آیا تغذیه نامناسب در رشد قد تاثیر دارد؟ - دکتر علی سمیعی

آیا تغذیه نامناسب در رشد قد تاثیر دارد؟

آیا تغذیه نامناسب در رشد قد تاثیر دارد؟

رشد قد وابسته به دو فاکتور ژنتیک و تغذیه است. فاکتور ژنتیک خیلی در قد فرد تاثیر گذار است. فرزندانی که دارای والدین قد بلندی هستند می توانند قد بلندی داشته باشند، ولی این تنها فاکتور رشد قد نیست.

بعد از فاکتور ژنتیک، فاکتورهای تغذیه و عوامل محیطی در رشد قد تاثیر دارند. زمانی که هورمون رشد در غده هیپوفیر ترشح می شود به حالت روحی فرزندان هم بستگی دارد. فرزندانی که شاد هستند، دارای دغدغه های فکری و محیط خانواده آرام تری هستند، هورمون رشد بیشتری در بدن آنها ترشح می شود. در کنار این آرامش خانوادگی، تغذیه هم مهم است. مثلا کودکانی که تغذیه نامناسبی دارند، غذای کافی در روز مصرف نمی کنند، یا مواد غذایی لازم برای رشد دریافت نمی کنند مسلما قد بلندی ندارند.

عوامل محیطی هم خیلی مهم است. طبق آزمایشات صورت گرفته شده اگر محیط مدرسه کودکان در سن رشد را تغییر دهیم بر روی رشد قدی تاثیر می گذارد، چون به فکر دوستان مدرسه قبلی هستند که از نظر روحی، استرس ها و دغدغه هایی که در ذهن خود دارند باعث می شود هورمون رشد خوب ترشح نشود. در خانواده هایی که ناهنجاری بین پدر و مادر زیاد است و فرزندان درگیری فکری دارند رشد قدی خوبی نخواهند داشت ولی در کنار اینها تغذیه خیلی مهم است. مثلا کلسیم بالا و مواد غذایی مثل منیزیم بالا در خون و گروه ویتامین هایB، A، و ویتامین D که نقش مهمی دارد.  منبع ویتامینD  نور خورشید است. بنابراین هرچقدر فرزندان در دوران کودکی بیشتر در معرض نور آفتاب قرار بگیرند استخوان بندی و رشد استخوانی بهتری خواهد داشت. پس حتما باید ویتامین D در تغذیه روزانه کودکان در حال رشد گنجانده شود.

 

دکتر علی سمیعی

دکتر علی سمیعی، پزشک متخصص تغذیه و رژیم درمانی است. کاهش و افزایش وزن با آخرین متد علمی، درمان سلولیت و کاهش بافت چربی، جوانسازی پوست و افزایش کلاژن با...

سوالات خود را از دکتر بپرسید
 • میلاد جوادی
  ۱۳۹۸/۰۴/۰۳ ۰۹:۲۵

  سلام خدمت شما. جناب دکتر آیا قرصی براب جذب بهتر مواد غذایی برای کسانی که لاغر اندام هستند، وجود دارد؟

 • فاطمه پیروی
  ۱۳۹۸/۰۳/۲۵ ۰۵:۰۹

  سلام دکتر من ۴۰ روزه زایمان طبیعی کردم و خودم شیر میدم. دوران بارداری ۱۲ کیلو کم کردم و الان خیلی ظعیف تر و کم اشتهاتر شدم، شیرمم آبکیه، چی استفاده کنم که وزن قبلم برگرده و شیرم خوب بشه؟ ممنونم دکتر

 • alo_admin
  ۱۳۹۸/۰۱/۲۶ ۱۱:۰۹

  چگونه وزن خود را افزایش بدم?

 • اتوسا علوی
  ۱۳۹۸/۰۱/۲۴ ۱۰:۴۰

  سلام ایا برای رفع ناصافی پوست ناحیه ران ها بعد از جراحی لیپوساکشن راهی هست؟

 • لغو پاسخ