تعیین نمره چشم از چه روش هایی انجام می شود؟ - بینایی سنجی تابان

 تعیین نمره چشم از چه روش هایی انجام می شود؟

 تعیین نمره چشم از چه روش هایی انجام می شود؟

تعیین نمره چشم به دو صورت سنتی و سیستم مدرن است در سیستم سنتی یک جعبه عینک داریم که شامل عدسی یا شماره های مختلف است که تک به تک روی چشم بیمار گذاشته می شود و با استفاده از تابلو و گفته خود بیمار معاینه چشم را انجام می دهیم که در این روش امکان درصد خطا وجود دارد.

در روش مدرن با دستگاه پیشرفته فوروپتر یا دستگاه بینایی سنجی به صورت کاملا دیجیتالی شماره چشم بیمار تعیین می شود و به دلیل دقیق بودن و تکنولوژی بالای این دستگاه خطا به طور کلی حذف و تعیین نمره چشم به صورت کاملا دقیق استخراج می شود.

یکی از مزیت های جدید این دستگاه پیشرفته دقت بالا و سرعت بیشتر نسبت به روش سنتی است، در روش سنتی به دلیل استفاده از جعبه عینک که بینایی سنج باید یک به یک لنزهای مختلف را روی چشم بیمار قرار دهد این سنجش وقت گیر و برای بیمار خسته کننده است و مقایسه را برای او سخت می کند اما در روش مدرن با بکارگیری یک دکمه شماره ها به صورت دیجیتالی بالا پایین می روند و سرعت و دقت کار را چندین برابر می کند و همین باعث تعیین نمره عینک دقیق چشم خصوصا نمره های آستیگمات می شود.آستیگمات بر روی محورها خیلی مهم است، اگر محور مریضی که آستیگمات پایین است را 10 درجه بچرخانیممتوجه نشود ولی محور آستیگمات 5-4 را دو درجه بیشتر می چرخانیم همه چیز به هم می ریزد. به این خاطر اصلا قابل مقایسه با روش سنتی نیست و با توجه به اینکه بخشی از تعیین نمره عینک به اظهارات خود بیمار بستگی دارد در نتیجه سرعت کار باعث مقایسه بهتر دید از سوی بیمار می شود.

وارد کننده این دستگاه در مرکز بینایی سنجی تابان با توجه به تجربه بیش از 30 سال در بیمارستان فارابی نور ترکیبی از تجربه و تکنولوژی توانسته است بهترین و بالاترین دید را به بیمار ارائه کند.

در گذشته بیمار را جهت تعیین نمره عینکبه یک مرکز و جهت ساخت به مرکز دیگری معرفی می کردند که در این بین اگر بیمار به مشکلی برخورد می کرد متوجه نمی شد مشکل کار از کجاست و دچار سردرگمی می شد که برای رفع این مشکل به کدام مرکز مراجعه کند، لذا رشته اپتومترییا بینایی سنجی برای رفع این مشکل ایجاد شد. رشته اپتومتری ترکیبی از معاینه چشم، تشخیص نمره عینک و تراش شیشه عینک است.وقتی هر دو کار در یک مرکز انجام شود توسط اپتومتریست یا کارشناس بینایی سنجی که عینک ساخته شده را با نمره تجویز شده مطابقت می کند و اگر مشکلی در تشخیص نمره و ساخت عینک به وجود آید بدون اینکه بیمار متحمل هزینه اضافی شود رفع می شود، که این یکی از امتیازاتی است که هر دو کار در یک مرکز انجام می شود و دقت کار بالا است.

بینایی سنجی تابان

میرصدرالدین رضوی طوسی، اپتومتریست و کارشناس بینایی سنجی جزء اولین دوره فارغ التحصیلان اپتومتریست ایران مسئول بخش اپتومتری وکنتاکت لنز بیمارستان فارابی 1374الی 1387. مسئول بخش اپتومتری و کنتاکت لنز...

سوالات خود را از پزشک بپرسید
 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۱/۲۳ ۰۶:۲۱

  تنبلی چشم

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۱/۱۳ ۰۵:۳۹

  با سلام من شماره هر دو چشمم 4 هست ولی چشم چپ cyl :.25و axis:20 است ولنزی که خریداری کردم استیگماتش لحاظ نشده. میخواستم بپرسم آیا مشکلی واسم ایجاد میکنه؟ با تشکر

 • منوچهریاریان
  ۱۳۹۷/۱۱/۰۸ ۰۵:۳۱

  سلام دکتر .خسته نباشی. آیا قوز قرنیه و تنبلی چشم با اشعه درست می شود؟

  • بینایی سنجی تابان
   ۱۳۹۷/۱۱/۰۸ ۰۵:۳۱

   با سلام قوز قرنیه با اشعه یا کراس لینک cccl جلوی پیشرفت را تا اندازه ای می گیرد تنبلی چشم به علت ضعف بینایی است که باید در سن سه تا شش سالگی درمان شود چون برای چشم تا نه سالگی هر کاری انجام دهیدجواب می دهد هر چه سن پایین تر باشد جواب به درمان بهتر است.

 • alo_admin
  ۱۳۹۷/۱۰/۲۹ ۰۵:۰۶

  سلام آقای دکتر من دچار بیماری آب مروارید هستم ولی دکتر ها میگن هنوز وقت عمل نیست آیا داروی هست که استفاده کنم و درمان بشه متشکرم

 • لغو پاسخ