سلولهای بنیادی دندان شیری - دکتر نرجس امیری طهرانی زاده

سلولهای بنیادی دندان شیری

سلولهای بنیادی دندان شیری

سلولهای بنیادی سلولهایی هستند که توانایی تبدیل به انواع مختلفی از سلولهای بدن را دارند. یکی از ویژگی های اصلی این سلولها توانایی آنها در نوسازی خود تقسیم و تکثیر و همچنین تبدیل به انواع مختلفی از سلولهای بدن از جمله خون، قلب، استخوان ها، پوست، ماهیچه و …است.

سلولهای بنیادی از منابع مختلفی تامین می شوند از جمله جنین، خون بند ناف و …

بحث درباره کارایی و توانایی سلولهای بنیادی بسیار است اما آنچه درباره سلولهای بنیادی پالپ دندان اهمیت دارد در اینجا گفته می شود.

مهمترین ویژگی سلول های بنیادی پالپ دندان در دسترس بودن آنهاست. کار جمع آوری آسان است و بر خلاف استخراج سلول بنیادی مغز استخوان که نیاز به جراحی دارد یا سلول بنیادی خون بند ناف که تنها در هنگام تولد موجود است سلول بنیادی پالپ دندان هم از دندان شیری و هم از دندان دائمی (که کشیدن آن ضرورت داشته باشد مثل دندان عقل یا رای ارتودنسی) قابل استخراج است.

نگهداری از سلولهای بنیادی پالپ دندان به معنای حفظ سلولهای بنیادی گرفته شده از دندان فرد به منظور استفاده از آن در آینده است.

در حال حاضردرایران بانک سلولهای بنیادی دندان شیری در اصفهان (دومین بانک سلولهای بنیادی در جهان بعد از آمریکا) تاسیس شده است. قرار است مراکزی برای کشیدن دندان شیری در شهرستانها تاسیس شود تا دندان بعد از کشیده شدن در مایع و سرم فیزیولوژیک مخصوص گذاشته شود و در مدت حداکثر 24 ساعت به این مرکز منتقل شود.

منبعwww.nininama.com

در این زمینه ذکر چند نکته مهم است:

علی رغم تمام تلاشها هنوز نحوه پذیرش و نگهداری عمومی اعلام نشده است.

دندان های مناسب برای استخراج سلولهای بنیادی، دندان سالمی است که طول کافی از ریشه آن باقی مانده باشد. بنابراین دندان شیری کاملا لق، در این زمینه مناسب نیست و بهترین حالت دندانی است که قرار است بیفتد و دندانپزشک آن را بکشد.

قبل از کشیدن دندان انجام آزمایش های غربالگری هپاتیت و ایدز برای اطمینان از الوده نبودن نمونه ها ضروری است.

  • آیا این مطلب برای شما مفید بوده است؟
  • خواندن این مطالب رو به دوستان خود پیشنهاد دهید
دکتر نرجس امیری طهرانی زاده

دکتر نرجس امیری طهرانی زاده، دارای بورد تخصصی دندانپزشکی کودکان از دانشگاه شهید بهشتی دکتر امیری از سال 1376 تا 1382 دوره دندانپزشکی عمومی (DDS) را در دانشکده دندانپزشکی مشهد...

سوالات خود را از پزشک بپرسید
  • لغو پاسخ