عوارض عمل های جراحی لاغری - حمیدرضا وفائی

عوارض عمل های جراحی لاغری

عوارض عمل های جراحی لاغری

 

دکتر حمیدرضا وفائی نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با دکتر حمیدرضا وفائی کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

هر عمل جراحی حتی کوچک‌ترین عمل جراحی با یک ریسک خاصی همراه است و هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که تضمین می‌دهم که عمل شما بدون هیچ عارضه‌ای انجام شود. تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که تمهیداتی را در پیش بگیریم که این ریسک را به حد پایین تا صفر برسانیم. مثلا یکی از چیزهایی که بیماران از آن ترس دارند، آمبولی است. درست است كه آمبولی ممکن است اتفاق بیفتد اما هیچ کس نمی‌تواند بگوید جوری شما را عمل می‌کنم که این اتفاق نیفتد، ولی اگر یکسری اصول رعایت شود این عارضه ممکن است به حد صفر برسد. آمبولی یعنی اینکه یک لخته در رگ‌های وریدی پا ایجاد می‌شود و این لخته کنده می‌شود و به قسمت ریه راه پیدا می‌کند. یعنی ریه بسته می‌شود و اکسیژن تبادل نمی‌شود و فرد دچار تنگی نفس و عوارض به دنبال آن می‌شود که اگر درمان نشود، ممکن است عواقب خیلی وخیمی داشته باشد. دیده شده که بعضی از همکاران 4-3 عمل را با هم انجام می‌دهند و عمل 7-6 ساعت طول می‌کشد که این طول مدت زمان ریسک آمبولی را در حد 80-70 درصد زیاد می‌کند. طبق بازنوشته کتاب‌ها و توصیه مقالات عمل جراحی بیش از 4 ساعت به هیچ عنوان قبول نخواهم کرد، اگر نیاز باشد در دو جلسه عمل را انجام خواهم داد. شاید برای 100 بیمار که مدت جراحی آنها بیش از 4 ساعت به طول می‌انجامد، اتفاقی نیفتد ولی مطمئنا برای نفر صدو یکم، یک اتفاق ناگوار رخ می‌دهد، پس برای جلوگیری از عوارض نکاتی را باید رعایت کنیم که یکی از آنها این است كه عمل جراحی بیش از 4 ساعت طول نکشد و اگر فکر می‌کنیم که بیش از 4 ساعت می‌شود، موکول به عمل دوم کنیم. حین عمل داروهایی تزریق می‌شود که انعقاد خون را مقداری کم می‌کنند و باعث می‌شوند لخته تشکیل نشود که از آمبولی جلوگیری می‌کند، حتی تا 4-3 روز بعد از عمل این داروها را ادامه می‌دهیم. حین عمل از یکسری بانداژهای کشی استفاده مي كنيم، یکسری پمپ‌هایی وجود دارند که به اندام تحتانی، ساق پای فرد بسته می‌شوند كه باعث ایجاد حالت پمپاژ می‌شوند تا خون در آنجا باقی نماند و حالت ایستادگی پیدا کند و لخته شود. بعد از عمل سعی می‌کنیم که بیمار را وادار به حرکت کنیم. يعني سریع راه برود که این راه رفتن باعث می‌شود یکسری پمپاژهایی ایجاد شود که لخته ایجاد نشود و باز تاکید دارم که عمل در بیمارستان‌های مجهز انجام شود. بر فرض که این عارضه ایجاد شود، اگر در مرکز مجهز باشد سریع تشخیص داده می‌شود و می‌توان آنژیوگرافی ریه انجام داد و داروهای لازم را شروع می‌کنیم و خیلی راحت می‌توان درمان و از عواقب وخیم آن جلوگیری کرد. همین اتفاق اگر در یک مکانی بیفتد که امکانات لازم نباشد تا  بیمار را به یک بیمارستان مجهزتر منتقل کنیم یکی، دو ساعت وقت از دست دادیم و این زمان همان زمان حیاتی است که از دست دادیم و آن مشکل عارضه خود را به صورت دائمی برجا خواهد گذاشت.

آیا بعد از عمل جای منافذ باقی می‌ماند؟

هر عمل جراحی که انجام می‌شود در مورد برش‌ها یا جای عمل می‌توان گفت تا حدود 90درصد بستگی به وضعیت جسمی خود فرد دارد. حتما شنیده‌اید که گفته می‌شود فلانی خوش‌زخم است یا دیگری بدزخم است یا بدن یک شخصی گوشت اضافه به وجود می‌آید، این بستگی به سیستم و مکانیسم فرد در بازسازی زخم‌ها دارد. برش‌هایی که در لیپوماتیک ایجاد می‌شود در حد 3-2 میلي‌متر است، در حدی نیست که بخیه بزنیم و جای آن باقی بماند، ولی باز بستگی به سیستم و مکانیسم بدن فرد دارد. بیمارانی داشتم که بعد از یک ماه کاملا جای برش محو شده و حتی بعد 4-3 ماه اصلا مشخص نیست که عمل انجام دادند ولی افراد خیلی کم و نادری هم هستند که چون یک برش کوچک است خیلی اسکار بزرگ به جا نمی‌گذارد ولی این هم ممکن است باعث یک گوشت اضافه یا تغییر رنگ شود که به تدریج طی یک سال محو خواهد شد ولی ممکن است زمان طولانی‌تری داشته باشد.

 

تفاوت جراحی توسط یک متخصص با یک تکنيسین چیست؟ تبحر جراح چه تاثیری بر نتیجه عمل دارد؟

متاسفانه 90 درصد کلینیک‌هایی که تبلیغ می‌کنند اگر مراجعه کنید مشاهده می‌کنید که چند تا تکنيسین وجود دارند که مشاوره می‌دهند. یعنی شما جراح را نمی‌بینید در صورتی که این کار فقط و فقط در حیطه وظایف یک جراح است چون ممکن است حین عمل آسیبی به بافت وارد شود كه باید فرد متخصصی باشد که بتواند این آسیب را جمع و درمان کند و این فقط در حیطه و وظایف و اختیارات یک جراح است، شما می‌توانید مقایسه کنید با یک داروخانه که یک پزشک متخصص داروساز و یک فردی که به عنوان نسخه‌پیچ یا تکنيسین داروخانه هستند، ممکن است این فرد اطلاعاتی در مورد دارو داشته باشد ولی اطلاعاتی که داروساز دارد و اختیارات و وظایفی که دارد قابل قیاس با تکنيسین داروخانه نیست. متاسفانه چون امروزه جو زیادی در این مورد در جامعه ایجاد شده و علاقه زیادی دیده می‌شود و یکسری افراد سودجو هم هستند که به اسم کلینیک جراحی متاسفانه مشاوره می‌دهند، اصلا جراح نیستند و در خوشبینانه‌ترین حالت پزشکان عمومی هستند که  اطلاعات مختصری دارند که متاسفانه مشاوره‌های غلط ارائه می‌دهند. مثلا بیماری که باید آبدومینوپلاستی شود، رفته لیپوماتیک انجام داده و نتیجه که نگرفته هیچ، هزینه را پرداخت كرده و  دردی  را هم تحمل کرده است، استرسی به زندگی وی وارد شده و اصلا نتیجه هم نگرفته یا بالعکس بیماری که باید لیپوماتیک می‌شد، آبدومینوپلاستی شده که یک برش خیلی بزرگ روی شکم دارد، یک استرس بزرگ را تحمل کرده و باز نتیجه نامناسب گرفته به خاطر اینکه جای نامناسبی مراجعه کرده است، توصیه می‌کنم حتما هر بیماری که می‌خواهد عمل جراحی انجام دهد با شخص جراح مشورت کند تمام سوالات را از جراح بپرسد و بداند که چه شخصی این جراحی را انجام می‌دهد.

دکتر حمیدرضا وفائی

دکتر حمیدرضا وفایی، فوق تخصص جراحی جناب آقای دکتر حمیدرضا وفایی از آن دسته از پزشکان هستند که تمام جراحی ها و روش های درمانی و زیبایی دکتر بدون هیچ...

سوالات خود را از دکتر بپرسید
 • محمد رئسی

  سلام خانم دکتر من ۱۸ سالمه و بدنساز هستم من خیلی وقت میخوام مو های دست و بدنم را بزنم اما می ترسم دوباره بیشتر مو در این قسمت ها رشد بکند و رشد مو ها بیشتر شوند خانم دکتر به نظر شما چکار کنم آیا از کرم های مو بر استفاده کنم و چه نوع مو بدی را توصیه می کنید (نامش رو ذکر کنید)

 • محمدرضاکامیاب

  سلام من یک جوان ۱۸ساله ام صورتی لاغر دارم و اندامی لاغر .از نظر شما چ چیزی یا قرصی را مصرف کنم ک صورتی خوش فرم اندام خوبی داشته باشم؟ ممنون ب کمکتون خیلی نیاز دارم یع بچه اییم ک دوستام خیلی تو مدرسه مسخره ام میکنن😔

 • alo_admin

  سلام هزینه عمل گوش به روش اتوپلاستی چقدره

 • alo_admin

  کاشت موی صورت

 • لغو پاسخ
دکتر حمیدرضا وفائی
بستن دکتر حمیدرضا وفائی دکتر حمیدرضا وفائی

سوالات خود را از دکتر حمیدرضا وفائی بپرسید

02126765331