ایمپلنت در بیمارانی که تحلیل استخوان زیادی دارند به چه صورت انجام می شود؟ - دکتر علی بخشنده فر

ایمپلنت در بیمارانی که تحلیل استخوان زیادی دارند به چه صورت انجام می شود؟

ایمپلنت در بیمارانی که تحلیل استخوان زیادی دارند به چه صورت انجام می شود؟

اوردنچر

یکی از مباحث برای این نوع بیماران اوردنچر است. اوردنچر به این معنی است که اگر کسی دندان مصنوعی داشته باشد و تصمیم داشته باشیم از طریق دو، سه یا چهار ایمپلنت به این دندان های مصنوعی ثبات بیشتری بدهیم.

در روش اوردنچر بیمار در قسمت جلویی فک بالا یا پایین به تعدادی که لازم است بین دو تا چهار ایمپلنت قرار می دهد و بعد از 4 ماه از تاریخ جراحی که نوبت به گذاشتن پروتز است یک سری ضمایم روی ایمپلنت گذاشته می شود و پروتزی که ساخته می شود روی این ایمپلنت ها سوار می شود که باعث می شود گیر و ثبات بهتری داشته باشند.

مزایای اوردنچر:

– تحلیل استخوان کمتر به وجود می آید.

– افزایش قدرت و تسهیل جویدن در بیمار

– نسبت به ایمپلنت مقرون به صرفه است

– تسهیل صحبت کردن بیمار

پودر استخوانی

وقتی زمان خیلی زیادی از کشیدن دندان گذشته است، قطر و طول استخوانی که قرار است ایمپلنت گذاشته شود کاهش پیدا می کند و مناسب نیست. در این موارد پیوند استخوان انجام می شود که به دو صورت است:

1- پیوند استخوان خود فرد: که می توانیم از چانه، پشت فک پایین یا بالا برداریم و در ناحیه پیوند بزاریم.

2- فراورده های استخوانی: که پودر استخوانی یا استخوان مصنوعی نامیده می شوند. جراح فک و صورت این پودر استخوانی را در اطراف ایمپلنت می گذارد و قشاهای مخصوصی در آن ناحیه قرار داده می شود که بعد از آن انتظار می رود قطر استخوان افزایش پیدا کند. در بعضی موارد در حین انجام ایمپلنت پودر استخوان گذاشته می شود و در مواردی که استخوان خیلی ضعیف است این پودر استخوان گذاشته می شود و حدود 8-6 ماه بعد ایمپلنت قرار داده می شود.

جراحی سینوس لیفت

جراحی سینوس لیفت مخصوص افرادی است که تحلیل استخوان شدیدی در ناحیه پشتی فک بالا بالا دارند.

این جراحی در حالتی است که شخصی دندان های خلفی بالا را مدت زیادی کشیده و تحلیل استخوان باعث شده که استخوان به سینوس نزدیک شود و کیفیت استخوان نامطلوبی به وجود آید. در درمان سینوس لیفت که بیشتر توسط متخصصین پریودنتیست و دهان، فک و صورت انجام می شود، جراح پنجره ای را در کنار دیواره سینوس می زند و دیواره سینوس را به بالا پوش می کند و در داخل سینوس یک سری مواد به نام پودر استخوانی قرار داده می شود که ایمپلنت همزمان یا چند ماه بعد در آن ناحیه قرار می دهند و به این وسیله استخوانی را که دارای کیفیت نامطلوبی بوده بعد از انجام این کار یک استخوان با کیفیت خیلی بهتری به وجود می آید و ایمپلنت در پایه استخوانی قرار می گیرد و مقداری از پودر استخوان تبدیل به استخوان می شود و می تواند ایمپلنت را حمایت کند.

 

  • آیا این مطلب برای شما مفید بوده است؟
  • خواندن این مطالب رو به دوستان خود پیشنهاد دهید
دکتر علی بخشنده فر

دکتر علی بخشنده فرد، متخصص جراحی دهان، فک و صورت دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

سوالات خود را از پزشک بپرسید
  • ۱۳۹۸/۰۱/۱۷ ۰۴:۵۴

    سلام، فکم خیلی کج است آیا عمل می شود؟

  • لغو پاسخ