به جهت کاهش وزن برای بیماران سعی می شود غذاهایی که فیبر بالایی دارند بیشتر انتخاب شود، مثل انواع سبزیجات، لوبیا سبز، کلم بروکلی یا هویج که فیبر بالایی دارند که در مجموع باعث کاهش وزن می شوند.

در کنار تغذیه، فعالیت های روزانه نیز مهم است. به بیماران پیشنهاد می شود روزانه بین 30تا 40دقیقه پیاده روی تند داشته باشند. ضربان قلب در پیاده روی باید به بالای 120برسد چون باعث چربی سوزی خیلی بهتری می شود، حتی باید قدم ها بلند برداشته شود. بهترین زمان پیاده روی یا نیم ساعت بعد از صبحانه یا بعد از ظهر است. پیاده روی نباید آخر شب انجام شود، چون که بدن از ساعت 9 شب به بعد رو به کاهش متابولیسم می رود و در پیاده روی کالری کمتری می سوزد یعنی بدن انرژی کمتری دارد، کمتر از 20دقیقه نباید پیاده روی کرد چون کمتر از20دقیقه تمام انرژی که در عضلات است استفاده می شود و بعد از 20دقیقه بدن سراغ چربی های اضافه می رود.

 

  • آیا این مطلب برای شما مفید بوده است؟
  • خواندن این مطالب رو به دوستان خود پیشنهاد دهید
دکتر علی سمیعی

دکتر علی سمیعی، پزشک متخصص تغذیه و رژیم درمانی است. کاهش و افزایش وزن با آخرین متد علمی، درمان سلولیت و کاهش بافت چربی، جوانسازی پوست و افزایش کلاژن با...

سوالات خود را از پزشک بپرسید
  • ۱۳۹۷/۱۱/۲۳ ۰۶:۲۲

    سلام خسته نباشد... میخواستم بپرسم آیا پودر چاقی اپل مورد تایید پزشکی است یا نه؟؟؟

  • لغو پاسخ