در مورد ویژگی های بینایی سنجی تابان توضیح دهید؟ - بینایی سنجی تابان

در مورد ویژگی های بینایی سنجی تابان توضیح دهید؟

در مورد ویژگی های بینایی سنجی تابان توضیح دهید؟

در این مرکز شش کار انجام می شود:

1-تعیین نمره عینک با استفاده از دستگاه فوروپتر و تمام دیجیتالی

2- وجود عینک های طبی از برندهای روز دنیا در مرکز بینایی سنجی تابان

این برندها شامل:

FRED-CHOPARD –CAZAL-SWROVSKI-MARIUS MOREL –MON BLANC –ZEISS-OGA- OSSE-MUSTANG –NOMAD –CARRERA-LIGHTEC-PIRRE GARDIN –RODENSTOCK

و غیره است.

 

3- عدسی های پروگرسیو (تدریجی):

عدسی های پروگرسیو (تدریجی) در این مرکز  از اهمیت فراوانی برخوردار است. در بیشتر مراکز عینک سازی اندازه گیری عدسی های پروگرسیو (تدریجی) با ماژیک و دست اندازه گیری می شود که خطای آن خیلی زیاد است ولی در این مرکز با دستگاه RVT اندازه گیری انجام می شود که تا صدم میلی متر فاصله کانونی دو چشم لحاظ می شود.

 

در تعیین و ساخت عدسی پروگرسیو (تدریجی) چهار آیتم تعیین کننده است:

الف- معاینه کننده

ایجاد دید خوب در بیمار اگر معاینه کننده دید خوبی به بیمار بدهد.

ب- اندازه گیری با دستگاه RVT:

در این دستگاه مراکز مردمکی و اپتیکی عدس و چشم بیمار دقیق با هم تطبیق داده می شود که خطای دید کمتر است.این کار در مراکز دیگر با دست و ماژیک اندازه گیری انجام  می شود. این دستگاه به صورت کامل مراکز مردمک دو چشم، شیب عینک روی صورت، فاصله عینک از چشم، ابعاد فرم عینک و مواردی که در اندازه گیری عدسی تدریجی دو چشم تاثیر دارند تعیین می شود.

این دستگاه با گرفتن فیلم و عکس از مراکز مردمکی بیمار، خطای اندازه گیری را به حداقل می رساند. اگر مراکز مردمکی چشم بیمار و مراکز عینک با هم منطبق باشد بیمار اختلالات تصویری کمتری داشته و راحت تر با عینک تدریجی کنار می آید.

 

ج- کیفیت شیشه

کیفیت شیشه بستگی به کولیدوریا میدان دید بیمار دارد، هر چقدر کولیدور بیمار بزرگتر باشد بیمار مشکل کمتری دارد و هرچه کولیدور کمتر باشد بیمار مشکل زیادتری دارد هر چه میدان دید نزدیک یا کولیدورعینک در نزدیک بیشتر باشد دید نزدیک باز تر و بیمار راحت تر است وسیع بودن دید نزدیک به اندازه یک عینک تک دید برای بیمار مورد استفاده قرار می گیرد و اختلالات کمتری در حرکت سر به راست یا چپ دارد و کیفیت شیشه هم عامل مهمی در اختلالات تصویری می تواند باشد.

شرکت هایی که میزان کولیدورهای بازتر دارند گرانتر و لنزهایی که کولیدورهای پایین تری دارند ارزانتر هستند.

 

د- لابراتوار ساخت عینک

اگر با دستگاه های بریوت یااسکنر دارو تمام اتوماتیک باشد خطای تصویری را به حداقل می رساند. این چهار آیتم در تجویز عدسی های تدریجی نقش مهمی ایفا می کنند که اگر رعایت شود بیمار بعد از ساخت عینک خیلی بهتر می تواند با آن کنار بیاید. معمولا در مراکز دیگر تمام این چهار آیتم رعایتنمی شود و بیمار بعد از ساخت عینک تدریجی با آن کنار نمی آید.

این چهار آیتم باید در عدسی های پروگرسیو باید لحاظ شود.

 

4-بخش عینک های آفتابی:

عینک های آفتابی این مرکز دارای کیفیت های بالا و برند های روز دنیاو مشخصات خاص است که با پوشش کامل UV و پولاریزاسیون است.

 

5-بخش عینک هایLOW VISION AID (عینک های کمک بینایی):

این عینک ها برای افرادی که به علت بیماری های چشمی خصوصا شبکیه (خونریزی و پوسیدگی شبکیه) دید کمتر از 10% دارند استفاده می شود که به عینک های تلسکوپی هم معروف است، انواع بزرگنمایی دیجیتالیMOUSECAM VIDEO MAGNIFIER که به تلویزیون و مونیتور کامپیوتر متصل می شود و بزرگنمایی را از 2X الی 32X قابل تغییر می باشد.

6-بخش لنز:

بخش لنز در این مرکز یکى از بزرگترین مراکز لنز در ایران  نسبت به تمام مراکز درمانى بیمارستان ها، کلینک ها و مطب ها است، به این علت که سرویس دهی به تمام بیماریهایى که با لنز اصلاح مى شود را ارائه می کند.

سرویس لنز نرم طبی

(روزانه، ماهانه) لنزهای سیلیکون هیدروژل باعبور اکسیژن بالا

(روزانه-  ماهانه-  سالانه) لنزهای هیدروژل – لنزهای نرم جهت اصلاح آستیکماتیسم (توریک لنز)

 

سرویس لنزهای نرم طبی رنگی

لنزهای طبی رنگی با شماره و بدون شماره

(لنز پروستتیک) لنزهای رنگی برای افراد واجد اختلالات شدید چشمی

 

سرویس لنزهای طبی نرم تخصصی

– تجویزلنزهای هیبریدی یا سینرژی جهت قوزقرنیه (جهت بیمارانی که تحمل به لنز هارد را ندارند) نوع CLEAR KONE و ULTHRA HEALTH

–  تجویز لنزهای نرم قوزقرنیه(لنزهای STD)

– کنتاک لنزهای ویژه نوزادان (SILSOFT)

– لنزهای جهت افراد کور رنگ(کروماتوژن)

 

تجویز انواع لنزهای هارد (RGP)

–   تجویز لنزهای RGP جهت بیماران آستیگمات بالا

–   تجویز لنز RGP جهت بیماران قوزقرنیه

–   تجویز انواع لنزهای اسکلرال (MSD) جهت بیمارانی که  قوزقرنیه بالادارند  و پیوند قرنیه

و هرگونه ناهنجاری و نامنظمی قرنیه.

بینایی سنجی تابان

میرصدرالدین رضوی طوسی، اپتومتریست و کارشناس بینایی سنجی جزء اولین دوره فارغ التحصیلان اپتومتریست ایران مسئول بخش اپتومتری وکنتاکت لنز بیمارستان فارابی 1374الی 1387. مسئول بخش اپتومتری و کنتاکت لنز...

سوالات خود را از پزشک بپرسید
 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۱/۲۳ ۰۶:۲۱

  تنبلی چشم

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۱/۱۳ ۰۵:۳۹

  با سلام من شماره هر دو چشمم 4 هست ولی چشم چپ cyl :.25و axis:20 است ولنزی که خریداری کردم استیگماتش لحاظ نشده. میخواستم بپرسم آیا مشکلی واسم ایجاد میکنه؟ با تشکر

 • منوچهریاریان
  ۱۳۹۷/۱۱/۰۸ ۰۵:۳۱

  سلام دکتر .خسته نباشی. آیا قوز قرنیه و تنبلی چشم با اشعه درست می شود؟

  • بینایی سنجی تابان
   ۱۳۹۷/۱۱/۰۸ ۰۵:۳۱

   با سلام قوز قرنیه با اشعه یا کراس لینک cccl جلوی پیشرفت را تا اندازه ای می گیرد تنبلی چشم به علت ضعف بینایی است که باید در سن سه تا شش سالگی درمان شود چون برای چشم تا نه سالگی هر کاری انجام دهیدجواب می دهد هر چه سن پایین تر باشد جواب به درمان بهتر است.

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۰/۲۹ ۰۵:۰۶

  سلام آقای دکتر من دچار بیماری آب مروارید هستم ولی دکتر ها میگن هنوز وقت عمل نیست آیا داروی هست که استفاده کنم و درمان بشه متشکرم

 • لغو پاسخ