مشکلات بعد از انجام ایمپلنت چه هستند؟ - رضا افتخارآشتیانی

مشکلات بعد از انجام ایمپلنت چه هستند؟

مشکلات بعد از انجام ایمپلنت چه هستند؟

مشکلات بعد از انجام ایمپلنت چند نوع هستند:

– از بین رفتن استخوان اطراف ایمپلنت، که ناشی از صحیح نبودن طرح درمان در ابتدا است یا از ابتدا ایمپلنت صحیحی انجام نشده است. ایمپلنت ها باید بر اساس شرایط بدن بیمار انتخاب شوند اگر انتخاب ها درست نباشد یا درمان های پیش از ایمپلنت درست انجام نشود، ممکن است بیمار با مشکل مواجه شود.

– یکسری مشکلات داخل این سیستم وجود دارد، یعنی پزشک نمی تواند خیلی این مساله را حل کند؛ مثلا کسانی که دندان ها را کشیده اند یا تنها چند دندان دارند و از این مسئله یعنی بی دندانی مدتی زیادی گذشته است و کاشت دندان انجام نداده اند، استخوانشان تحلیل رفته است. زمانی که استخوان تحلیل رفته باشد و اگر استخوان را بازسازی کنیم، کاملا به حالت اولش بر نخواهد گشت؛ به همین علت طول تاجی که برای ایمپلنت می گذاریم بلندتر می شود که ممکن است یکسری مسائل و مشکلات زیبایی را به وجود آورد. از طرف دیگر در همین موردها، ممکن است مواد غذایی بیشتری در اطراف ایمپلنت باقی بماند که تمام اینها باعث مشکلات بعدی می شود. یکسری از مشکلات را می توان برطرف کرد و یکسری را نمی توان برطرف کرد. اولین چیزی که به جراح و دندانپزشک متبحر کمک می کند این است که فرد سریع و به موقع مراجعه کند. بنابراین این مساله را اگر در نظر بگیریم و مهمتر از همه ریسک درمان را از ابتدا از دندانپزشک بپرسیم، این ریسک ها شامل این است که مشکلات بعدی برای من به وجود می آید یا نه و اینکه ایمپلنت خوب جواب بده یا خیر (موفق یا ناموفق) که تمام اینها در اصطلاح دندانپزشکی ارزیابی ریسک بیمار نامیده می شود که برای بیمار مشخص می شود. از همه مهمتر برای بیمار مشخص شود چه درمانی براش اجرا می شود و آیا درمان های مشابه وجود دارد یا خیر.

دکتر رضا افتخار آشتیانی

دکتر رضا افتخار آشتیانی، متخصص پروتز و زیبایی و فوق تخصص پروتز ایمپلنت، استاد دانشگاه شهید بهشتی و مدیر گروه تکنولوژی پروتز برای چند دوره تاکنون هستم. دوره های متفاوتی...

سوالات خود را از پزشک بپرسید
  • لغو پاسخ