تزریق بوتاکس یک روش پیشگیرانه چین و چروک است یا ابتدا از کرم استفاده کنیم؟ - سوسن اسماعیلی

تزریق بوتاکس یک روش پیشگیرانه چین و چروک است یا ابتدا از کرم استفاده کنیم؟

تزریق بوتاکس یک روش پیشگیرانه چین و چروک است یا ابتدا از کرم استفاده کنیم؟

تزریق بوتاکس یک روش پیشگیرانه چین و چروک است یا ابتدا از کرم استفاده کنیم؟

اینکه در حال حاضر بوتاکس وارد رشته‌های استاتیک کازمتیک شده، برای زیبایی استفاده می‌شود و تقریبا آخرین استفاده این دارو است. خیلی قبل از اینکه بوتاکس وارد رشته زیبایی شود از بوتاکس برای درمان اسپاسم‌های خیلی شدید مثل درمان مثانه لرزشی یا مثانه اسپاسمی استفاده می‌شد. پس بوتاکس برای درمان هر رشته‌ای که می‌تواند استفاده مي‌شود. اما در حیطه کار ما که زیبایی است، بوتاکس را هم برای از بین بردن و کنترل چین و چروک‌ها و هم برای ضدتعریق استفاده می‌کنیم. تزریق بوتاکس برای صورت در سه ناحیه تزریق می‌شود؛ ناحیه یک، دو و سه، اگر برای تعریق باشد زیر بغل، کف دست و کف پا تزریق می‌شود.

سن درمان بوتاکس

ما سنی برای شروع تزریق بوتاکس نداریم ولی برای افرادی که میمیک صورت آنها به صورتی است که خیلی با پیشانی حرف می‌زنند، اخم زیاد می‌کنند، هنگام خندیدن دور چشم و بینی خیلی چروک می‌افتد، سن 25 سال را برای تزریق بی‌خطر می‌دانیم که به صورت کنترل شده شروع به تزریق بوتاکس کنند.

 

بوتاکس روش پیشگیرانه

اینکه بگوییم بوتاکس از چین و چروک پیشگیری می‌کند، بله پیشگیری می‌کند. ما اگر بوتاکس را از سن خوبی شروع کنیم و اجازه ندهیم چین‌های داینامیک تبدیل به استاتیک شوند، بله حتی می‌تواند از ایجاد چین و چروک جلوگیری کند. پیشنهاد می‌کنیم کسانی که شروع به تزریق می‌کنند سالی دو بار این کار را انجام دهند. همچنین پیشنهاد می‌کنیم از بوتاکس‌های استاندارد استفاده شود. متاسفانه سلامت جامعه با بوتاکس‌های غیراستانداردی که ناخالصی‌هایی در این دارو دیده شده است و  می‌تواند فاجعه‌آفرین باشد، شوک آنافیلاکسی است. به دنبال تزریق بوتاکس‌های غیراستاندارد، شوک آنافیلاکسی را داریم که تقریبا همه می‌دانند که حتی می‌تواند منجر به مرگ هم شود، اگر در جایی انجام شود که امکانات لازم را نداشته باشند.

پس در مورد تزریق بوتاکس ما دو مساله را باید در نظر بگیریم که خیلی مهم است:

یکی موادی که استفاده می‌شود و دیگری محیطی که در آن این کار انجام می‌شود. متاسفانه گاهی می‌بینیم که بوتاکس در آرایشگاه‌ها تزریق می‌شود به خاطر اینکه شاید قیمت پایین‌تری دریافت می‌کنند و افراد هم استقبال خوبی می‌کنند، ولی همه افراد بايد بدانند که با سلامت جان خود بازی می‌کنند. اگر در یک مرکز غیرپزشکی بیمار ما وارد شوک آنافیلاکتیک شود متاسفانه بالغ بر 90درصد حتی منجر به مرگ می‌شود، یعنی تا زمانی که منتظر بمانند که امدادگر برسد تعداد خیلی زیادی از اینها منجر به مرگ شدند. پس از افراد تقاضا دارم که به خاطر ارتقای سلامت جامعه بیشتر دقت کنند. در مراکز غیردرمانی از تزریق خودداری شود و این مساله را جدی بگیرند. متاسفانه چون مراکز غیردرمانی است، آمار درستی هم از این مرگ و میر نداریم.

بوتاکس منهای شوک آنافیلاکتیک ممکن است مضرات دیگری هم داشته باشد مثل پتوس که افتادگی پلک، دیپلوپیا یا دو بینی که اینها خیلی مهم نیست، چون گذراست مثل محاسن بوتاکس که گذراست، مضرات بوتاکس هم گذراست، ولی نیاز به زمان دارد. مثلا ممکن است افتادگی پلک و دو بینی سه ماه طول بکشد تا رفع شود، این در صورتی است که بيمار فقط اشکال در تزریق داشته باشد. اگر در اشکال در مواد بوتاکس باشد مساله شوک آنافیلاکتیک را به همراه دارد که راحت می‌تواند منجر به مرگ شود.

در ایران نواحی که ما مجاز به تزریق هستیم بیشتر ناحیه یک است که منظور همان پیشانی، اطراف چشم و گوشه‌های چشم هستند. بعضی از افراد وقتی می‌خندند در گوشه چشم و بینی چروک ایجاد می‌شود که می‌توانیم با احتیاط تزریق بوتاکس را برای این مناطق انجام دهیم. برای ناحیه دو در ایران معمولا تقاضایی نداریم.

بوتاکس را برای تزریق اطراف لب و چانه هم می‌توان استفاده کرد که باز در ایران هم تقاضایی برای این نواحی نداریم، چون ممکن است در نوشیدن مایعات کمی اشکال ایجاد کند که رغبت زیادی در جامعه برای این نواحی نیست.

پس وقتی به طور عام می‌گوییم تزریق بوتاکس، بیشتر دو مساله است؛ یکی چین و چروک‌هایی که در پیشانی و اطراف چشم است و دیگری بوتاکسی که برای کنترل تعریق استفاده می‌شود.

 

به چه طریق از برند بوتاکس مطمئن شویم؟ بیمار چه آگاهی‌هایی در مورد تزریق بوتاکس داشته باشد؟

مردم باید بدانند که در مطب‌هاي پزشکی و در مراکز درمانی دارو باید در مقابل چشم بیمار حل شود، بيمار حتی می‌تواند از پزشک درخواست کند که روی جعبه را بخواند، از آکبند بودن دارو مطمئن شود، ببیند که دارو دقیقا جلوی چشم بیمار باز می‌شود و حل می‌شود، تاریخ انقضای دارو را ببیند، همه این موارد ذکر شده حق مراجعه‌کننده است. دانستن تاریخ دارو، نوع دارو، اینکه در کجا تولید شده است و آکبند جلوی خود بيمار باز شود، حق مراجعه‌کننده است. ممکن است بعضی از افراد بگویند که ما رفتیم به مطب‌هایی که مورد اطمینان ما بودند، بعضی از بوتاکس‌ها 100 واحدی هستند که 100 واحد برای دو نفر استفاده می‌شود اما حق مراجعه‌کننده است که بگوید نه دارویی که قبلا باز شده را برايم تزریق نکنید، دارو در مقابل من باز شود و تزریق شود که فکر نمی‌کنم هیچ کدام از همکاران پزشک ما هم با این قضیه مشکلی داشته باشند که کسی برای اطمینان این درخواست را داشته باشد.

دکتر سوسن اسماعیلی

دکتر سوسن اسماعیلی، پزشک پوست، مو و زیبایی فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال 1374 است. دارای سابقه کار در مطب و کلینیک پوست مو و زیبایی از...

سوالات خود را از دکتر بپرسید
 • ناهید احمدی
  ۱۳۹۸/۰۴/۲۵ ۰۶:۱۳

  سلام من از اوایل بهمن ۹۷بیماری روزه آ گرفتم با مراجعه به پزشک هم بهبودی حاصل نشد خسته شدم از بس که هرشب ضایعات رو با کرم دست سازشون چرب کردم و دارو خوردم واقعا سرخورده شدم نمیدونم چرا دست از سرم برنمیدارن این لکه ها ممنون میشم منو راهنمایی کنید

 • صابرترابی طوسی
  ۱۳۹۸/۰۴/۲۲ ۰۸:۲۶

  باسلام و خسته نباشیدخدمت خانم دکتر من چندساله مدوام چه تابستان چه زمستان از بیماری قارچ رنج میبرم ک با نظر دکترها در طول درمان یک ماه دوماه خوب میشم سپس دوباره با افتاب خوردن ب دست چپم این قارچ از سر میگیره زمستان تو سرما هم اگه گرمایه زیادی ب تنم بخوره از شدت خارش می میرم تابستان ک میشه تنم لکه میشه بدجوری اذیتم میکنه چهارسال هستش درمان میکنم اما خوب نمیشم همه روز تابستان روزی چهار بار دوش میگیرم کلا ب تمیزی زیاد حساسیت ب خرج میدم اما خودم نفهمیدم ک چجوری این قارچ یا لکه های ک از دست چپم ک افتاب میخوره از سر میگیره از بین برن دکترهای متخصص زیادی رفتم اما درمان من مقطع کوتاه هستش خودم دیگه خسته شدم از این قارچ

 • بهزاد پوردهقان
  ۱۳۹۸/۰۴/۲۲ ۰۸:۲۳

  سلام خانم دکتر من پوستم شدید عرق سوز شده، همچنین پوست سرم قارچ زده چکار کنم؟

 • کیمیا امرعالی
  ۱۳۹۸/۰۴/۰۳ ۱۲:۰۹

  سلام خانوم دکتر من چند روز پیش آفتاب گرفتم و تمام بدنم به افتاب واکنش داد و سرخ شد اما روی مچ دستم یک لکه سفید به اندازه یک سانت سفید باقی موند. اما طی جلسات بعد کنی سوخت ولی هنوز هم کمی سفیده و سوزش و خارش هم نداره میخواستم بدونم علت چیه ممنون میشم راهنمایی کنید.

 • لغو پاسخ