مراقبت‌های بعد از جراحی لاغری لیپوماتیک       - حمیدرضا وفائی

مراقبت‌های بعد از جراحی لاغری لیپوماتیک      

مراقبت‌های بعد از جراحی لاغری لیپوماتیک      

لیپوماتیک عملی است که به نسبت عمل‌های دیگر سبک‌تر است، ولی این به آن معنا نیست که این عمل را در مطب یا کلینیک هایی که تجهیزات کافی ندارند می توان انجام داد چون از نظر قانونی این عمل باید در مراکز  مجهز انجام شود. عمل جراحی در مطب یا کلینیک‌هایی که تجهیزات کافی ندارند، می‌تواند مساوی با عواقب وخیم و متاسفانه مرگ بیمار باشد، حتما در اخبار شنیده‌اید كه تمام اینها بیمارانی بودند که در جای نامناسب جراحی شدند یا اصولی که طی جراحی بايد رعایت شود، انجام نشده است. یکی از نکات بسیار بسیار مهم این است که عمل باید توسط جراح انجام شود، در محیط مناسب انجام شود که بیمارستان‌های تخصصی است. بیمارستانی که ICU، CCU و امکانات مجهز دارد که اگر حین عمل برای فرد یا هر بیماری مشکلی پیش بیاید، سریع می‌توان به آن رسیدگی کرد و همانجا وی را درمان کرد ولی متاسفانه در کلینیک‌ها این امکانات نیست و امکان هرگونه عارضه‌ای برای بیمار وجود دارد.

دکتر حمیدرضا وفائی نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با دکتر حمیدرضا وفائی کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

در مورد مراقبت‌های بعد از عمل لیپوماتیک نسبت به روش‌های دیگر روشی است که درد خیلی کمتری دارد چون مثل روش‌های دیگر سوختگی ندارد، خیلی تهاجمی نیست، ترشحاتی که تخلیه می‌شود در حد یکی، دو روز است. در صورتی که روش‌های دیگر ممکن است تا 10 روز ترشحات خونابه‌ای از منافذی که وارد می‌شویم تا تخلیه انجام ‌شود که حتی در مسائلی مثل لیپولیزر تا 10 روز ممکن است ترشحات خونابه‌ای خارج شود که مجبور می‌شدیم درم بگذاريم که ترشحات باقی نماند که این روش چندین سال است، منسوخ شده است، ولی بعضی همکاران انجام می‌دهند و اینکه چربی هم که خارج می‌شود چون بافت سالم است، باعث می‌شود بتوانیم از این چربی برای مناطق دیگر استفاده کنیم مثلا فردی که در مناطقی مثل سینه و باسن نیاز به تزریق چربی دارد، برای فرم‌دهی بدن این چربی قابل تصفیه شدن و استفاده است چون سلول‌های آن زنده هستند، در صورتی که روش‌هایی مثل لیپولیزر سلول‌ها شکسته یا سوخته می‌شوند و قابل استفاده نیستند كه این یکی از حسن‌هایی است که این روش نسبت به روش‌های دیگر دارد و خیلی هم در تزریق صورت، ناحیه سینه و باسن استفاده می‌شود و معمولا 50-40 درصد چربی تزریق شده چون بافت زنده است، به سلول‌های دیگر پیوند می‌خورد و بین سلول‌های طبیعی فرد تا آخر عمر باقی می‌ماند.

 آیا استفاده از گن‌ها حایز اهمیت است؟

وقتی چربی خالی می‌شود یک فضای خالی بین پوست و عضله فرد ایجاد می‌شود. فرض کنید یک شخصی حدود 10-5 سانت چربی داشته باشد، این چربی تخلیه می‌شود و یک فضای مرده و خالی  بین بافت خالی و عضله ایجاد می‌شود. گن باعث می‌شود پوست به عضله بچسبد و فضای خالی را پر کند. اگر به هر علتی این گن پوشیده نشود، ممکن است فضا توسط مایعات میان‌بافتی و خونابه‌ها پر شود و چون تحت فشار نیست، تخلیه نمی‌شود و باعث می‌شود بدشکل و بدفرم شود و پستی و بلندی ایجاد شود و نتیجه نهایی را که مدنظر است، نداشته باشیم. به همين دليل بلافاصله بعد از عمل گن‌هایی هستند که مخصوص این کار هستند، ضخیم نیستند که باعث اذیت فرد شوند و نازک هستند ولی در عین حال فشار کافی وارد می‌کنند که فضای خالی و مرده‌ای که ایجاد شده پر شود، یعنی پوست به عضله بچسبد تا مایع و ترشحاتی جمع نشود، حتی ممکن است یک‌سری بافت های شکسته شده‌ای باشد که تخلیه نشده باشد كه این فشار باعث می‌شود ترشحات از منافذی که ایجاد کردیم، تخلیه شود و با توجه به اینکه ترمیم یک پروسه طولانی‌مدت است، چون به هر حال یک زخم بسته در زیر ایجاد شده که نمی‌بینیم در ظاهر ممکن است 4-3 سوراخ چند میلی‌متری ببینید، ولی در زیر مطمئنا یک زخم بزرگی به خاطر التهابی که ایجاد شده، وجود دارد. توصیه ما این است که 3-2 ماه گن پوشیده شود چون اثر آن تا این موقع دیده می‌شود و کاهش سایز فرد تا این موقع ادامه خواهد داشت به همین خاطر توصیه می‌کنیم مخصوصا در ماه اول به صورت شبانه‌روزی و مداوم این گن پوشیده شود. با توجه به وضعیت هر فرد حدود 4-2 ماه باید این گن پوشیده شود. طی معایناتی که انجام می‌دهیم اگر تشخیص دهیم که کافی است معمولا بعد از 2 ماه لازم نیست پوشیده شود و ممکن است یک فردی بعد از معاینه و تشخیص تا 4 ماه نیاز به پوشیدن گن داشته باشد.

دکتر حمیدرضا وفائی

دکتر حمیدرضا وفایی، فوق تخصص جراحی جناب آقای دکتر حمیدرضا وفایی از آن دسته از پزشکان هستند که تمام جراحی ها و روش های درمانی و زیبایی دکتر بدون هیچ...

سوالات خود را از دکتر بپرسید
 • محمد رئسی

  سلام خانم دکتر من ۱۸ سالمه و بدنساز هستم من خیلی وقت میخوام مو های دست و بدنم را بزنم اما می ترسم دوباره بیشتر مو در این قسمت ها رشد بکند و رشد مو ها بیشتر شوند خانم دکتر به نظر شما چکار کنم آیا از کرم های مو بر استفاده کنم و چه نوع مو بدی را توصیه می کنید (نامش رو ذکر کنید)

 • محمدرضاکامیاب

  سلام من یک جوان ۱۸ساله ام صورتی لاغر دارم و اندامی لاغر .از نظر شما چ چیزی یا قرصی را مصرف کنم ک صورتی خوش فرم اندام خوبی داشته باشم؟ ممنون ب کمکتون خیلی نیاز دارم یع بچه اییم ک دوستام خیلی تو مدرسه مسخره ام میکنن😔

 • alo_admin

  سلام هزینه عمل گوش به روش اتوپلاستی چقدره

 • alo_admin

  کاشت موی صورت

 • لغو پاسخ
دکتر حمیدرضا وفائی
بستن دکتر حمیدرضا وفائی دکتر حمیدرضا وفائی

سوالات خود را از دکتر حمیدرضا وفائی بپرسید

02126765331