تزریق بوتاکس یک روش پیشگیرانه چین و چروک است یا ابتدا از کرم استفاده کنیم؟ - سوسن اسماعیلی

تزریق بوتاکس یک روش پیشگیرانه چین و چروک است یا ابتدا از کرم استفاده کنیم؟

تزریق بوتاکس یک روش پیشگیرانه چین و چروک است یا ابتدا از کرم استفاده کنیم؟

تزریق بوتاکس یک روش پیشگیرانه چین و چروک است یا ابتدا از کرم استفاده کنیم؟

اینکه در حال حاضر بوتاکس وارد رشته‌های استاتیک کازمتیک شده، برای زیبایی استفاده می‌شود و تقریبا آخرین استفاده این دارو است. خیلی قبل از اینکه بوتاکس وارد رشته زیبایی شود از بوتاکس برای درمان اسپاسم‌های خیلی شدید مثل درمان مثانه لرزشی یا مثانه اسپاسمی استفاده می‌شد. پس بوتاکس برای درمان هر رشته‌ای که می‌تواند استفاده مي‌شود. اما در حیطه کار ما که زیبایی است، بوتاکس را هم برای از بین بردن و کنترل چین و چروک‌ها و هم برای ضدتعریق استفاده می‌کنیم. تزریق بوتاکس برای صورت در سه ناحیه تزریق می‌شود؛ ناحیه یک، دو و سه، اگر برای تعریق باشد زیر بغل، کف دست و کف پا تزریق می‌شود.

سن درمان بوتاکس

ما سنی برای شروع تزریق بوتاکس نداریم ولی برای افرادی که میمیک صورت آنها به صورتی است که خیلی با پیشانی حرف می‌زنند، اخم زیاد می‌کنند، هنگام خندیدن دور چشم و بینی خیلی چروک می‌افتد، سن 25 سال را برای تزریق بی‌خطر می‌دانیم که به صورت کنترل شده شروع به تزریق بوتاکس کنند.

 

بوتاکس روش پیشگیرانه

اینکه بگوییم بوتاکس از چین و چروک پیشگیری می‌کند، بله پیشگیری می‌کند. ما اگر بوتاکس را از سن خوبی شروع کنیم و اجازه ندهیم چین‌های داینامیک تبدیل به استاتیک شوند، بله حتی می‌تواند از ایجاد چین و چروک جلوگیری کند. پیشنهاد می‌کنیم کسانی که شروع به تزریق می‌کنند سالی دو بار این کار را انجام دهند. همچنین پیشنهاد می‌کنیم از بوتاکس‌های استاندارد استفاده شود. متاسفانه سلامت جامعه با بوتاکس‌های غیراستانداردی که ناخالصی‌هایی در این دارو دیده شده است و  می‌تواند فاجعه‌آفرین باشد، شوک آنافیلاکسی است. به دنبال تزریق بوتاکس‌های غیراستاندارد، شوک آنافیلاکسی را داریم که تقریبا همه می‌دانند که حتی می‌تواند منجر به مرگ هم شود، اگر در جایی انجام شود که امکانات لازم را نداشته باشند.

پس در مورد تزریق بوتاکس ما دو مساله را باید در نظر بگیریم که خیلی مهم است:

یکی موادی که استفاده می‌شود و دیگری محیطی که در آن این کار انجام می‌شود. متاسفانه گاهی می‌بینیم که بوتاکس در آرایشگاه‌ها تزریق می‌شود به خاطر اینکه شاید قیمت پایین‌تری دریافت می‌کنند و افراد هم استقبال خوبی می‌کنند، ولی همه افراد بايد بدانند که با سلامت جان خود بازی می‌کنند. اگر در یک مرکز غیرپزشکی بیمار ما وارد شوک آنافیلاکتیک شود متاسفانه بالغ بر 90درصد حتی منجر به مرگ می‌شود، یعنی تا زمانی که منتظر بمانند که امدادگر برسد تعداد خیلی زیادی از اینها منجر به مرگ شدند. پس از افراد تقاضا دارم که به خاطر ارتقای سلامت جامعه بیشتر دقت کنند. در مراکز غیردرمانی از تزریق خودداری شود و این مساله را جدی بگیرند. متاسفانه چون مراکز غیردرمانی است، آمار درستی هم از این مرگ و میر نداریم.

بوتاکس منهای شوک آنافیلاکتیک ممکن است مضرات دیگری هم داشته باشد مثل پتوس که افتادگی پلک، دیپلوپیا یا دو بینی که اینها خیلی مهم نیست، چون گذراست مثل محاسن بوتاکس که گذراست، مضرات بوتاکس هم گذراست، ولی نیاز به زمان دارد. مثلا ممکن است افتادگی پلک و دو بینی سه ماه طول بکشد تا رفع شود، این در صورتی است که بيمار فقط اشکال در تزریق داشته باشد. اگر در اشکال در مواد بوتاکس باشد مساله شوک آنافیلاکتیک را به همراه دارد که راحت می‌تواند منجر به مرگ شود.

در ایران نواحی که ما مجاز به تزریق هستیم بیشتر ناحیه یک است که منظور همان پیشانی، اطراف چشم و گوشه‌های چشم هستند. بعضی از افراد وقتی می‌خندند در گوشه چشم و بینی چروک ایجاد می‌شود که می‌توانیم با احتیاط تزریق بوتاکس را برای این مناطق انجام دهیم. برای ناحیه دو در ایران معمولا تقاضایی نداریم.

بوتاکس را برای تزریق اطراف لب و چانه هم می‌توان استفاده کرد که باز در ایران هم تقاضایی برای این نواحی نداریم، چون ممکن است در نوشیدن مایعات کمی اشکال ایجاد کند که رغبت زیادی در جامعه برای این نواحی نیست.

پس وقتی به طور عام می‌گوییم تزریق بوتاکس، بیشتر دو مساله است؛ یکی چین و چروک‌هایی که در پیشانی و اطراف چشم است و دیگری بوتاکسی که برای کنترل تعریق استفاده می‌شود.

 

به چه طریق از برند بوتاکس مطمئن شویم؟ بیمار چه آگاهی‌هایی در مورد تزریق بوتاکس داشته باشد؟

مردم باید بدانند که در مطب‌هاي پزشکی و در مراکز درمانی دارو باید در مقابل چشم بیمار حل شود، بيمار حتی می‌تواند از پزشک درخواست کند که روی جعبه را بخواند، از آکبند بودن دارو مطمئن شود، ببیند که دارو دقیقا جلوی چشم بیمار باز می‌شود و حل می‌شود، تاریخ انقضای دارو را ببیند، همه این موارد ذکر شده حق مراجعه‌کننده است. دانستن تاریخ دارو، نوع دارو، اینکه در کجا تولید شده است و آکبند جلوی خود بيمار باز شود، حق مراجعه‌کننده است. ممکن است بعضی از افراد بگویند که ما رفتیم به مطب‌هایی که مورد اطمینان ما بودند، بعضی از بوتاکس‌ها 100 واحدی هستند که 100 واحد برای دو نفر استفاده می‌شود اما حق مراجعه‌کننده است که بگوید نه دارویی که قبلا باز شده را برايم تزریق نکنید، دارو در مقابل من باز شود و تزریق شود که فکر نمی‌کنم هیچ کدام از همکاران پزشک ما هم با این قضیه مشکلی داشته باشند که کسی برای اطمینان این درخواست را داشته باشد.

 • آیا این مطلب برای شما مفید بوده است؟
 • خواندن این مطالب رو به دوستان خود پیشنهاد دهید
دکتر سوسن اسماعیلی

دکتر سوسن اسماعیلی، پزشک پوست، مو و زیبایی فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال 1374 است. دارای سابقه کار در مطب و کلینیک پوست مو و زیبایی از...

سوالات خود را از پزشک بپرسید
 • سید علی رضوان پناه
  ۱۳۹۷/۱۰/۱۵ ۰۶:۴۱

  سلام من یه پسر15 سالم وریزش مو دارم و از این مشکل رنج می برم خیلیا گفتن روغن زیتون یا بادوم خوبه اما هیچ کدومز اینا فایده ای نداشت.شمامیگین چیکار کنم؟ لطفا پاسخ بدین

  • دکتر سوسن اسماعیلی
   ۱۳۹۷/۱۰/۱۵ ۰۶:۴۱

   روغن زیتون وبادام به خاطر داشتن چربی زیاد ممکن است باعث ریزش شود در این سن معمولا به خاطر تغییر هورمون در حدی طبیعی بوده، ولی اگه آزارتون میده به پزشک مراجعه کرده تا علت یابی شود

 • پریا پدرامی
  ۱۳۹۷/۱۰/۰۸ ۰۷:۰۰

  سلام وقت بخیر خانم دکتر من ۲۱ سالم هست خیلی صورتم جوش زده ازمایش دادم گفتن هورمونی هست ب مدت ۶ ماه قرص دیان استفاده کردم خیلی عالی بود حتی یه دونه جوش هم نداشتم بعداز اون دکتر ب من فیناید ۵ واسپرنولاکتون ۲۵ تجویز کردن این دارو ها را که میخوردم خیلی بیحال میشدم و مخصوص قرص فیناید ۵ برای ریزش مو بهم دادن که از وقتی بهم دادن موهام خیلی خیلی خیلی ب شدت ریخت موهام دسته دسته کند میشه و میریزه وجوش هام هم باز برگشت بیشتر رو چانه ام و بازو هام و رو سینه هام رو خط فک صورتم باز جوش میزنم من ازترس جوش حتی نمیتونم اصلاح کنم چکارکنم ؟؟؟؟؟؟

  • دکتر سوسن اسماعیلی
   ۱۳۹۷/۱۰/۰۸ ۰۷:۰۰

   سلام درمان جوشهای شما با استفاده از داروهای هورمونی نشان از این است که جوشهای شما هورمونی است پس بهترین آن استفاده کامل از آن است و قرص فیناسترایت ۵ برای درمان ریزش مو آقایان می باشد و هیچ مقاله علمی مبنی بر درمان ریزش موی خانوما با این دارو وجود ندارد. بهتر است برای درمان ریزش مو به پزشک خود مراجعه کرده و مورد بررسی هایی لازم قرار بگیرید موفق باشید

 • صابر جلالی
  ۱۳۹۷/۰۹/۲۸ ۰۹:۲۰

  با سلام خدمت خانم دکتر اسماعیلی. سوالی داشتم خدمت مبارکتون. من 44 سالمه و دیابت دارم. مدت 1 سال است که روی ساق های پام لکه های قهوه ای پیدا شده. نگرانم کرده. ضمنا روی پاهام هر زخمی ایجاد بشه جاش میمونه. زخم خوب میشه ولی جاش لکه میمونه. لطفا راهنمائی بفرمائین. با تشکر

  • alo_admin
   ۱۳۹۷/۰۹/۲۸ ۰۹:۲۰

   با سلام خدمت شما ، اولین و ضروری ترین کار کنترل دیابت شماست و در صورت ایجاد هر زخمی دو کار باید انجام گیرد: یک: جلوگیری از عفونت و التهاب زخم دو: استفاده از ترمیم کننده ها که تیرگی به دنبال التهاب ایجاد نشود (pih)

 • عبدالی
  ۱۳۹۷/۰۹/۲۸ ۰۹:۲۰

  سلام شبتون بخیر ببخشید دکتر من یه سه سالی هس بیماری پیسی دارم ۱سال نوردرمانی شیراز رفتم یکمی از قسمتا خوب شد اما بعضی از جاهای صورتم مثل پیشونیم به اندازه یه بند،انگشت و یکم رو لبم ثابت نوردرمانیو قطع کردم رفتم پیش پزشک همون درمونگاه گفتم تغییری نمیکنه گفتن که پانچ میتونی بکنی اخرین راهشع گفتم جاش نمیمونه گفتش که نه اگه خیلی حساسی میتونی پشت گوشت امتحان کنی قبل این باز پیش یع دکتر دیگه رفتم گفتن که حیفه پانچ کنی میخواستم ببینم نظر شما چیه ؟؟؟؟

  • alo_admin
   ۱۳۹۷/۰۹/۲۸ ۰۹:۲۰

   سلام به نظر منم پانچ نکنید

 • لغو پاسخ