تخلیه ژل پاژ - دکتر سعید کاظمی

تخلیه ژل پاژ

تخلیه ژل پاژ

ژل پاژ چیست؟

– ژل پاژ یا ژل پلی آکریل آمید، سردسته ژل های طولانی اثر است که در دهه گذشته به وفور در نقاط مختلف بدن مورد استفاده قرار می گرفت.

ژل پاژ در چه مناطقی تزریق می شد؟

– ژل پاژ در مناطق مختلفی از بدن تزریق می شد، این مناطق شامل کلیه نقاط صورت مانند زیر چشم، لب، گونه و …، پستان ها، باسن و نواحی مختلف بدن است.

مهمترین عوارض تزریق ژل پاژ کدامند؟

– عوارض عمده تزریق ژل پاژ عبارتند از: جابجایی ژل پاژ، ناقرینگی و ناصافی بعد از تزریق ژل پاژ، التهاب، عفونت، تورم، آتروفی و خوردگی بافت طبیعی زیرجلدی، سفتی، چسبندگی و فیبروز در ناحیه تزریق ژل پاژ

آیا تمام کسانی که تزریق ژل پاژ داشته اند، دچار عوارض ناشی از این تزریق می شوند؟

– با توجه به غیر استاندارد بودن این ژل، بیش از 90 درصد افرادی که ژل پاژ تزریق داشته اند، در مدت سه سال دچار تعدادی از عوارض پیش گفته ناشی از تزریق ژل پاژ می شوند.

آیا در حال حاظر ژل پاژ، در مراکز درمانی و کلینیک ها مورد استفاده قرار می گیرد؟

– با توجه به غیر استاندارد بودن، عدم همخوانی و عدم تشابه ژل پاژ با بافت طبیعی بدن و عوارضی که بعضا متعاقب تزریق ژل پاژ به وجود می آید، استفاده از ژل پاژ غیر قانونی و ممنوع است.

به کسانی که سابقه تزریق ژل پاژ دارند، چه توصیه هایی می کنید؟

افرادی که سابقه تزریق ژل پاژ را دارند، به دو دسته تقسیم می شوند:

الف) کسانی که به دلیل عوارض فوق الذکر، ناشی از تزریق ژل پاژ مراجعه می کنند. در این موارد ابتدا باید نسبت به درمان عوارض حاد ناشی از تزریق ژل پاژ اقدام کرد و همزمان تخلیه ژل پاژ را نیز در برنامه درمانی بیمار قرار داد.

 

ب) کسانی که سابقه تزریق ژل پاژ دارند ولی دچار عوارض حاد ناشی از تزریق ژل پاژ نشده اند. در این حالت با عنایت به اینکه وجود ژل پاژ، همواره می تواند بروز عوارضی را در پی داشته باشد، بایستی برای پیشگیری و جلوگیری از ایجاد عوارض ناشی از وجود ژل پاژ، اقدام به تخلیه ژل پاژ کرد.

پس از تخلیه ژل پاژ و درمان عوارض  ناشی از وجود ژل پاژ، چه اقداماتی بایستی انجام گیرد؟

– پس از تخلیه ژل پاژ و درمان عوارض حاد ناشی از وجود ژل پاژ، برای درمان عوارض طولانی مدت متعاقب تزریق ژل پاژ باید اقدام کرد و احتمالا ناقرینگی، شلی و افتادگی پوست، سفتی و فیبروز، وجود گرانول و نکروزهای احتمالی باقیمانده و … برای بیمار ناخوشایند است. این اقدامات بر مبنای نوع عارضه ایجادی و درخواست بیمار برنامه ریزی و طراحی می شود و به احتمال خیلی زیاد، نیاز به دخالت های اصلاحی وجراحی ترمیمی دارد.

بهترین روش های تشخیصی برای اثبات وجود ژل پاژ و پیگیری درمانی تخلیه ژل پاژ کدامند؟

– بهترین و قطعی ترین روش تشخیصی برای تایید وجود ژل پاژ و پیگیری های درمانی تخلیه ژل پاژ، انجام  ام آر آی  است. لازم به ذکر است که سونوگرافی هنوز به عنوان روش مناسب و قابل اعتماد در تشخیص و درمان عوارض تزریق ژل پاژ و پیگیری درمانی تخلیه ژل پاژ در دسترس است.

آیا می توان پس از تخلیه ژل پاژ، از تزریق سایر ژل ها جهت اصلاح عوارض استفاده کرد؟

با توجه به اینکه ژل پاژ هیچگاه به طور کامل تخلیه نمی شود و عوارض و اثراتی مانند تحریک و حساسیت سیستم ایمنی، سالها باقی می ماند، بایستی حتی المقدور از تزریق هر نوع ژل، متعاقب تخلیه ژل پاژ خودداری کرد و از سایر روش های درمانی و ترمیمی استفاده کرد.

آیا درمان هایی مانند اقدامات دندانپزشکی و جراحی های ناحیه سر وگردن و می تواند در کسانی که سابقه تزریق ژل پاژ دارند، خطرناک باشد؟

– جواب مثبت است و هر اقدام درمانی و جراحی در افرادی که ژل پاژ دارند خطرناک بوده و با تحریک ایجاد شده می تواند، منجر به بروز عوارض حاد جدی شود. پس این حوادث و عوارض با تخلیه ژل پاژ قابل پیشگیری است.

بهترین روش تخلیه ژل پاژ کدام است؟

– برای شروع درمان، ابتدا باید در جلسه مشاوره تمام موارد و رخدادهای ناشی از وجود ژل و نتایج تخلیه ژل پاژ به بیمار توضیح داده شود و روش های تخلیه ژل پاژ  و درمان عوارض بررسی و پیش بینی شود.

– بهترین و مناسب ترین روش تخلیه ژل پاژ در حال حاظر، تخلیه تحت گاید و هدایت سونوگرافی است که منتج به بیشترین حجم تخلیه ژل پاژ در زمانی کوتاه و کمترین عوارض احتمالی می شود.

– لازم به ذکر است که کلیدی ترین و مهترین نکته در تخلیه ژل پاژ و درمان عوارض ناشی از وجود ژل پاژ، تبحر و تجربه پزشک معالج است.

دکتر سعید کاظمی

دکتر سعید کاظمی در سال ۱۳۷۴ از دانشکده پزشکی فارغ التحصیل شد و از همان ابتدا در مسولیت های مختلفی اداری و اجتماعی در سطوح استانی و کشوری فعالیت داشته...

سوالات خود را از پزشک بپرسید
 • مرتضی
  ۱۳۹۸/۰۳/۱۸ ۰۶:۲۲

  سلام آقای دکتر من چند وقته رو شونه هام یه جور جوش هایی می زنه دکتر رفتم یه شربت هیدروکسی زین داده یه کتوتیفن TRIAMCINOLONE 40-EXIR داده امپول با یه صابون چند روز میشه هنوز هیچ اثری نذاشته

 • محمد مهدی رنجبر
  ۱۳۹۸/۰۳/۱۱ ۱۱:۳۶

  سلام  پشت باسنم جوش میزنه راه حل این مشکل چیه؟

 • حسین تابش
  ۱۳۹۸/۰۱/۱۷ ۰۵:۰۴

  با سلام ،آقای دکتر مدتی هست که خارش های بسیار شدیدی به صورت لحظه ای با قرمزی موقتی در تمام بدنم به صورت پراکنده شروع شده در حالی که بنده سابقه هیچ بیماری نداشتم به پزشک هم مراجعه کردم که آزمایش نوشتند که نتیجه اش رو وقتی دیدند گفتند هیچ مشکلی نداری و فقط به من مسکن دادند الان نمیدونم با این خارشهای بی امونم چیکار کنم راحل شما چیه؟

 • لغو پاسخ