جدیدترین درمان آرتروز چیست؟ - امیر حسین یزدانی

جدیدترین درمان آرتروز چیست؟

جدیدترین درمان آرتروز چیست؟

آرتروز روند ساییدگی طبیعی مفاصل است، هر واحد مکانیکی در طول زمان در اثر فشارهایی که دارد استهلاکی دارد که به این استهلاک آرتروز گفته می شود. بعضی ها به دلیل اینکه رفتار غلطی با مفصل دارند یا عضلاتشان ضعیف است زودتر دچار آرتروز می شوند ولی اگر ورزش و تغذیه مناسب داشته باشند و با مفصل درست رفتار کنند مثل آگاه بودن از نحوه صحیح استفاده از دستشویی فرنگی. همچنین افراد تا جایی که می توانند باید از نشستن روی زمین خودداری کنند و وزن خود را کنترل کنند. با رعایت این نکات ممکن است هیچ وقت این افراد دچار درد و ساییدگی زیاد در سنین بالا نشوند.

دکتر امیر حسین یزدانی نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با دکتر امیر حسین یزدانی کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

فردی که در اثر این ساییدگی و استهلاک در سنین بالا دچار درد می شود چه درمانی مناسب است و جدیدترین درمان چیست؟

با توجه به هر فرد تصمیم می گیریم که بهترین درمان چیست، مثلا یک خانم 80 ساله با یک خانم 50 ساله درمانش متفاوت است یا شرایط یک خانم چاق با یک خانم لاغر یکسان نیست. به عنوان مثال فردی که سر کار می رود، ورزش حرفه ای انجام می دهد با فرد دیگری که کارمند است ولی ورزش انجام نمی دهد و زندگی بی تحرکی دارد، درمانشان کاملا متفاوت از یک دیگر است. اما برای درمان آرتروز اول از همه باید روند التهابی را متوقف کنیم، چون آرتروز یک روند تخریبی ایجاد شده است که این روند تخریبی مفصل را اذیت می کند و مفصل را به سمت تخریب پیش می برد برای اینکه این پروسه تخریبی متوقف شود درمان های مختلفی پیشنهاد شده است ولی یکی از جدیدترین درمان هایی که اعمال شده، درمان ارتوکین است.

درمان ارتوکین، چه درمانی است؟

ارتوکین روشی است که خون فرد را می گیریم و در مجاورت با یک سری پلیمرهای خاص در کیت های مخصوص قرار می دهیم. این خون در مجاورت پلیمرها در انکو باتور  با 37 درجه به مدت 7 تا 9 ساعت قرار داده می شود بعد از طی این ساعت خون را سانتریفیوژ می کنیم، چون خون در مجاورت پلیمرها قرار گرفته، گلبول های سفید فرد تحریک شده اند و یک سری آنتی بادی هایی ترشح کرده اند که گیرنده های التهابی اینترلوکینگ را می پوشانند. یعنی در واقع تا حدی جلوی پروسه تخریبی را می گیریم که در اثر آن هم درد و هم التهاب فرد خوب می شود و هم اینکه پروسه پیشرفت نمی کند. این روش تقریبا مشابه روش PRP است با این تفاوت که در PRP فقط پلاکت را جدا و تزریق می کنیم ولی در این روش پلیمرها باعث می شوند که گلبول های سفید آنتی بادی ترشح کنند، در واقع در روش ارتوکین هیچ سلولی به فرد تزریق نمی کنیم فقط آنتی بادی و سرم را تزریق می کنیم؛ بعد از اینکه از انکوباتور نمونه خون را خارج کردیم با سانتریفیوژ جدا می شود و داخل مفصل تزریق می شود. این تزریق باعث می شود که گیرنده ها بلوک شوند و مواد التهابی نتوانند پروسه تخریب را ادامه دهند البته بعد از  تزریق پروسه درمان به اتمام نمی رسد بلکه ادامه دارد چون مدت ها به خاطر دردی که این فرد داشته مدام به عضلات خود پیام فرستاده که حرکت نکنید، انقباض و انبساط نداشته باشید چون من درد دارم. همچنین الگوی حرکتی ممکن است دچار مشکل شده باشد یعنی این که چه عضله ای چه زمان باید سفت شود و چه زمان شل شود. خیلی از کسانی که آرتروز زانو دارند وقتی مراجعه می کنند می گویند که احساس می کنیم که یک دفعه داریم زمین می خوریم یا زیر پای مان خالی می شود، جدا از این مسائلی که ممکن است به خاطر آسیب مینیکس باشند علت دیگر آن به خاطر عدم هماهنگی عضلات است؛ یعنی عضله زمانی که باید سفت شود، شل می شود و پای این فرد زمین را خالی می کند و خطر سقوط و زمین خوردن به وجود می آید.

بعد از تزریق ارتوکین این افراد به یک درمان توانبخشی نیاز دارند تا عضلات زانو و کمر خود را با هم هماهنگ کنند. به علاوه اقدام دیگری که باید انجام شود از بین بردن ترس از حرکت است چرا که تا موقعی که این ترس را  از فرد نگیریم درمان کامل نشده است. اگر موفق شویم که ترس از حرکت را از فرد بگیریم و شخص را تشویق به حرکت کنیم و عضلات وی را به حالت اول برگردانیم، درمان با موفقیت انجام شده است که احتمال عود کردنش پایین است. بعد از این که دوره درمان به طور کامل و به درستی پایان یابد فرد می تواند سال های سال زندگی عادی و طبیعی خود را داشته باشد.

دکتر امیر حسین یزدانی

امیرحسین یزدانی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، رتبه ممتاز بورد تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی در سال 1387 است. از سال 1387 نماینده علمی دی بی سی فنلاند در ایران...

سوالات خود را از دکتر بپرسید
 • سمیه اکبری

  خواب رفتگی پا ب مدت یک هفته که هنوز خوب نشده و درد ناحیه پشت کمر مابین شانه ها و قسمت پایین

 • alo_admin

  درد در قسمت پایین کمر و سمت چپ و راست بالا ی باسن و زدن درد به پاها

 • alo_admin

  دیسک کمر یکی شدید و یکی خفیف

 • alo_admin

  مور مور شدن سمت چپ بدن و قلقلک آمدن دست چپ و پای چپ و پهلوی چپ

 • لغو پاسخ
دکتر امیر حسین یزدانی