چرا خار پاشنه در پا به وجود می آید؟ - امیر حسین یزدانی

چرا خار پاشنه در پا به وجود می آید؟

چرا خار پاشنه در پا به وجود می آید؟

وقتی درد عود می کند چند علت وجود دارد یکی این است که ساختار اصلاح نشده است، وقتی ساختاری دچار اشکال می شود تا اصلاح نشود مجدد مشکلات ایجاد می شود، مشکل بیشتر بیماران این است که به دنبال رفع علائم خود هستند، دنبال رفع علت ها نیستند؛ مثلا فردی که دچار مشکل خار پاشنه پا یا آرنج دست تنیس بازان می شود وقتی به پزشک مراجعه می کند، اصرار دارد که سریع دردش بهبود پیدا کند.  سریع ترین راه این است که تزریق انجام داده شود و زمانی که این کار انجام می شود  درد از بین می رود ولی بعد از یک الی دو ماه دوباره فرد دچار همان مشکل می شود.  وقتی علت را بررسی می کنیم مثلا در مورد خار پاشنه پا، متوجه می شویم علت اصلی کوتاهی عضلات پشت ساق پا بوده است و تا وقتی که این عضلاتی که کوتاه شده اند با ورزش های کششی باز نشوند دوباره بعد از یک مدتی که فرد راه می رود همان علت یعنی کوتاهی عضلات پشت ساق پا باعث ایجاد خار پاشنه پا می شوند. همچنین در مورد آرنج دست تنیس بازان هم همینطور است. مواردی هست که فرد چندین بار تزریق مکرر انجام داده است و مجدد عود کرده به این دلیل که ممکن است این مشکل از ناحیه گردن یا به دلیل عدم هماهنگی عضلاتی باشد که به موقع انقباض و انبساط نداشته است و این باعث می شود که فرد دچار عود شود. مشکل دیگر این است که فرد یک حرکت را به شیوه غلط انجام می دهد مثلا تنیس بازی است که تکنیک بک وارد و فوروارد را به شیوه غلطی انجام دهد دچار مشکل آرنج تنیس بازان یا آرنج گلف بازان می شود تا وقتی این تکنیک را اصلاح نکنیم و یاد ندهیم که چه جوری این کار را انجام دهد باز هم این فرد با چنین مشکلی مواجه خواهد شد. فردی هست که به خاطر فرم کف پا دچار خار پاشنه پا می شود و نیروهایی که وارد پای او می شود از جای درستی عبور نمی کند و توزیع نیروها به صورت طبیعی نیست. تا وقتی با کفی توزیع نیرو را در کف پای وی اصلاح نکنیم مجدد بعد از یک دوره پیاده روی دچار خار پاشنه می شود.

چرا درد عضلات را نباید نایده گرفت؟

یک علت دیگر این است که فرد رعایت نمی کند شیوه و الگوی زندگی اشتباهی است که دارد که ما با یاد دادن شیوه و الگوی صحیح زندگی به آن فرد، می توانیم جلوی خیلی از مشکلات را بگیریم تا عود نکند. یک باور غلط دیگر این است که فرد وقتی که درمان پزشکی را انجام می دهد انتظار دارد که هیچوقت درد به سراغش نیاید در صورتی که درد یک جز فیزیولوژیک و طبیعی در بدن ما است. درد در بدن ما قرار داده شده است تا متوجه شویم یک سری از حرکاتی که انجام می دهیم اشتباه است و نباید انجام دهیم و این درد هشداری است تا بیشتر به بدن خود آسیب نزنیم. اگر فردی اصلا درد را احساس نکند اصلا اتفاق خوبی نیست، خیلی وقت ها بعضی از دردها را اصلا نباید ساکت کنیم مخصوصا در ناحیه شانه، وقتی با درد ناحیه شانه مراجعه می کند اگر صرفا بدون شناخت مکانیسم این آسیبی که ایجاد شده و دردی که وجود دارد را ساکت کنیم این فرد چون درد ندارد بدون ملاحظه و احتیاط هر طوری که بخواهد دستش را بالا می آورد و این بالا آوردن دست باعث می شود که استخوان بازو به زیر استخوان ترقوه ساییده شود و بعد از یک مدتی این فرد دچار عارضه آرتروز زودرس مفصل شانه شود که خیلی درمان سختی دارد. پس به این سه علت ممکن است فرد دچار عود شود و درد مجدد برگردد که در بعضی موارد ممکن است یک درد معمولی باشد که ممکن است در اثر استرس عصبی یا سرما درد تشدید شود، در ناحیه ای که التهاب پیدا می کند تا مدت ها این ناحیه حساس است وقتی استرس پیدا می کند هورمون آدرنالین خون بالا می رود و ممکن است مجدد درد داشته باشد، در اثر سرما در این ناحیه بخاطر اینکه پایانه های عصبی حساس هستند ممکن است مجدد درد ایجاد کند، اگر فرد در توانبخشی فعال یاد گرفته باشد که اینها جزی از روند طبیعی است و به حرکت خود ادامه دهد، هیچکدام اینها آسیب زننده نیستند.

دکتر امیر حسین یزدانی

امیرحسین یزدانی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، رتبه ممتاز بورد تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی در سال 1387 است. از سال 1387 نماینده علمی دی بی سی فنلاند در ایران...

سوالات خود را از پزشک بپرسید
 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۲/۲۵ ۱۳:۲۸

  درد در قسمت پایین کمر و سمت چپ و راست بالا ی باسن و زدن درد به پاها

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ ۰۵:۵۳

  دیسک کمر یکی شدید و یکی خفیف

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۱/۱۴ ۰۷:۴۲

  مور مور شدن سمت چپ بدن و قلقلک آمدن دست چپ و پای چپ و پهلوی چپ

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۰/۲۲ ۰۵:۲۰

  سندروم پریفورمیس ایا تخصص شما هست گرفتگی این عضله در لگن به عصب سیاتیک فشار میاره و دردهای شدید ایجاد می کنه

 • لغو پاسخ