علت و عوارض و درمان دندان قروچه چیست؟ - طاهره معصوم

علت و عوارض و درمان دندان قروچه چیست؟

علت و عوارض و درمان دندان قروچه چیست؟

دندان قروچه یا براکسیسم همان سایش دندان‌ها در خواب یا بیداری است که به دلایل بسیار مختلفی این دندان قروچه می‌تواند در بزرگسالان و کودکان ایجاد شود.

1- عمده‌ترین و مهم‌ترین دلیلی که می‌تواند باعث دندان قروچه در شب در خواب و بیداری ‌شود، استرس‌های روحی و روانی است که در هر فرد بنا به دلایل مختلف ایجاد می‌شود.

مثلا کودکی که ترسو یا خجالتی است، تغییر محیط مدرسه، دعوا کردن معلم، تحت‌فشار قرار گرفتن دوستان یا به هر دلیلی کوچک‌ترین فشار روحی و استرس در او می‌تواند به صورت دندان قروچه مخصوصا در شب نمایان شود.

 

2- یک علت دندان قروچه می‌تواند تماس‌های زودرس دندانی باشد که تشخیص آن با دندانپزشک است که با حذف تداخلات و تماس‌های زودرس دندانی می‌تواند دندان قروچه را خیلی راحت درمان کند.

3- علت دیگر دندان قروچه انگل‌های روده‌ای هستند. حساسیت‌ها و آلرژی‌هایی که فرد ممكن است داشته باشد و همین‌طور اختلالات غدد درون‌ریز و در خیلی مواقع کمبودهای تغذیه‌ای، کمبود خیلی از ویتامین‌ها، مخصوصا ویتامین B می‌تواند باعث دندان قروچه در افراد شود.

اگر دندان قروچه به حدی شدید باشد که باعث سایش دندان شده و شدت آن به حدی زیاد باشد که بقیه هم صدای آن را بشنوند و همچنین اگر مدت زمان دندان قروچه طولانی باشد كه باعث مشکلات دندانی شود، درمانی که پزشک برای بیمار انجام می‌دهد استفاده از نایت گارد یا محافظ‌های شبانه است. برای استفاده از این محافظ ها قالب‌گیری از فک کودک انجام می‌ شود و محافظ نرم پلاستیکی روی دندان تعبیه می‌شود که به این وسیله مانع از ساییدگی دندان‌ها شود.

  

عوارض دندان قروچه

مهم‌ترین  عوارض دندان قروچه این است که باعث سایش دندان‌ها به ویژه دندان های جلویی می‌شود و این سایش دندانی به مرور زمان باعث دردها و حساسیت‌های دندانی می شود و از طرف دیگر باعث ایجاد دردهای عضلات جونده در ناحیه صورت و درد مفصل گیجگاهی فکی جلوی گوش بیمار است. در این موارد بیمار اشاره می‌کند وقتی دهانم باز و بسته می‌شود، مفصل جلوی گوشم درد می‌گیرد.

 

– گاهی اوقات این سایش به حدی شدت دارد که کل مینای دندان ممکن است از بین برود و عاج دندان را می‌توان به وضوح در داخل دهان بیمار دید.

 

درمان دندان قروچه در کودکان

دندان قروچه در کودک چه فیزیکی باشد و چه روان‌شناختی، کودکان ممکن است بتوانند با ریلکس و آرام شدن قبل از خواب، آن ‌را کنترل کنند؛ برای مثال گرفتن یک دوش آب گرم، چند دقیقه گوش دادن به یک موسیقی ملایم، و یا خواندن کتاب قبل از خواب می‌توانند موجب آرامش کودک شود.

در موارد نادر، این راه‌های اولیه و ساده برطرف کردن استرس برای متوقف کردن دندان قروچه کودک کافی نیستند. اگر کودک مشکل خواب دارد و یا اعمال غیر طبیعی انجام می‌دهد، دندان‌پزشک ممکن است ارزیابی‌های بیشتری را پیشنهاد کنند. این می‌تواند به تشخیص علت استرس و تعیین درمان مناسب کمک کند.

دکتر طاهره معصوم

دکتر طاهره معصوم، دندانپزشک کودکان و فلوشیپ فوق تخصصی دندانپزشکی بیمارستانی، ارائه دهنده کلیه درمان های دندانپزشکی کودکان، ارتودنسی پیشگیری و درمان کودکان مضطرب و غیرهمکار تحت بیهوشی و آرام...

سوالات خود را از دکتر بپرسید
 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۱/۲۷ ۰۹:۳۵

  سلام پسرم پاتزده سالش الان دندانها شیریش میفته ولی جاشون در میاد خواستم بدونم مشکلی نیست و چرا تو این سن دندانها شیریش میفته با تشکر

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۰/۰۴ ۱۲:۰۰

  سلام چجوری از دندونام مراقبت کنم

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۰۹/۲۴ ۰۹:۱۷

  سلام وخسته نباشی مادر بچم برای دندانش از پماددنتاژل یک باراستفاده کرده دردوران شیردهی بچه یک ساله مشکل نداره یا باید بدکتر مراجعه کنیم

 • لغو پاسخ