عوارض، ملاحظات و طول مدت اثر بوتاکس - دکتر علی بخشنده فر

عوارض، ملاحظات و طول مدت اثر بوتاکس

عوارض، ملاحظات و طول مدت اثر بوتاکس

 

عوارض بوتاکس ها

– یکی از عوارضی که وجود دارد کبودی ناحیه تزریق است که ممکن است در حین تزریق رگ کوچکی در صورت پاره شود که جای هیچ نگرانی نیست، معمولا بعد از یک هفته این کبودی ها تا حد زیادی برطرف می شود.

– عارضه دیگر در بوتاکس ها، ایجاد افتادگی پلک و دوبینی در چشم است که سه عامل باعث ایجاد این اتفاق می شود:

1- افزایش واکنش شخص به ماده بوتاکس

2-  استاندارد نبودن ماده بوتاکس

3- ماهر نبودن شخصی که تزریق بوتاکس را انجام می دهد.

برای کاهش این عوارض باید از افراد آشنا به تزریق بوتاکس کمک بگیریم و بوتاکس های استاندارد تزریق کنیم.

اگر هرگونه عارضه ای به وجود آمد سریعا به پزشک مراجعه کنید. البته مشکل دوبینی و افتادگی پلک بعد از مدتی به مرور زمان برطرف می شود.

ملاحظات بعد از تزریق بوتاکس

– بعد از تزریق بوتاکس، ناحیه تزریق ماساژ داده نشود. فشار دادن یا ماساژ ناحیه تزریق بوتاکس باعث می شود که بوتاکس به جاهای ممنوعه مانند داخل چشم و پلک نفوذ کند و این ماساژ دادن ریسک عوارض را بالا می برد.

– تا 24 ساعت بعد از تزریق باید سعی شود از فعالیت های ورزشی شدید به خصوص شنا کردن اجتناب شود.

–  به مدت 4-3 ساعت بعد از تزریق بیمار اصلا نباید بخوابد، حالت نشسته داشته باشد تا بوتاکس به جاهای دیگر نفوذ نکند.

– از سجده های طولانی مدت یا فشار به پیشانی پرهیز شود.

– از داروهای رقیق کننده خون مثل ایبوپروفن، آسپرین، پلاویکس، وارفارین دو روز قبل از تزریق و بعد از تزریق نباید استفاده شود تا ریسک کبودی کاهش پیدا کند.

– به طور کلی تاکید می شود اگر ماده خوب و استاندارد برای تزریق بوتاکس انتخاب شود و توسط شخص ماهر، متخصص و آشنا به کار تزریق شود و ملاحظات بعد از تزریق خوب رعایت شود، تزریق بوتاکس یک درمان با عارضه کم است و نتیجه خوبی از لحاظ زیبایی ناحیه صورت خواهد داشت.

افرادی که دیر اقدام به تزریق بوتاکس کردند، چین و چروک های عمیقی در ناحیه صورت دارند در مورد اینها باید گفته شود که تزریق بوتاکس باعث از بین رفتن خط ها و چین های عمیق نمی شود هر چند وضعیت آنها بهتر می شود، چین و چروک ها خیلی کم عمق تر می شود ولی ممکن است کاملا محو نشود و برای محو کردن آنها ممکن است به درمان های دیگری مثل تزریق ژل یا درمان با لیزر نیاز داشته باشیم.

در مواردی که لازم باشد که تزریق ژل یا درمان با لیزر داشته باشیم این شخص حتما باید چند دوره مورد درمان بوتاکس قرار گرفته باشد که تنشن های عضلانی کاملا برطرف شده باشد و بعد از آن درمان با لیزر و تزریق ژل انجام گیرد.

طول مدت اثر بوتاکس

طول مدت اثر بوتاکس بین 6-3 ماه است. مواد بوتاکسی که غیراستاندارد هستند برخلاف تصور، اثر بیشتر و طولانی تری دارند به خاطر همین عوارض این بوتاکس ها بیشتر است، یعنی مواد بوتاکسی که قوی تر و اثر بیشتری داشته باشد ممکن است نفوذ به نواحی (مثل پلک و داخل چشم) داشته باشند که نباید نفوذ کنند، که این باعث می شود عوارض بیشتر شود.

بوتاکس های چینی اثر خیلی طولانی تر و قوی تری دارند.

توصیه می شود از بوتاکس های استاندارد استفاده شود که عوارض کمتری داشته باشد نتیجه آن این است که در نهایت مجبور می شویم در طول مدت کمتری این بوتاکس ها را تجدید کنیم ولی به خاطر کاهش ریسک عوارض ارزش دارد که از بوتاکس های استاندارد استفاده شود.

دکتر علی بخشنده فر

دکتر علی بخشنده فرد، متخصص جراحی دهان، فک و صورت دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

سوالات خود را از پزشک بپرسید
 • alo_admin
  ۱۳۹۸/۰۱/۲۴ ۰۵:۳۷

  باسلام و خسته نباشید. زیر زبون من زائده های گوشتی ریزی در اومده میخواستم بدونم علتش چی میتونه باشه آیا زگیل هستش؟

 • زهره رمضانی
  ۱۳۹۸/۰۱/۱۷ ۰۴:۵۴

  سلام، فکم خیلی کج است آیا عمل می شود؟

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۲/۱۳ ۱۰:۴۹

  سلام آقای دکتر خسته نباشید!ببخشید بنده یک ماه و نیمه که جراحی فک انجام دادم هر دو فک! بخیه های داخل دهانم همه جذب شدن!خواستم ببینم الان بعد از این مدتی که گذشته نمی تونم سیگار بکشم!؟ امکان عفونت یا چیز دیگه هستش؟ممنون

 • لغو پاسخ