ایمپلنت برای چه کسانی انجام می شود و چه محدودیت هایی دارد؟ - رضا افتخارآشتیانی

ایمپلنت برای چه کسانی انجام می شود و چه محدودیت هایی دارد؟

ایمپلنت برای چه کسانی انجام می شود و چه محدودیت هایی دارد؟

هر کسی در هر سنی که دندانش را به هر علتی از دست داده باشد (ممکن است فرد بین 18 تا 19 سال باشد یا فردی باشد که سن بالایی دارد) می تواند برای جایگزین کردن دندان از دست رفته از ایمپلنت استفاده کند. ایمپلنت سه قسمت دارد، یک قسمت داخل فک گذاشته می شود که این مرحله جراحی است و بعد از یک مدتی یا حتی بلافاصله می توانیم روکش را روی دندان قرار دهیم. همچنین این روش برای افرادی که از دست دندان استفاده می کنند هم روش مناسبی است. برخی از افرادی که از دست دندان استفاده می کنند ممکن است نخواهند تمامی دندان ها را ایمپلنت بگذارند برای همین بهترین روش برای این افراد این است که ایمپلنت را به تعداد کمی جاگذاری کنیم و بعد روی ایمپلنت، مجدد دست دندان قرار دهیم. این روش کمک می کند بیمار راحت تر غذا را بجود و دست دندان لق نباشد.

چه افرادی کاندید انجام این ایمپلنت نیستند؟

·       فردی که دیابت کنترل نشده دارد

·       افرادی که به خاطر بیماری سرطان این ناحیه را شیمی درمانی کرده اند

·        کسانی که زیاد سیگار می کشند

اما  اگر این بیماری های زمینه ای کنترل شوند، می توانیم ایمپلنت را به خوبی انجام دهیم. نکته ای که باید اشاره کنم این است که موقعی که دندان از بین می رود استخوان فک هم از بین می رود. بنابراین ایمپلنت گذاری هرچه سریعتر انجام شود بهتر است. اگر فاصله بیفتد استخوان تحلیل می رود و ممکن است بیمار به پیوند استخوان یا درمان های جراحی نیاز داشته باشد تا بتواند ایمپلنت گذاری انجام دهد.

دکتر رضا افتخار آشتیانی

دکتر رضا افتخار آشتیانی، متخصص پروتز و زیبایی و فوق تخصص پروتز ایمپلنت، استاد دانشگاه شهید بهشتی و مدیر گروه تکنولوژی پروتز برای چند دوره تاکنون هستم. دوره های متفاوتی...

سوالات خود را از پزشک بپرسید
  • لغو پاسخ