ایمپلنت به چه صورت انجام می‌شود و انواع آن را توضیح دهید؟ - زهره سادات نوروز زاده

ایمپلنت به چه صورت انجام می‌شود و انواع آن را توضیح دهید؟

ایمپلنت به چه صورت انجام می‌شود و انواع آن را توضیح دهید؟

ایمپلنت قطعه‌ای فلزی از جنس تیتانیوم است که جایگزین دندان‌های از دست رفته می‌­شود.

ایمپلنت با روش جراحی کاشته می‌شود، به این معنا که با ابزارهای مخصوص فضایی جهت جاگذاری ایمپلنت در استخوان تعبیه می­‌شود و سپس ایمپلنت کاشته می‌شود.

در روش معمول لثه با کمک ابزارهایی مانند لیزر یا تیغ جراحی یا فرزهای سیلیکونی کنار زده می­‌شود تا به استخوان دسترسی پیدا کنیم.

زمانی حدود ۴ ماه زمان برای استراحت نیاز دارد تا بتواند با استخوان فک یکی شود. بارگذاری روی ایمپلنت که همان مرحله قالب‌­گیری و تهیه روکش یا تحویل دندان مصنوعی لازم است.

کلید موفقیت تمامی ایمپلنت‌ها، فرایندی به نام پیوند استخوانی (osseointegration) است و چگونگی رشد استخوان داخل فک در داخل و اطراف ایمپلنت را شامل می‌­شود. تیتانیوم یک ماده خاص است که استخوان فک آن را به عنوان بخشی از بدن می‌پذیرد.

انواع مختلفی از ایمپلنت‌­ها با شکل­‌های مختلف سیلندری، ریشه‌­ای، مخروطی و… وجود دارند که این بستگی به نوع تراش و شکل فیزیکی آن دارد و تلاش بر آن است که سطح ایمپلنت بیشترین تماس را با استخوان فک داشته باشد.

ایمپلنت‌­های ریشه ­ای شکل رایج­ ترین نوع ایمپلنتی هستند که امروزه مورد استفاده قرار می­ گیرند. یک ایمپلنت ریشه‌ ای شکل از تیتانیوم ساخته می ­شود و به یک پیچ یا استوانه کوچک شبیه است. پس از قرار دادن ایمپلنت در استخوان فک، یک استوانه فلزی به نام  اتصال دهنده در نهایت به آن وصل می ­شود. اتصال دهنده پیچ فلزی به عنوان مبنا و پایه‌ تاج، دندان مصنوعی یا پل عمل می کند.

برندهای مختلفی از شرکت­ های مختلف کره­ ای آمریکایی و اروپایی در ایران موجود است.

مزایای ایمپلنت:

عزت نفس: از دست دادن دندان­ ها می­ تواند به تغییر در نحوه سخن گفتن شما منجر شود و همچنین می­ تواند روی اعتماد به نفس شما نیز تاثیر بگذارد. داشتن تمامی دندا ن­ها می­ تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد و نگران نخواهید بود که مردم متوجه دندان­ های از دست رفته شما شوند.

از آنجا که ایمپلنت ­ها شباهت بسیاری به دندان­ های طبیعی شما دارند، کمتر به آنها فکر خواهید کرد. عزت نفس و اعتماد به­ نفس شما نیز بهبود خواهد یافت زیرا دیگر درباره مشکلات دندان­ های مصنوعی یا نگاه کردن افراد به دندان­ های از دست رفته‌تان نگرانی نخواهید داشت. دندان­ های مصنوعی روی نحوه سخن گفتن شما نیز تاثیر می­ گذارند که می­ تواند اعتماد به نفس شما را هنگام سخن گفتن پایین بیاورد.

تغذیه: از دست دادن دندان، روی نحوه جویدن و انتخاب غذاهایی که قادر به خوردن آنها هستید تاثیر می­گذارند. افراد بدون دندان، دارای تغذیه ضعیف هستند که می ­تواند روی سلامت کلی آنها تاثیر بگذارد. میوه‌ها و سبزیجات خام نیاز به جویدن بیشتر دارند. کسی که در جویدن آنها مشکل داشته باشد به ندرت به سمت آن­ها می ­رود. گزینه‌های دیگر مانند مخلوط کردن، پوره کردن یا آب میوه گرفتن همیشه مورد علاقه نیستند.

از دست دادن دندان ­ها می ­تواند بایت و نحوه قرار گرفتن دندان­ هایتان در کنار یکدیگر را تغییر دهد. تغییرات در نحوه گاز زدنتان می­تواند منجر به ایجاد مشکلاتی در مفصل فک شود که مفصل گیجگاهی فک تحتانی نامیده می­ شود.

رضایت: دیگر مجبور نخواهید بود که درباره چسب های دندان های مصنوعی یا لغزش، متصل شدن یا افتادن دندان های مصنوعی تان هنگام حرف زدن نگران باشید.

احساس: از آنجا که ایمپلنت ­ها در استخوان شما جاسازی می­ شود، بیشتر از دندان­ های مصنوعی به شما احساس داشتن دندان طبیعی می­ دهند.

هنگامی که دندان­ ها از دست می­ روند، استخوان فک دندان از دست رفته تحلیل می­رود، ایمپلنت­ ها به حفظ استخوان و شکل فک شما کمک می­ کنند.

 

 

  • آیا این مطلب برای شما مفید بوده است؟
  • خواندن این مطالب رو به دوستان خود پیشنهاد دهید
دکتر زهره سادات نوروز زاده

دکتر زهره سادات نوروز زاده؛ جراح دندانپزشک، ایمپلنت و لیزر دندان فارغ تحصیل سال 84شماره نظام پزشکی 106854 دارنده گواهینامه ایمپلنت از انجمن ایمپلنت آمریکا در سال 2006 و گواهینامه...

سوالات خود را از پزشک بپرسید
  • لغو پاسخ