اگر دندان دائمی پشت دندان شیری رویش یابد چه باید کرد؟ - طاهره معصوم

اگر دندان دائمی پشت دندان شیری رویش یابد چه باید کرد؟

اگر دندان دائمی پشت دندان شیری رویش یابد چه باید کرد؟

وقتی دندان دائمی مخصوصا دندان های جلویی هر دو فک، پشت دندان های شیری رویش می یابد، باعث نگرانی والدین از نظر ایجاد بی نظمی در دندان های دائمی می شود.

چرا دندان دائمی پشت دندان شیری رویش می کند؟

این مسئله معمولا در قسمت جلویی فک ها و 4 دندان جلویی ( پیشین) دیده می شود و زمانی اتفاق می افتد که ریشه های دندان شیری کودک دچار تاخیر در تحلیل می شوند و دندان دائمی، جایی برای رویش ندارد و ناچاراً پشت دندان شیری شروع به رشد می کند.

البته درباره دندان های نیش و آسیای شیری هم این فرم از رویش دیده می شود.

چه درمانی در این زمان انجام می شود؟

در مرحله اول به والدین توصیه می کنیم هر گونه نگرانی را کنار بگذارند زیرا مشکل حادی وجود ندارد و به راحتی قابل حل است.

اگر این مسئله در فک پایین ایجاد شده باشد و اگر دندان شیری کودک بسیار لق باشد، دندانپزشک درمانی انجام نمی دهد و به بیمار حدوداً 2 تا 3 هفته زمان می دهد تا دندان شیری خود به خود بیفتد تا کودک تحت درمان ناخوشایند کشیدن قرار نگیرد و اگر بعد از این زمان، دندان خودش نیفتاد، بیمار برای کشیدن دندان شیری مراجعه کند.

اما اگر دندان شیری هنوز لق نشده و دندان دائمی جانشین آن شروع به رویش کرده است، در این زمان به بیمار توصیه می شود دندان شیری کشیده شود.

اکثراً بعد از رفع مانع، اگر فضای کافی برای رویش دندان وجود نداشته باشد دندان دائمی با فشار زبان، خود به خود حرکت کرده و سر جای خودش قرار می گیرد.

اگر این حالت یعنی رویش دندان دائمی پشت دندان شیری را در فک بالا مشاهده کنیم باید در اسرع وقت نسبت به کشیدن دندان شیری اقدام کنیم چرا که تاخیر در کشیدن دندان شیری فک بالا می تواند باعث ایجاد مشکلات ارتودنسی در آینده گردد.

البته ناگفته نماند در بعضی شرایط که فضای کافی برای رویش دندان دائمی در فک بیمار وجود ندارد و به صلاح دید دندانپزشک، ممکن است بیمار علاوه بر کشیدن دندان شیری نیازمند بعضی درمان های دیگر باشد.

توصیه به والدین:

 • برخی از والدین ممکن است تصور کنند که دندان‌های شیری چون موقتی هستند و در نهایت لق شده و می‌افتند، به اندازه دندان‌های دائمی مهم نیستند و نیازی به مراقبت و درمان ندارند. فراموش نکنید دندان‌های شیری کودکان شما بسیار با ارزشمند زیرا کودکان برای جویدن، صحبت کردن و همچنین برخورداری از ظاهری زیبا به قدرت و سلامت دندان‌های شیری خود نیازمندند. به علاوه دندان شیری فضای لازم برای رویش دندان دائمی را حفظ می‌کند و در هدایت رویش دندان دائمی نقش اساسی دارد. در نتیجه در مراقبت و حفظ و نگهداری آن‌ها باید کوشش شود. پس هر کدام از دندان های شیری باید تا سن خاصی در دهان باقی بمانند، به عنوان مثال دندان های آسیای شیری بایستی تا حدود سن ۱۰ سالگی به طور سالم در دهان کودک نگهداری شوند.

دکتر طاهره معصوم

دکتر طاهره معصوم، دندانپزشک کودکان و فلوشیپ فوق تخصصی دندانپزشکی بیمارستانی، ارائه دهنده کلیه درمان های دندانپزشکی کودکان، ارتودنسی پیشگیری و درمان کودکان مضطرب و غیرهمکار تحت بیهوشی و آرام...

سوالات خود را از دکتر بپرسید
 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۱/۲۷ ۰۹:۳۵

  سلام پسرم پاتزده سالش الان دندانها شیریش میفته ولی جاشون در میاد خواستم بدونم مشکلی نیست و چرا تو این سن دندانها شیریش میفته با تشکر

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۰/۰۴ ۱۲:۰۰

  سلام چجوری از دندونام مراقبت کنم

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۰۹/۲۴ ۰۹:۱۷

  سلام وخسته نباشی مادر بچم برای دندانش از پماددنتاژل یک باراستفاده کرده دردوران شیردهی بچه یک ساله مشکل نداره یا باید بدکتر مراجعه کنیم

 • لغو پاسخ