لیزر موهای زائد چه عوارضی دارد آیا به اندازه تبلیغاتی که در این مورد انجام می شود موثر است؟ - امیرهوشنگ احسانی

لیزر موهای زائد چه عوارضی دارد آیا به اندازه تبلیغاتی که در این مورد انجام می شود موثر است؟

لیزر موهای زائد چه عوارضی دارد آیا به اندازه تبلیغاتی که در این مورد انجام می شود موثر است؟

حدود 30 سال است که لیزر موهای زائد در دنیا انجام می شود، خیلی ها فکر می کنند که موهای زائد بدن به این وسیله صفر می شود. من خودم مریضی ندیدم که موهای زائد از این طریق صفر شود، قطعا موهای زائد با لیزر کم می شود به شرط اینکه مو ضخیم و سیاه باشد. موهای کرکی نسبت به لیزر نتیجه خوبی ندارند. فرض کنیم خانمی موهای زبر و ضخیم در زیر چانه، بدن یا زیربغل دارد، در4 تا 6 جلسه متوسط با فاصله یک تا دو ماه لیزر انجام می دهیم که در این فاصله یک تا دو ماهه نباید سولار انجام دهد و حمام آفتاب بگیرد که عارضه ای پیش نیاید. بعضی ها می پرسند لیزر زیر بغل سرطان زاست و غدد لنفاوی را تحریک می کند؟ اینها کاملا رد شده است، اثبات شده که این لیزرها هیچ نقشی در سرطان زایی ندارند. ممکن است سوال کنند که لیزر بیکینی یا کشاله ران برای باروری و تخمدان ها ضرر دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم که لیزر موهای زائد کاملا بی ضرر است ولی خانمی که یک هفته قبل حمام آفتاب گرفته و لیزر انجام دهد ممکن است بسوزد و لک سفید به جا بماند که سه سال گرفتار این لک ها شود یا فردی که بیماری دارد به هر دلیلی داروی خاصی مصرف می کند که ممکن است ایجاد لک کند یا اینکه مثلا در ناحیه چانه تبخال دارد که اگر لیزر انجام دهیم ممکن است تبخال پخش شود و عارضه پیدا کند.

لیزر موهای زائد باید تحت نظر متخصص پوست انجام شود. خیلی ها تحت نظر پزشک لیزر انجام نمی دهند ممکن است لیزر یک کار اپراتوری باشد ولی تعیین انرژی دستگاه، تعیین پارامترهای دستگاه و پیدا شدن عارضه که بتواند آن عارضه را درست پیگیری کند و درمان کند، این کار مربوط به متخصص است و اپراتور قطعا نمی تواند این کار را انجام دهد. خیلی وقت ها به خاطر ارزان بودن قیمت لیزر یا مسافت که نزدیک به محل هستند، کارهایی انجام می دهند که شاید 2 تا 3 سال گرفتار یک لک سفید یا گوشت اضافه شوند.

دکتر امیرهوشنگ احسانی

دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست تحصیلات: پزشکی عمومی را در سال 1378 و در سال 1382 تخصص پوست را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت کرد. از سال 1382 تا...

سوالات خود را از پزشک بپرسید
  • لغو پاسخ