تشخیص و درمان تنبلی چشم کودکان به چه صورت است؟ - بینایی سنجی تابان

تشخیص و درمان تنبلی چشم کودکان به چه صورت است؟

تشخیص و درمان تنبلی چشم کودکان به چه صورت است؟

در مرکز بینایی سنجی تابان آبان ماه هر سال برای کودکان 6-3 سال بهزیستی بینایی سنجی انجام می شود و برنامه تنبلی چشم برای پیشگیری انجام می شود. برای دیگر کودکان (بجز بهزیستی) بعد از 3 سال از طریق مهد کودک تست و معاینه می شوند بعد به اینجا مراجعه می کنند که ما با دستگاه اتوریفراکتومتر دید آنها را معاینه می کنیم. اگر بیمار با چارت اسنلن یا حروف E چارت آشنایی داشته باشد به او یاد می دهیم در غیر این صورت با استفاده از یک تست دیگر به نام animal تست می توانیم تست بگیریم و با دستگاه اتوریفراکتومتر میزان و معاینات رتینوسکوپی را انجام دهیم و می توانیم تشخیص دهیم چشم کودک ضعیف است یا خیر.

بین 6-3 سال تنبلی چشم رایج است؟

بله، چشم انسان تا سن 9 سالگی کامل می شود، هر چه سن کودک پایین تر باشد جواب به درمان بهتر است هر چه سن درمان بالاتر باشد جواب به درمان ضعیف تر است. سن 6-3 سال زمان طلایی درمان برای بیمار است، اگر این زمان را از دست دهیم می توانیم در سن 8-7 سالگی هم درمان داشته باشیم اما جواب به درمان ضعیف تر از درمان در سن 6-3 سالگی است. قبل از 3 سالگی هم اگر بیمار مشکل خاصی مانند انحراف چشم یا مشکلی که والدین آن را به وضوح ببیند باید به پزشک یا اپتومتریست مراجعه کند تا معاینه شود.

برای ما فرقی نمی کند بیمار دارای چه سنی باشد معاینات ما شامل کودک یک روزه  تا فرد 90 ساله می شود و فرقی نمی کند که حروف E چارت را جواب دهد یا خیر، معاینات ما دو صورت است یا objective است یا subjective است. در معایناتی که بیمار با پزشک همکاری نمی کندobjective محسوب می شود که پزشک بر اساس یافته های خود تجزیه تحلیل می کند که فرد دارای مشکلات چشمی است یا خیر و هر مساله ای را تجویز کند. قبل از سه سالگی هیچ ارتباطی بین پزشک و بیمار صورت نمی گیرد و بر روی معاینات خودمون تاکید می کنیم. بعد از آن به سن  سه سالگی به بعد می رسیم که ارتباط بین بیمار و پزشک انجام می شود. در این نوع معاینه همانobjective وsubjective است یعنی هم از بیمار سوال می کنیم هم از داده هایی که دستگاه به ما ارائه می کند یا پزشک معاینه می کند با جوابی که بیمار می دهد همخوانی دارد یا خیر. بعد از آن این بیماران باید تحت نظر پزشک باشند. برای مثال بیماری از سن 6-3 سالگی معاینه شد و آستیگمات مشهور و کاهش دید داشت برای این شخص عینک تجویز می کنیم و این بیمار را تحت نظر می گیریم، در مراحل اول هر سه ماه یکبار و بعد از اینکه کمی بهتر شد هر 6 ماه یکبار و بعد تا سن 9 سالگی ادامه پیدا می کند.

 • آیا این مطلب برای شما مفید بوده است؟ 1
 • خواندن این مطالب رو به دوستان خود پیشنهاد دهید
بینایی سنجی تابان

میرصدرالدین رضوی طوسی، اپتومتریست و کارشناس بینایی سنجی جزء اولین دوره فارغ التحصیلان اپتومتریست ایران مسئول بخش اپتومتری وکنتاکت لنز بیمارستان فارابی 1374الی 1387. مسئول بخش اپتومتری و کنتاکت لنز...

سوالات خود را از پزشک بپرسید
 • منوچهریاریان
  ۱۳۹۷/۱۱/۰۸ ۰۵:۳۱

  سلام دکتر .خسته نباشی. آیا قوز قرنیه و تنبلی چشم با اشعه درست می شود؟

  • بینایی سنجی تابان
   ۱۳۹۷/۱۱/۰۸ ۰۵:۳۱

   با سلام قوز قرنیه با اشعه یا کراس لینک cccl جلوی پیشرفت را تا اندازه ای می گیرد تنبلی چشم به علت ضعف بینایی است که باید در سن سه تا شش سالگی درمان شود چون برای چشم تا نه سالگی هر کاری انجام دهیدجواب می دهد هر چه سن پایین تر باشد جواب به درمان بهتر است.

 • زهراقاسمی جم
  ۱۳۹۷/۰۹/۰۵ ۰۶:۴۲

  بسیار عالی و آموزنده

 • زهراقاسمی جم
  ۱۳۹۷/۰۹/۰۵ ۰۶:۴۱

  بسیار عالی و آموزنده و پزشک حاذقی هسند هم تکنولوژی دارند و هم تجربه در تجویز لنز درایران حرف اول را می زنند اگر در ایران ده نفر در تجویز لنز وجود داشته باشند جز ء ده نفر اول هستند

 • لغو پاسخ